Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Czy w Polsce jest najniższa umieralność na koronawirusa?
Czy w Polsce jest najniższa umieralność na koronawirusa?
Mamy najniższą umieralność (na koronawirusa – przyp. Demagog) na milion mieszkańców.
Wypowiedź Artura Sobonia uznajemy za fałszywą, ponieważ Polska nie jest państwem, w którym liczba zgonów na COVID-19 w przeliczeniu na milion mieszkańców jest najniższa zarówno na świecie, jak i Europie.
Dane WHO
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) od początku pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 gromadzi dane dotyczące zakażeń i liczby zgonów. Początkowo statystyki były prezentowane codziennie, natomiast od 17 sierpnia organizacja publikuje tygodniowe raporty.
Wypowiedź Artura Sobonia pochodzi z 21 września. Tego dnia WHO opublikowało też tygodniowy raport. W analizie uwzględnimy jednak dane pochodzące sprzed tygodnia, gdyż nie znamy godziny publikacji WHO z dnia emisji programu „Tak jest”.
Z raportu z 21 września wynika, że możemy wyróżnić grupę kilkunastu państw, w których liczba zgonów na COVID-19 w przeliczeniu na milion mieszkańców jest mniejsza niż jeden. Są to: Bhutan, Burundi, Dominika, Erytrea, Grenada, Kambodża, Laos, Mongolia, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny, Seszele, Tanzania, Timor Wschodni oraz Wietnam.
Współczynnik zgonów na milion mieszkańców w Polsce wynosi 60, a zatem jest zdecydowanie wyższy. Warto podkreślić, że nie jest to również najniższy wynik w Europie. Mniejsze wartości odnotowano w Chorwacji, na Cyprze, w Czechach, Estonii, Grecji, na Islandii, w Liechtensteinie, na Litwie, na Malcie, w Monako, w Norwegii oraz w Słowacji.
W raporcie z 14 września grupa państw, w którym współczynnik zgonów na COVID-19 w przeliczeniu na milion mieszkańców oscylował poniżej jednego, była prawie identyczna, poszerzyła się jedynie o Mjanmę.
Tym razem wskaźnik w Polsce ukształtował się na nieco niższym poziomie i wyniósł 58. Mniejsze przeliczniki odnotowano w tej samej grupie państw co 21 września.
Dane Our World in Data
Portal Our World in Data zrzesza naukowców z całego świata, których celem jest szerzenie wiedzy na ważne tematy społecznie, takie jak bieda, głód, zmiany klimatu czy nierówności. W kręgu zainteresowań badaczy znalazła się również pandemia COVID-19.
Zgodnie ze stanem na dzień 20 września na świecie w kilku państwach liczba zgonów na COVID-19 w przeliczeniu na milion mieszkańców wynosiła mniej niż jeden, lecz więcej niż 0. Zaliczały się do nich: Burundi (0,08), Papua-Nowa Gwinea (0,67), Sri Lanka (0,61), Tajlandia (0,84) Tanzania (0,35) i Wietnam (0,36). W Polsce wspomniany wskaźnik wynosił 60,30 i ponownie nie był to nawet najniższy wynik w Europie.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter