Tomasz Siemoniak – Kontrwywiad RMF FM

Były wicepremier i minister obrony narodowej w rządzie PO-PSL Tomasz Siemoniak był gościem red. Konrada Piaseckiego w „Kontrwywiadzie RMF FM„. Polityk komentował m.in. obecną sytuację w resorcie kierowanym obecnie przez Antoniego Macierewicza.

Sprawdzone wypowiedzi

Tomasz Siemoniak

Już w służbach MSW, szefem straży granicznej został major, a nie generał.

Manipulacja Ukryj uzasadnienie

Wypowiedź byłego szefa MON pada w kontekście zmian kadrowych dokonywanych przez resort pod rządami ministra Antoniego Macierewicza. Konkretnie dotyczy odejścia pięciu generałów z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, co polityk ocenia negatywnie jako element “próby tworzenia wojsk PiS-u”.

31 grudnia 2015 r. mjr Marek Łapiński został powołany na urząd Komendanta Głównego Straży Granicznej. Jego poprzednik, Dominik Tracz w chwili objęcia stanowiska miał stopień generała. Jednak wcześniej można zauważyć powołania na to stanowisko osób nieposiadających tego stopnia. Otrzymali je m.in. w 2008 roku, za czasów rządów PO-PSL: Leszek Elas, który w chwili objęcia urzędu Komendanta Głównego SG był majorem, a także w 2005 roku płk Mirosław Kuśmierczak.
Informacja jest prawdziwa, ale pomija szerszy kontekst, w związku z tym uznajemy ją za manipulację.

Tomasz Siemoniak

Świętej pamięci Lech Kaczyński, pan prezydent, w 2007 r. powiedział o [Antonim] Macierewiczu, że ma taką przypadłość, że nie odróżnia swoich interpretacji od faktów.

Nieweryfikowalne Ukryj uzasadnienie

Tomasz Siemoniak odwołuje się do relacji dziennikarza “Wprost”, Marcina Dzierżanowskiego z sierpnia 2014 r., zgodnie z którą śp. Lech Kaczyński miał wypowiedzieć podczas udzielanego wywiadu przypisywane mu słowa, prezydent zastrzegł jednak,

(…) że mówi mi to poza protokołem. W wersji autoryzowanej, która ukazała się drukiem, użył bardziej oględnych słów: <<Antoni Macierewicz czasami formułuje tezy zbyt daleko idące w stosunku do faktów, którymi dysponuje. Mówię mu to w twarz, więc mogę powtórzyć publicznie>>”.

W związku z tym, że przywoływana jest nieautoryzowana wypowiedź, a jej ujawnienie nastąpiło po śmierci rozmówcy, przez co ten nie może jej potwierdzić lub zaprzeczyć, słowa byłego szefa MON oceniamy jako nieweryfikowalne.

Tomasz Siemoniak

Natomiast jest to teren [okręg nr 59], w którym zawsze PiS wygrywał wybory do Senatu.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Na podstawie Kodeksu Wyborczego z 2011 r. utworzono sto jednomandatowych okręgów wyborczych do Senatu. Okręg nr 59, w którym 6 marca 2016 r. odbędą się uzupełniające wybory, obejmuje powiaty augustowski, grajewski, kolneński, łomżyński, moniecki, sejneński, suwalski, zambrowski oraz miasta na prawach powiatu: Łomża i Suwałki. Dotychczas dwa razy przeprowadzono wybory w tym okręgu (2011, 2015) i za każdym razem wygrał je Bohdan Paszkowski z Prawa i Sprawiedliwości.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >