Katastrofa kolejowa koło Polski. Czesi walczą ze skażeniem

fot. Pexels i X.com / Modyfikacje: Demagog
Katastrofa kolejowa koło Polski. Czesi walczą ze skażeniem
Do katastrofy kolejowej w Czechach doszło 28 lutego, gdy w miejscowości Hustopecze nad Beczwą w powiecie Przerów wykoleił się pociąg z wagonami-cysternami, przewożącymi ponad 1000 ton benzenu. Wybuchł pożar, a około 350 ton trującej substancji dostało się do wody i gleby.
Zvláštní stupeň požárního poplachu je vyhlášen v Olomouckém kraji u Hustopečí nad Bečvou. Hoří 5 železničních vagonů Benzolem. pic.twitter.com/8Wojqe4VN5
— Hasičský záchranný sbor ČR (@hasici_cr) February 28, 2025
Pociąg z cysternami przewożącymi ponad 1000 ton toksycznego benzenu uderzył w zwrotnicę z prędkością dwukrotnie przekraczającą dozwoloną. Benzen to substancja rakotwórcza, która może powodować zawroty głowy, trudności w oddychaniu, a nawet prowadzić do śmierci.
Wojewoda ołomuniecki Ladislav Oklesztiek zadecydował o wprowadzeniu pierwszego w skali zarządzania kryzysowego stanu zagrożenia w kraju ołomunieckim, który obowiązuje od 28 marca i potrwa miesiąc. Obecny stan zagrożenia ma pozwolić na szybszą rekultywację skażonych gruntów i wody, a przede wszystkim na niedopuszczenie do skażenia wód kluczowej dla tamtych terenów rzeki Beczwy.
Stan alarmowy w Czechach. Służby starają się, by nie doszło do większych zanieczyszczeń
W okolicach zbiorników wodnych przy miejscu katastrofy rozpoczęto budowę metalowej zapory, która ma nie pozwolić na przedostanie się szkodliwych substancji do wód gruntowych oraz do zbiorników retencyjnych.
Na miejscu wypadku działa już sieć odwiertów, z których pompowana jest zanieczyszczona woda. Ukończono również budowę tzw. ścianki Larsena, która ma zapobiec rozprzestrzenianiu się benzenu na większy obszar.
Skutki dla przyrody będą długotrwałe
Władze Czech już ostrzegły przed możliwymi konsekwencjami skażenia rakotwórczym benzenem m.in. w jeziorach i odradziły wędkowanie. Groźny poziom stężenia benzenu stwierdzono niedaleko zbiornika retencyjnego w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca katastrofy.
Narodowy Instytut Zdrowia w Czechach już teraz ostrzega przed spożywaniem ryb z zanieczyszczonego jeziora ze względu na wysokie właściwości rakotwórcze benzenu i wskazuje na poważne ryzyko dla zdrowia ludzi.
Według aktualnych informacji portalu idnes.cz Agencja Ochrony Środowiska odnotowała śmierć kilkudziesięciu ryb w zbiorniku wodnym w okolicach katastrofy. Testy wykazały, że ryby były zatrute benzenem.
Przekaż nam 1,5% podatku!
Wesprzyj nas, przekazując 1,5% podatku na kontrolę polityków. Wpisz w PIT: KRS 0000615583
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter