Sprawdzaj polityków – wybieraj świadomie!

25 października Polacy dokonają wyboru. Oddadzą swoje głosy na kandydatów, którzy przez następne cztery lata będą zasiadali w ławach poselskich i senatorskich. Ten wybór ma znaczenie, bo w puli jest zaledwie 560 miejsc – 460 w Sejmie oraz 100 w Senacie. Zespół Demagoga rozpoczyna ogólnopolską akcję: “Sprawdzam polityków – wybieram świadomie”.

SPRAWDZAJ POLITYKÓWWYBIERAJ (1)

Portal Demagog działa od 2014 roku. Do tej pory factchekerzy sprawdzili ponad 1370 merytorycznych wypowiedzi polityków. Celem organizacji jest podnoszenie poziomu debaty publicznej w Polsce. Uważamy, że politycy powinni brać  odpowiedzialność za swoje słowa wypowiadane w mediach czy na spotkaniach z wyborcami. Mamy prawo wymagać od osób publicznych wiedzy czy wiarygodnych danych zgodnych z rzeczywistością.

Kampania wyborcza potrwa jeszcze niecałe trzy tygodnie. To okres, kiedy My – obywatele – jesteśmy zasypywani obietnicami czy faktami z różnych dziedzin życia. Dlatego mówimy: sprawdzam!

Jeśli w lokalnych mediach: prasie, telewizji, rozgłośni radiowej, portalu internetowym, czy wiecach wyborczych usłyszycie, że kandydat powiedział coś, co wzbudzi Waszą uwagę lub  macie wątpliwości co do prawdziwości jego twierdzeń – sprawdźcie to!

Jak zostać factchekerem czyli obywatelski #factcheck polityków

Sprawdzać polityków możemy na kilka sposobów. Jednym z nich jest oznaczenie wypowiedzi polityków hasztagiem #factcheck oraz konta @dmgg w mediach społecznościowych. Jest to jeden z najszybszych i najprostszych sposobów. Wypowiedzi polityków możecie przesyłać również przez formularz zamieszczony na naszej stronie internetowej – http://demagog.org.pl/sprawdz-swojego-polityka/.

 

Kolejnym etapem po przesłaniu wypowiedzi jest weryfikacja czy dane słowa są prawdziwe. Nasz zespół zdemaskuje manipulacje i fałszywe wypowiedzi, a następnie przydzieli treści do jednej z 4 kategorii: prawda, fałsz, manipulacja lub nieweryfikowalne.

Wszystkie wypowiedzi publikujemy na naszej stronie internetowej, przez co w szybki sposób możecie sprawdzić na jakie tematy i z jakim efektem wypowiadali się politycy. Dzięki serwisowi Demagog.org.pl na bieżąco możecie dowiadywać się, co jest prawdą, a co manipulacją. Przekonajcie się czy kandydat, na którego zamierzacie głosować, jest wiarygodny. 24 października staniecie przed trudnym wyborem – ważne, aby był on świadomy i przemyślany.

Sprawdzone wypowiedzi

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >