Stanisław Karczewski w Sygnałach Dnia

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski był gościem w audycji Sygnały dnia PR1. Wypowiadał się na temat strajku w Centrum Zdrowia Dziecka oraz planach Prawa i Sprawiedliwości na zmiany w służbie zdrowia.

Sprawdzone wypowiedzi

Stanisław Karczewski

Platforma Obywatelska mówiła 8 lat temu że zlikwiduje Narodowy Fundusz Zdrowia, nie zlikwidowała.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Program Platformy Obywatelskiej z 2007 przewidywał podział NFZ na kilka konkurujących funduszy publicznych,oferujących ubezpieczenie w zakresie podstawowym. W tym celu miano określić zakres i wartość minimalnych świadczeń podstawowych wynikający z ubezpieczenia podstawowego wraz z wyceną. Program przewidywał w przyszłości dopuszczenie do działania innych instytucji ubezpieczeniowych, a także wprowadzenie systemu ubezpieczeń dodatkowych.

W 2010 roku, Ewa Kopacz (jako przewodnicząca komisji zdrowia) zapowiadała likwidacje NFZ, utworzenie ubezpieczalni które przejmą dotychczasowe zadania NFZ. W ramach kierunków reformy NFZ, przedstawionych w marciu 2013 r. przez ministra Arłukowicza, zapowiedziano likwidacje centrali NFZ.

Program PiS z 2014  zapowiadał likwidację NFZ i finansowanie opieki zdrowotnej wprost z budżetu państwa, do którego trafiała by składka zdrowotna. Zapowiedź likwidacji NFZ pojawiła się w planach działań resortu zdrowia przedstawionych w grudniu 2015 r. Szczegóły planu likwidacji NFZ mają zostać przedstawione w drugiej połowie roku.
Wobec powyższych informacji, wypowiedź należy uznać za prawdziwą.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >