Teresa Czerwińska o obciążeniach podatkowych w Polsce

W czwartek 7 czerwca Teresa Czerwińska była gościem programu Sedno Sprawy w Radiu Plus. Minister finansów w rozmowie odniosła się do obciążeń podatkowych w Polsce na tle innych państw Unii Europejskiej.

Sprawdzone wypowiedzi

Teresa Czerwińska

Jeśli chodzi o obciążenia podatkowe, zarówno w postaci podatków pośrednich jak i bezpośrednich, Polska na tle innych krajów Unii Europejskiej jest średniakiem. Znajdujemy się gdzieś tak pośrodku stawki.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Zgodnie z raportem  Taxation Trends in the European Union z 2017 r. całkowity udział podatków w PKB Polski wynosi 32,5%, co daje nam 22 miejsce wśród 28 państw Unii Europejskiej (pierwsze miejsce w rankingu zajmuje państwo z najwyższym opodatkowaniem). Biorąc pod uwagę jedynie podatki pośrednie (mi. VAT) Polska zajmuje w rankingu miejsce 18, w przypadku bezpośrednich (przede wszystkim PIT oraz CIT) jest to miejsce 24. Polska posiada również 9 najniższy w Unii Europejskiej ostatni próg podatkowy oraz 18 najniższy pierwszy próg.

Z powyższych danych wynika, iż Polska znajduje się w okolicach środka stawki na tle innych państw Unii Europejskiej, z pewnych odchyleniem w stronę niższego opodatkowania. W związku z tym wypowiedź uznajemy za prawdziwą.

Share The Facts
Teresa Czerwińska
Minister Finansów


Jeśli chodzi o obciążenia podatkowe Polska na tle innych krajów Unii Europejskiej jest średniakiem.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >