Stefan Niesiołowski komentuje sytuację wokół projektu ustawy antyaborcyjnej

Gościem red. Moniki Olejnik w Radiu ZET był poseł Stefan Niesiołowski (PO). Skomentował on w rozmowie sytuację wokół obywatelskiego projektu ustawy antyaborcyjnej, który ma mieć poparcie w grupie posłów Prawa i Sprawiedliwości. Polityk przypomniał wcześniejsze działania prezesa PiS i jego partii dot. ochrony życia dziecka poczętego, nawiązując do słów Jarosława Kaczyńskiego, że jako katolik jego postawa jest oczywista.

Sprawdzone wypowiedzi

Stefan Niesiołowski

A nie był [Jarosław Kaczyński] katolikiem do tej pory, jak głosował wspólnie ze mną za kompromisem aborcyjnym?

Prawda Ukryj uzasadnienie

Imienne wyniki sejmowego głosowania dotyczące ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży z dnia 7 stycznia 1993 roku nie są ogólnodostępne. W trybie dostępu do informacji publicznej zwróciliśmy się o nie do Kancelarii Sejmu RP. W dniu 6 kwietnia 2016 r. otrzymaliśmy odpowiedź. 

W głosowaniu nad ustawą udział wzięło 414 posłów.

  • Za – 213
  • Przeciw – 171
  • Wstrzymało się – 29

Zarówno Stefan Niesiołowski jak i Jarosław Kaczyński głosowali „za” ustawą. W związku z tym wypowiedź jest prawdziwa.

Poniżej prezentujemy wyniki w całości:

Wyniki głosowania

Stefan Niesiołowski

[Jarosław Kaczyński] nie był katolikiem, jak wyrzucał Marka Jurka właśnie za to, że Marek Jurek się domagał zaostrzenia przepisów aborcyjnych?

Fałsz Ukryj uzasadnienie

5 września 2006 r., grupa 155 posłów PiS, LPR, Samoobrony i PSL złożyła projekt zmiany art. 38 Konstytucji RP w brzmieniu: 

Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia od momentu poczęcia„.

Pierwsze czytanie projektu odbyło się 26 października 2006 r., za odrzuceniem projektu zagłosowało 88 posłów, przeciw 264 posłów, 14 posłów wstrzymało się od głosu. Projekt został skierowany do Komisji Nadzwyczajnej. Podczas jej prac doszło do konfliktu między ówczesnym Marszałkiem Sejmu Markiem Jurkiem, a kierownictwem PiS m.in. o skład i wybór przewodniczącego oraz sam kształt proponowanej zmiany. Ostatecznie Komisja zaproponowała zmianę art. 30 Konstytucji RP, a pierwotny zapis dotyczący art. 38 został zgłoszony przez klub LPR jako wniosek mniejszości. Podczas drugiego czytania 28 marca 2007 r., Klub Parlamentarny PiS zgłosił alternatywne poprawki przygotowane przez Kancelarię Prezydenta. Wszystkie, tak jak projekt w całości, zostały odrzucone podczas głosowania 13 kwietnia 2007 r. Tego samego dnia Marek Jurek zrezygnował z funkcji Marszałka Sejmu, dzień później wystąpił z klubu PiS wraz z Małgorzatą Bartyzel, Dariuszem Kłeczkiem, Marianem Piłką i Arturem Zawiszą.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński nie wyrzucił Marka Jurka z partii, polityk odszedł z niej sam, w związku z tym wypowiedź jest fałszywa.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >