Zbigniew Ziobro w Sygnałach Dnia

Minister Sprawiedliwości był gościem Piotra Goćka w Sygnałach Dnia na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia. Podczas wywiadu zostały poruszone tematy między innymi wieku emerytalnego, kar za wykroczenia drogowe oraz kredytobiorców.

Sprawdzone wypowiedzi

Zbigniew Ziobro

Jest raport fundacji, która zajmuje się upadłością, z którego wynika, że ok 4 tysiące osób odebrało sobie życie przez znalezienie się w trudnej sytuacji po zaciągnięciu pożyczki lichwiarskiej.

Fałsz Ukryj uzasadnienie

Minister Ziobro powołał się na słowa Lucyny Dassuj prezes Fundacji „Moja Upadłość”, która stwierdziła że w 2014 roku z powodu lichwiarskich pożyczek życie odebrało sobie ponad 4000 osób.

Strona Fundacji nie zawiera jednak żadnego raportu, który mógłby potwierdzać tę tezę. Policyjne statystyki również wskazują, że dane te są niezgodne z prawdą.

Według statystyk policyjnych w 2014 roku życie odebrało sobie 6165 osób. Najczęstszymi powodami targnięcia się na swoje życie były: nieporozumienia rodzinne, choroby psychiczne, przewlekłe choroby oraz zawody miłosne. Z powodu warunków ekonomicznych życie odebrało sobie 554 osoby. Przez termin warunki ekonomiczne rozumie się jednak głównie utratę pracy, problemy socjalne lub niski status socjoekonomiczny.

W świetle tych danych i braku innych raportów uznajemy wypowiedź za fałszywą.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >