Spór ws. szczytów Unii Europejskiej na Malcie

Dnia 12 listopada decyzją prezydenta Andrzeja Dudy odbyło się pierwsze posiedzenie Sejmu nowej kadencji. Na tym posiedzeniu premier Ewa Kopacz złożyła dymisję swojego rządu. Tego samego dnia odbył się także zapowiadany wcześniej, nieformalny szczyt UE ws. uchodźców.

Decyzja prezydenta oraz spór na linii prezydent – premier wzbudziły wiele kontrowersji i skutkowała tym, że Polskę na tym nieformalnym szczycie reprezentowały Czechy w osobie premiera tego kraju: Bohuslava Sobotki.

Demagog już na spokojnie, po opadnięciu emocji wyjaśnia i ocenia 2 wypowiedzi.

Sprawdzone wypowiedzi

Grzegorz Schetyna

Data szczytu była znana w kwietniu, w lipcu doprecyzowano agendę i godziny.

Prawda Ukryj uzasadnienie

W ostatnich dniach w Valetcie (Malta) odbyły się dwa szczyty. Z kontekstu wynika, że Ministrowi Grzegorzowi Schetynie chodziło o szczyt Unia Europejska – Afryka, który nazywany jest “szczytem w sprawie migracji”. Zgodnie z dokumentem z dnia 30 czerwca, wysłanym przez Sekretariat Rady Unii Europejskiej do Komitetu Stałych Przedstawicieli, data szczytu w Valetcie (Malta) została uzgodniona na specjalnym spotkaniu Rady Europejskiej dnia 23 kwietnia 2015 roku. Agenda spotkania została doprecyzowana w wyżej podanym dokumencie dnia 30 czerwca 2015 roku. Co ważne, nie był to szczyt “głów” poszczególnych państw i nasz kraj reprezentowała Podsekretarz Stanu Katarzyna Kacperczyk.

Drugi, nieformalny szczyt szefów państw i rządów (szczyt Rady Europejskiej) odbył się w Valletcie 12 listopada o godzinie 14:30. Zaproszenie na ten szczyt zostało wystosowane przez Donalda Tuska 3 listopada br.  Według eksperta, na szczyt RE mogą jechać wyłącznie prezydent lub premier, jednak utarło się, że powinien to być szef rządu jako, że to on prowadzi politykę zagraniczną kraju.

Rafał Trzaskowski

Na ostatnim szczycie Grecja reprezentowała interesy Cypru, bodajże 2-3 miesiące temu Luksemburg reprezentował interesy Holandii.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Ostatni szczyt Rady Europejskiej odbył się w Brukseli w dniach 15-16.10.2015 roku. Cypr faktycznie był wtedy reprezentowany przez Grecję. Szczyt dotyczył kluczowych dla Cypru problemów związanych z Turcją. Prawdą też jest, że na szczycie 18 grudnia ubiegłego roku Luksemburg reprezentował Holandię. Mimo, że Rafał Trzaskowski myli się tutaj co do daty tego zdarzenia to sedno wypowiedzi jest prawdziwe. Zatem i całą wypowiedź klasyfikujemy jako „prawda”.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >