Trybunał Stanu dla Andrzeja Dudy?

W związku z wyrokiem wydanym przez Trybunał Konstytucyjny w dniu 03.12.2015 roku dot. ustawy o Trybunale Konstytucyjnym z 25.06.2015 roku wśród polityków opozycji pojawiła się idea postawienia głowy państwa przed Trybunałem Stanu. Jednym z polityków, który wypowiadał się na ten temat był Andrzej Halicki – poseł Platformy Obywatelskiej, były minister administracji i cyfryzacji w rządzie Ewy Kopacz. W programie „Polityka przy kawie” na antenie TVP1 oraz podczas jednej z konferencji prasowych zapewniał, że jego ugrupowanie jest w stanie doprowadzić do zainicjowania procedury postawienia prezydenta Andrzeja Dudy przed Trybunałem Stanu. Sprawdziliśmy.

Sprawdzone wypowiedzi

Andrzej Halicki

PO ma wystarczającą liczbę głosów, żeby taką procedurę uruchomić. Posłowie i senatorowie w liczbie 140 osób taki wniosek [o postawienie prezydenta przed Trybunałem Stanu] mogą uruchomić.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Jak stanowi art. 145 ust. 2 Konstytucji RP “Postawienie Prezydenta Rzeczypospolitej w stan oskarżenia może nastąpić uchwałą Zgromadzenia Narodowego podjętą większością co najmniej 2/3 głosów ustawowej liczby członków Zgromadzenia Narodowego na wniosek co najmniej 140 członków Zgromadzenia Narodowego.” Oznacza to, że wniosek o “uruchomienie procedury” zgodnie ze słowami posła Halickiego może zostać wszczęty przez przynajmniej 140 posłów i senatorów.

Platformę Obywatelską reprezentuje 138 posłów oraz 33 senatorów, w związku z tym posiada wystarczającą liczbę 140 członków Zgromadzenia Narodowego i może zgłosić wniosek o postawienie głowy państwa przed Trybunałem Stanu.

Jednak wniosek musi zostać przegłosowany większością ⅔ członków Sejmu i Senatu, co przy obecnym rozkładzie mandatów wydaje się niemożliwe.

Andrzej Halicki

PO ma taką siłę, moc i będziemy to czynić na podstawie wniosku, który może złożyć 140 posłów i senatorów, by [Andrzej Duda] stawił się przed sejmową Komisją Odpowiedzialności Konstytucyjnej, jedyną komisją, przed którą prezydent Rzeczpospolitej ma obowiązek się stawić.

Prawda Ukryj uzasadnienie

W momencie naruszenia Konstytucji, ustawy lub popełnienia przestępstwa, Prezydent Rzeczypospolitej może być pociągnięty do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu. Ma to miejsce w wyniku uchwały Zgromadzenia Narodowego podjętej większością co najmniej 2/3 głosów ustawowej liczby członków Zgromadzenia Narodowego na wniosek co najmniej 140 członków obu izb parlamentu, o czym jasno mówi Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej. Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej według art. 9g Ustawy o Trybunale Stanu: “uchwala sprawozdanie o wystąpieniu do Zgromadzenia Narodowego z wnioskiem o postawienie Prezydenta w stan oskarżenia albo o umorzenie postępowania w sprawie”. Zgodnie z art. 9d “Osoba objęta wnioskiem ma obowiązek stawić się przed Komisją Odpowiedzialności Konstytucyjnej”.

Platformę Obywatelską reprezentuje 138 posłów oraz 33 senatorów, w związku z tym posiada wystarczającą liczbę 140 członków Zgromadzenia Narodowego i może zgłosić wniosek o postawienie głowy państwa przed Trybunałem Stanu.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >