Umieralność Polaków

W piątek 13 kwietnia, podczas debaty sejmowej nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, głos zabrał poseł Platformy Obywatelskiej Rajmund Miller. W swej wypowiedzi odniósł się on między innymi do danych dotyczących wzrostu umieralności wśród Polaków.

Sprawdzone wypowiedzi

Rajmund Miller

W zeszłym roku umieralność Polaków rok do roku wzrosła o 35%.

Manipulacja Ukryj uzasadnienie

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2017 roku zmarło 402,9 tysięcy ludzi, a w roku 2016 – 388 tysięcy. Oznacza to, że w  zeszłym roku zmarło o 3,8 proc. więcej ludzi niż w roku 2016.

Jednak z analizy miesięcznej liczby zgonów w 2017 w porównaniu do analogicznego okresu w roku 2016 wynika, że największy wzrost umieralności miał miejsce w styczniu 2017 roku, kiedy zmarło o 33,3% więcej ludzi niż w styczniu 2016 roku. W pozostałych miesiącach różnica nie jest już tak znacząca.

R. Miller w swej wypowiedzi mógł się sugerować doniesieniami medialnymi (zbliżone w wymowie artykuły dotyczące znaczącego wzrostu umieralności Polaków pojawiły się między innymi w Fakcie oraz na portalu Telewizji Republika), jednak dotyczyły one danych styczniowych, które nie są reprezentatywne w perspektywie ogólnorocznej. Z kolei kontekst wypowiedzi posła R. Millera to właśnie zdaje się sugerować. Z tego też względu, uznajemy wypowiedź za manipulację.

Share The Facts
Rajmund Miller
Poseł Platformy Obywatelskiej


W zeszłym roku umieralność Polaków rok do roku wzrosła o 35%.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >