Wybory przewodniczącego SLD

W sobotę doszło do II tury wyborów przewodniczącego Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Do walki o głosy stanął Włodzimierz Czarzasty oraz Jerzy Wenderlich. Starcie zwyciężył ten pierwszy, zdobywając poparcie ponad 800 delegatów VI kongresu partii. Z tej okazji sprawdziliśmy wypowiedzi obu polityków, których udzielali przed decydującym głosowaniem.

Sprawdzone wypowiedzi

Jerzy Wenderlich

Ja wygrałem wybory parlamentarne jako jedyny spośród kandydatów Zjednoczonej Lewicy, wygrałem ze wszystkimi i to w trudnym okręgu okręgu toruńskim i pokonałem wszystkich z PiSu i PO.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Zgodnie z wynikami wyborów parlamentarnych podanymi na stronie PKW w okręgu toruńskim (nr 5) najwięcej głosów, uzyskał Jerzy Wenderlich (25365 głosów), jednakże nie uzyskał on mandatu poselskiego – Koalicyjny Komitet Wyborczy Zjednoczona Lewica nie przekroczył wymaganego 8% progu wyborczego. Spośród kandydatów tego komitetu był jedynym, który zdobył najwięcej głosów w swoim okręgu wyborczym spośród przedstawicieli wszystkich list wyborczych.

Włodzimierz Czarzasty

Jeżeli ktokolwiek myśli, żeby zgasić w SLD światło po otrzymaniu 1 miliona 150 tys. głosów w ostatnich wyborach, co prawda w koalicji, ale z siłą przewodnią Sojuszu, to jest to nierozsądne.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Według danych PKW na Koalicyjny Komitet Wyborczy ”Zjednoczona Lewica” oddano 1 147 102 głosy. 

Włodzimierz Czarzasty

Można odnieść błyskotliwe zwycięstwo, tak jak Ryszard Petru – choć przypomnę, że jego partia otrzymała mniej głosów niż Zjednoczona Lewica.

Fałsz Ukryj uzasadnienie

Na Nowoczesną Ryszarda Petru oddano o 8268 głosów więcej, niż na Zjednoczoną Lewicę.

Według Obwieszczenia Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 27 października 2015 r. o wynikach wyborów do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej przeprowadzonych w dniu 25 października 2015 r. (Dz. U. z dnia 28 października 2015 r. poz. 1731), Rozdział 3, pkt. 1:

  • na listy nr 6 zgłoszone przez Koalicyjny Komitet Wyborczy Zjednoczona Lewica SLD+TR+PPS+UP+Zieloni oddano 1 147 102 głosy
  • na listy nr 8 zgłoszone przez Komitet Wyborczy Nowoczesna Ryszarda Petru oddano 1 155 370 głosów

Warto też rozwiać wątpliwość, czy autorowi mogło chodzić o jakąś łączną liczbę głosów oddanych w wyborach do obu izb parlamentu. Nie mogło, ponieważ ani Nowoczesna, ani Zjednoczona Lewica nie przedstawiły Komitetów Wyborczych do Senatu (rozdział 2 obwieszczenia PKW o wyborach do Senatu).

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >