Tomasz Siemoniak o Afganistanie, Donbasie i planach na 2015

W piątkowy poranek wicepremier, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak udzielił wywiadu Radiowej Jedynce. Na początku 2015 roku nie obyło się bez podsumowań oraz snucia planów na najbliższe kilkaset dni. Oto najważniejsze punkty rozmowy:

Misja w Afganistanie

Siemoniak podsumował obecność Polaków w Afganistanie. Pośród korzyści wynikających z udziału w misji wymienił „bezcenne” doświadczenie dla dowódców i żołnierzy oraz możliwość przetestowania Kołowego Transportera Opancerzonego „Rosomak” w warunkach bojowych. Więcej w factchecku pierwszej wypowiedzi ministra obrony narodowej.

Plany na 2015

Najważniejsze wyzwania stojące przed Ministerstwem Obrony Narodowej w 2015 to wg Tomasza Siemoniaka rozstrzygnięcie przetargu na zakup siedemdziesięciu śmigłowców oraz wybór systemu obrony powietrznej przeciwrakietowej.

Jak podaje Inspektorat Uzbrojenia MON 30 grudnia zakończono przyjmowanie ofert na dostawę śmigłowców wielozadaniowych. Mimo początkowych planów wyłonienia wykonawcy już w połowie ub.r., termin zakończenia składania ofert w przetargu, który jest częścią Programu Modernizacji Technicznej, był przekładany w ostatnich miesiącach  na wniosek oferentów. W czasie ostatniej kadencji wyborczej zmiany terminarzu składania ofert budziły kontrowersje wśród przedstawicieli opozycji. Według informacji dostępnych na stronie MSZ w 2015r. wybrany ma zostać również system obrony przeciwrakietowej. W październiku 2014 minister obrony narodowej informował, że wdrażanie systemu Wisła odbywa się zgodnie z planem.

Sytuacja Polaków w Donbasie

Siemoniak potępił używanie problemów Polaków przebywających obecnie w ukraińskim Donbasie do „politycznych debat nieopartych o fakty”. Jednocześnie zaznaczył, że minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska oraz minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna „poświęcili sprawie wiele uwagi”. Rzeczywiście, podczas konferencji prasowej zorganizowanej we wtorek, 30 grudnia 2014 r., oświadczyli oni, że cała procedura w związku z ewakuacją polskich obywateli z ukraińskiego Donbasu jest już przygotowana, opracowana i gotowa do wejścia w życie.

Grzegorz Schetyna i Teresa Piotrkowska nie byli jedynymi przedstawicielami rządu, którzy zajęli się sprawą Polaków z Donbasu. Nikt z tych osób nie zostanie bez pomocy, tylko musimy być gotowi nie tylko na udzielanie bieżącego wsparcia przez najbliższy okres, ale też zaplanowanie każdego elementu pobytu w Polsce: znalezienia mieszkania i funkcjonowania w różnych miejscach na terenie naszego krajumówił szef MPiPS, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Również premier Ewa Kopacz odniosła się do sytuacji Polaków w Donbasie. Nie powinniśmy zapominać o naszych obywatelach. Niezależnie od tego, gdzie oni są. A teraz szczególnie potrzebują swojej ojczyznyzaznaczyła premier.

26 grudnia 2014 r. została zakończona akcja zbierania danych osób, które chcą opuścić teren Ukrainy. Przy organizacji ewakuacji z MSW i MSZ współpracują równocześnie: MPiPS, MEN oraz MAiC. 13 stycznia 2015 r. pierwsi Polacy zostali ewakuowani z rejonu Donbasu.

Sprawdzone wypowiedzi

Tomasz Siemoniak

Misja w Afganistanie to największa misja NATO w historii.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Misja w Afganistanie była jak dotąd największą misją NATO w historii. Siły sojuszu w 2003 roku oficjalnie przyłączyły się (przejmując dowództwo) do interwencji w Afganistanie rozpoczętej przez Stany Zjednoczone wkrótce po zamachach 11 września 2001 roku. Koszty całej operacji szacuje się na bilion dolarów, do tego dochodzi 100 milionów dolarów przeznaczonych na odbudowę kraju.

Polska przyłączyła się do misji już w pierwszej fazie, 16 marca 2002r. Początkowo była to misja ENDURING FREEDOM w bazie Bagram, w której uczestniczył 100  osobowy kontyngent składający się głównie z żołnierzy wojsk inżynieryjnych, logistyków i operatorów GROM.

25 kwietnia 2007 r. odbyła się uroczystość przekazania dowodzenia pomiędzy kończącą swoją misję X zmianą kontyngentu ENDURING FREEDOM  i rozpoczynającą swoją misję I zmianą PKW (Polski Kontyngent Wojskowy) Afganistan (ISAF).

W momencie największego zaangażowania w operacji ISAF w Afganistanie Polska przyjęła odpowiedzialność za prowincję Ghazni (VIII zmiana od 28.10.2010r.), w której posiadała ok. 2600 żołnierzy i pracowników wojska oraz 400 osobowy odwód w Polsce. Polski kontyngent wyposażony był w: 128 kołowych transporterów opancerzonych (KTO) ROSOMAK, 88 MRAP-kołowe pojazdy opancerzone  o zwiększonej odporności na miny i ataki z zasadzki (Mine Resistant Ambush Protected), 4 śmigłowce Mi-17, 6 śmigłowców Mi-24, 5 szt. 152 mm armato-haubice „DANA”, 1 radar rozpoznania artyleryjskiego „LIWIEC” oraz bezpilotowe środki rozpoznawcze (BSR) „Aerostar”, „Orbiter” i „Scan Eagle”.

W dyspozycji PKW Afganistan znajdowały się również 2 samoloty transportowe CASA. Należy zwrócić uwagę na fakt, że tylko nieliczne kontyngenty w Afganistanie wyposażone były w samoloty transportowe, śmigłowce, czy artylerię ciężką. Ponadto PKW był w stanie realizować zadania w ramach wszystkich linii operacyjnych Dowódcy ISAF (bezpieczeństwo, rozwój i administracja).

Łącznie, od początku zaangażowania Polski w Afganistanie służbę w tym kraju pełniło ponad 28 000 żołnierzy i pracowników wojska, w tym:

• ENDURING FREEDOM – ok. 1 300 osób;

• ISAF – ok. 27 100 osób.

Zaangażowanie Polski w Afganistanie okupione zostało śmiercią 43 żołnierzy  i 2 pracowników wojska. Poszkodowanych w działaniach bojowych zostało 869 żołnierzy i pracowników wojska, w tym 361 zostało rannych (których, okres opieki medycznej wynosił powyżej 7 dni).

Bezpowrotne straty materiałowe, w porównaniu z osobowymi, były niewielkie i przejawiały się one w utracie m.in.: 3 śmigłowców Mi-24, 3 BSR oraz 8 KTO Rosomak.

Ogólny koszt zaangażowania Polski w Afganistanie szacuje się na 6 mld złotych (6.061,8 mln złotych – do 31.10.2014r.).

 

Opracowane na podstawie: 

http://www.nato.int/cps/bu/natohq/topics_52060.htm

http://do.wp.mil.pl/artykuly/aktualnosci/2015-01-05-podsumowanie-polskiego-udziau-w-misji-isaf/

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,opage,11,title,Co-Afganistan-dal-polskiej-armii-Bilans-jest-pozytywny-ale-nie-mozemy-zapominac-o-problemach,wid,17098313,wiadomosc.html?ticaid=114235

 

Tomasz Siemoniak

W 2014 wydaliśmy zgodnie z planem 99,5% środków na modernizację.

Nieweryfikowalne Ukryj uzasadnienie

Poniżej prezentujemy treść listu otrzymanego z Ministerstwa Obrony Narodowej:

Uprzejmie informujemy, że na podstawie zapisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 16 stycznia 2014 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz. U. poz. 119) sprawozdania budżetowe za 2014 rok będą wykonane do 20 lutego 2015 r. i przekazane do Ministerstwa Finansów w formie elektronicznej w systemie informatycznym Trezor. Sprawozdania te zawierają dane liczbowe w układzie obowiązującej klasyfikacji, tj. wg. szczegółowości rozdziałów i paragrafów dochodów i wydatków. Szczegółowe informacje na temat wykonania ustawy budżetowej podawane są do publicznej wiadomości przez Ministra Finansów na podstawie zapisu art. 34 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.

W związku z powyższym, wynik factchecku pojawi się w tym miejscu zaraz po opublikowaniu sprawozdań budżetowych z roku 2014.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >