Władysław Kosiniak-Kamysz w TVP Info

Gościem poranka TVP Info był były minister pracy i polityki społecznej i Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Rozmowa dotyczyła cen skupu mleka oraz planów PSLu na najbliższy czas.

Sprawdzone wypowiedzi

Władysław Kosiniak-Kamysz

Adrian Klarenbach: „Możemy porozmawiać o prostestach za waszych czasów”.

Władysław Kosiniak-Kamysz: „Tylko wtedy jak były protesty to mleko było za 1,50 zł”.

Prawda Ukryj uzasadnienie

W rozmowie nie zostało dokładnie sprecyzowane,  jaki konkretnie strajk był wspomniany. Ostatni duży strajk rolników za rządów koalicji PO-PSL odbył się w lutym 2015. Rolnicy domagali się wtedy między innymi interwencji rządu na rynkach wieprzowiny i mleka. Ceny mleka nie wynosiły wtedy 1,5 złotego za litr. Według tych danych cena za 1 litr mleka krowiego to: 1,2 złotego. Średnie ceny z roku 2015 możemy również znaleźć w Banku Danych Lokalnych, będzie to 1.13 złotego za litr, oraz w Eurostacie, w tym przypadku jest to cena 1.10  złotego za litr. Jednak zawsze dowiadujemy się o cenie niższej od tej podanej przez byłego ministra.

Wcześniejsze protesty rolników odbyły się przed ministerstwem rolnictwa w lutym 2014 roku. Protesty opierały się o zarzuty nieprawidłowości do jakich miałoby dochodzić przy sprzedaży ziemi rolnej. Jednakże w tym przypadku ceny za litr mleka już zgadzały się z tym co powiedział Prezes PSL. Co prawda średnia cena w 2014 roku to 1,37 złotego, jednakże w styczniu i lutym cena za litr mleka wynosiła 1,53 i 1,51 złotego.

Ostatnie dane z czerwca 2016 podają cenę około 0,9 złotego za litr.
Jako, że ceny mleka podane przez Prezesa PSL zbiegają się z protestami w lutym 2014 r.  wypowiedź kwalifikujemy jako prawdziwą.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >