UE a stosunki polsko-rosyjskie

Krzysztof Szczerski w Jedynce – Polskie Radio.

Pełny zapis rozmowy

[fot. Polskie Radio S.A./www.polskieradio.pl]

Sprawdzone wypowiedzi

Krzysztof Szczerski

To było wtedy, w 2007 roku celem naszej polityki ówczesnej, to, aby Unia Europejska właśnie w sprawie embarga tam wtedy założonego na swoje produkty w naszym imieniu bardzo ostro rozmawiała ze stroną rosyjską. To się wtedy udało i pani Merkel w Samarze i potem pan Barroso i komisarz Unii rozmowami ze swoimi odpowiednikami w Moskwie oni reprezentowali Polskę i mówili, że to embargo uderza w całą Unię Europejską, nie tylko w Polskę.

 

Prawda Ukryj uzasadnienie

Kanclerz Angela Merkel na szczycie w Samarze starała się poprawić stosunki między Rosją, a Unią Europejską, które zostały mocno nadszarpnięte, m.in. przez konflikt o rosyjskie pomniki w Estonii czy wprowadzenie embarga na import polskiego mięsa.

„Ta kwestia jest sprawą Unii Europejskiej”.

 

Jose Manuel Barroso również wsparł Polskę w tej kwestii:

„Problem Polski jest problemem europejskim”.

W szczycie brali udział także: komisarz UE ds. stosunków zewnętrznych i europejskiej polityki sąsiedztwa Benita Ferrero-Waldner, Minister Spraw Zagranicznych Niemiec FrankWalter Steinmeier czy Siergiej Ławrow- Minister Spraw Zagranicznych Rosji.

Przed samym szczytem, Parlament Europejski wystosował rezolucję, w której znalazły się kwestie odnoszące się bezpośrednio do kryzysu na linii Moskwa-Warszawa. Świadczy to o fakcie, że interesy Polski w tej kwestii, żywotnie interesowały UE. Całość rezolucji tutaj.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >