Mentzen chce uciąć 800+? To nie AI, ale ten film jest stary

fot. YouTube / namzalezy.pl / Modyfikacje: Demagog
Mentzen chce uciąć 800+? To nie AI, ale ten film jest stary
W ostatnich dniach popularność na Instagramie oraz na portalu X zdobył fragment nagrania ze Sławomirem Mentzenem. Pochodzi ono sprzed siedmiu lat – film opublikowano wtedy na kanale namzalezy.pl na YouTube. Wcześniej wykorzystał go TVN24 swoim w materiale „Świat według Mentzena”, opublikowanym przed wyborami parlamentarnymi w 2023 roku.
Zastanawiałem się gdzie jest program kandydata Mentzena i proszę znalazł się, tylko czy Jessica i Braianek się ucieszą, że nie będzie 800 plus? pic.twitter.com/IicVXBvi6N
— 𝕸𝖔𝖗𝖌𝖊𝖓𝖘𝖙𝖊𝖗𝖓 (@Morgenstern616) March 17, 2025
Rzeczywiście, Sławomir Mentzen, będący wtedy członkiem partii Wolność, dzielił się swoim pomysłem na ograniczenie wydatków państwa. Powiedział: – Nasze państwo co roku kosztuje nas 720 mld zł obecnie. Jest to straszna kwota i musimy pomyśleć, co zrobić, żeby ją trochę zmniejszyć. Mój pomysł to jest taki, żeby od razu wywalić 500+, aktywizację bezrobotnych, politykę społeczną, szkolnictwo wyższe, wspieranie sportu, kultury i kilku innych rzeczy. To nam daje kilkadziesiąt miliardów złotych oszczędności.
Jeszcze w 2016 roku Sławomir Mentzen w jednym ze swoich wpisów na Facebooku wyjaśniał, jakie wydatki państwa chciałby ograniczyć, aby umożliwić likwidację niektórych podatków. Wymieniał.: „Na pierwszy ogień leci 500+ (20 mld zł), pieniądze marnowane na walkę z bezrobociem (20 mld zł), finansowanie nauki i szkolnictwa wyższego (21 mld zł), pomoc społeczna (45 mld zł), wydatki na kulturę (10 mld zł) i sport (6 mld zł)”. Skuteczność programu 800+ Mentzen krytykował na TikToku w październiku 2024 roku.
Błędnie rozpoznana manipulacja obrazem
Na podstawie pierwotnego źródła, czyli materiału z kanału namzalezy.pl, można więc potwierdzić, że wypowiedź Sławomira Mentzena nie została ani wyjęta z kontekstu, ani zmontowana, ani wygenerowana przez sztuczną inteligencję. Nie dowierzają temu jednak niektóre z osób komentujących opublikowany fragment tego starego nagrania.
Jedna z osób na Instagramie napisała [pisownia oryginalna]: „Hehe jak widać że głos nie idzie równo z ruchem ust”. Inna stwierdziła: „tragiczny montaż, jak ktoś się daje na to nabrać powinny mu się odebrać prawa wyborcze z tytułu braku samodzielności w myśleniu”. Kolejny internauta skomentował nagranie bardziej agresywnie [pisownia oryginalna]: „Kur*** słabe te wasze montaże idioci je***”.
Lepiej korzystać z narzędzi niż oceniać „na oko”
Jak widać na tym przykładzie, wobec powszechnego dostępu do narzędzi umożliwiających przerabianie i generowanie obrazów i dźwięków, odbiorcy internetowych treści mogą być nadmiernie sceptyczni wobec tego, co widzą i słyszą.
Takie sytuacje miały miejsce już w przeszłości. Przykładowo, podczas kampanii prezydenckiej w USA pojawiły się zarzuty, że zdjęcie tłumu zwolenników Kamali Harris zostało wygenerowane przez AI – była to jednak nieprawda.
Nadmierny sceptycyzm może wystąpić szczególnie w sytuacji, kiedy odbiorca styka się z treścią niezgodną z jego utrwalonymi przekonaniami. Może wtedy działać efekt potwierdzenia – psychologiczny mechanizm, zgodnie z którym odruchowo przyjmujemy to, co jest z tymi przekonaniami zgodne, a pomijamy treści podważające nasze poglądy.
Między innymi dlatego podczas sprawdzania, czy nie mamy do czynienia z przeróbką, warto polegać na narzędziach przeznaczonych do tego celu, a nie na własnych wrażeniach:
- Pierwotne źródło obrazu bądź filmu można odnaleźć dzięki funkcji wyszukiwania obrazem w Google,
- Darmowe narzędzie do sprawdzania, czy obraz nie został wygenerowany przez sztuczną inteligencję, oferuje np. Hive Moderation,
- Nagrania wideo, w których np. zmieniono twarz lub słowa osoby mówiącej (tzw. deepfake), rozpoznaje narzędzie Deepware,
- Dzięki narzędziu stworzonemu przez ElevenLabs można z kolei sprawdzić, czy podejrzanego dźwięku nie wygenerowała sztuczna inteligencja.
Z kolei z aktualnym programem Sławomira Mentzena można zapoznać się na jego stronie internetowej.
Przekaż nam 1,5% podatku!
Wesprzyj nas, przekazując 1,5% podatku na kontrolę polityków. Wpisz w PIT: KRS 0000615583
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter