Słuchacze Radia Maryja, czy czytelnicy Gazety Wyborczej?

Gościem red. Konrada Piaseckiego w Kontrwywiadzie RMF FM był wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. W części poświęconej pytaniom od słuchaczy polityk Solidarnej Polski stwierdził, że liczba słuchaczy Radia Maryja jest większa, niż liczba czytelników Gazety Wyborczej. Dodatkowo podzielił się dwoma innymi uwagami dot. rynku radiowego. Sprawdzamy:

Sprawdzone wypowiedzi

Patryk Jaki

Radio Maryja (…) średnia słuchalność to jest 5 proc. rynku? Kilkaset tysięcy [słuchaczy]? (…) Jestem przekonany, że słuchalność ma większą, niż czytelników Gazety Wyborczej.

Nieweryfikowalne Ukryj uzasadnienie

Zgodnie z raportami kwartalnymi autorstwa Departamentu Monitoringu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji dot. udziału w rynku i wielkości audytorium programów radiowych w 2015 roku:

  • średnioroczny udział w czasie słuchania Radia Maryja (odsetek całkowitego czasu słuchania stacji w stosunku do całkowitego czasu słuchania wszystkich badanych stacji) wyniósł ok. 1,83%
  • średnioroczny zasięg dzienny Radia Maryja (liczba osób, które zadeklarowały, że słuchały stacji przynajmniej przez kwadrans w dniu poprzedzającym wywiad) wyniósł 2,7%

Dodatkowo biorąc pod uwagę fakt, że:

  • średni dzienny odsetek mieszkańców Polski słuchających radia wyniósł w 2015 r. ok. 73,8%
  • liczba mieszkańców Polski to 38 mln 479 tys.

Radia Maryja słucha średnio ok. 767 tys. osób.

Liczba czytelników Gazety Wyborczej nie jest weryfikowalna. Jednak biorąc pod uwagę ilość sprzedanych egzemplarzy – zgodnie z danymi Związku Kontroli Dystrybucji Pracy, przygotowanymi dla portalu Wirtualnemedia.pl, średnia sprzedaż Gazety Wyborczej w okresie styczeń-listopad 2015 r. wyniosła około 158 tys. egzemplarzy.
Zakładając, że liczba czytelników równa się liczbie sprzedanych egzemplarzy, to liczba słuchaczy Radia Maryja byłaby większa, niż liczba czytelników Gazety Wyborczej. Jednak jest to założenie będące zbyt dalekim uproszczeniem. Porównanie ma charakter jedynie poglądowy. Wypowiedź ostatecznie uznajemy za nieweryfikowalną.

Patryk Jaki

RMF jest liderem [słuchalności] w Polsce.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Zgodnie z raportami kwartalnymi autorstwa Departamentu Monitoringu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji dot. udziału w rynku i wielkości audytorium programów radiowych w 2015 roku, Radio RMF FM było w każdym z czterech kwartałów liderem pod względem udziału w czasie i zasięgu na rynku.

Patryk Jaki

Radio Maryja jest jedną z pięciu, sześciu najbardziej słuchanych stacji w Polsce.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Zgodnie z badaniami Radio Track Millward Brown, przygotowanymi dla portalu Wirtualnemedia.pl, Radio Maryja zajmowało następującą pozycję w poszczególnych kwartałach 2015 r. pod względem udziału w czasie słuchania:

  • I kwartał – 6. miejsce
  • II kwartał – 6. miejsce
  • III kwartał – 6. miejsce
  • IV kwartał – 6. miejsce

W związku z tym wypowiedź uznajemy za prawdziwą.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >