Spadek pozycji Polski w rankingu wolności mediów

Na dzisiejszej konferencji prasowej w Sejmie, Jan Grabiec – rzecznik prasowy Platformy Obywatelskiej, wypowiedział się na temat najnowszego rankingu wolności mediów. Zestawienie to jest prezentowane co roku przez organizację Reporterzy Bez Granic.

Sprawdzone wypowiedzi

Jan Grabiec

Najnowszy ranking wolności mediów odnotował dramatyczny spadek pozycji Polski w tym właśnie rankingu.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Na stronie międzynarodowej organizacji Reporterzy Bez Granic (Reporters Without Borders) opublikowano najnowszy ranking wolności mediów. W porównaniu z rokiem 2015, Polska odnotowała spadek o 29 pozycji (spadek z miejsca 18. na 47.).

Pełne uzasadnienie decyzji (oryginalna treść znajduje się na końcu) :

“Krótko po zwycięstwie w wyborach w 2015 roku, konserwatywna partia Prawo i Sprawiedliwość uchwaliła ustawę medialną, umożliwiającą rządowi powoływanie i odwoływanie kierownictwa krajowego radia oraz telewizji. Ustawa weszła w życie w styczniu 2016. Według drugiej  przygotowywanej ustawy, kontrakty wszystkich pracowników tych mediów zostaną zakończone. Komisja Europejska, zaniepokojona tym, że członek Unii Europejskiej uderza w podstawowe wartości UE, wszczęła procedurę kontroli praworządności w Polsce”.

To najgorsza pozycja Polski w zestawieniu od ośmiu lat i zarazem pierwszy spadek od dziesięciu lat. Ostatni raz nasz kraj zajmował dokładnie 47. pozycję w 2008 roku.

tabelkapolska

Tegorocznymi sąsiadami Polski w rankingu jest Malta (46.) i Mauretania (47.). Wyprzedzają nas takie kraje np. jak, Francja (45.), Trynidad i Tobago (44.), Botswana (43.), Burkina Faso (42.) i Ghana (26.).

Natomiast nasi partnerzy z grupy Wyszehradzkiej plasują się na następujących pozycjach: Węgry – 67. miejsce, Czechy – 21. miejsce i Słowacja – 12 miejsce.

W związku z tym, powyższą wypowiedź należy uznać za prawdziwą. Określenie “dramatyczny” jest opinią i nie podlega weryfikacji.

Oryginalna treść komentarza Dziennikarzy Bez Granic:

“Shortly after winning the 2015 elections, the conservative Law and Justice party passed a media law empowering the government to appoint and dismiss the heads of the state radio and TV broadcast media. It took effect in January 2016. Under a second law being prepared, the contracts of all the employees of these media would be terminated. Alarmed to see a European Union member violate fundamental EU values, the European Commission launched a procedure designed to ensure respect for the rule of law in Poland”.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >