Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Programy wyborcze. Czy wszyscy kandydaci je przedstawili?
Programy wyborcze. Czy wszyscy kandydaci je przedstawili?
![]()
Jestem jedynym kandydatem na urząd prezydenta, który ma swój program – Plan 21.
- W trakcie konferencji programowej na początku marca 2025 roku kandydat na prezydenta Karol Nawrocki ogłosił swój program wyborczy – „Plan 21”. Opublikowano go także na stronie internetowej kandydata i w jego mediach społecznościowych.
- Także inni kandydaci na urząd prezydenta przygotowali programy wyborcze. Rafał Trzaskowski opublikował „Mój plan na Polskę”, Sławomir Mentzen – program „Silna Bogata Polska”, Szymon Hołownia – „Listę zakupów prezydenta”, Adrian Zandberg – „15-letni plan rozbudowy Polski”, a Artur Bartoszewicz – „Program 777”.
- Karol Nawrocki nie jest jedynym kandydatem w wyborach prezydenckich, który opublikował swój program wyborczy, dlatego jego wypowiedź oceniamy jako fałsz.
Od lat odróżniamy fałsz od prawdy. Pomóż nam działać dalej: przekaż 1,5% podatku Demagogowi! Wpisz w PIT: KRS 0000615583
Wybory prezydenckie już w maju
Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja 2025 roku. Startujący w nich Karol Nawrocki, kandydat popierany przez Prawo i Sprawiedliwość, był 17 marca gościem „Popołudniowej rozmowy” w radiu RMF FM. W jej trakcie, uciekając od pytania dotyczącego przyczyn popularności kandydata Konfederacji Sławomira Mentzena, stwierdził, że nie obserwuje swoich kontrkandydatów, ale skupia się na promowaniu własnego programu wyborczego.
– W ogóle jestem jedynym kandydatem na urząd prezydenta, który ma swój program – „Plan 21” – powiedział. Równocześnie wyraził nadzieję, że docenią to słuchacze. Karol Nawrocki podkreślił też, że w trakcie kampanii chciałby rozmawiać właśnie o programach, i zapowiedział, że zrealizuje swój z pełną determinacją.
Postanowiliśmy więc sprawdzić, czy Karol Nawrocki rzeczywiście jest jedynym kandydatem, który ma program wyborczy.
„Plan 21” – jedyny program wyborczy tej kampanii?
Na początku marca sztab wyborczy Karola Nawrockiego zorganizował konferencję programową, na której przedstawiono postulaty kandydata. Spotkanie odbyło się pod hasłem „Polska sferą normalności – Bezpieczeństwo, Rozwój, Dobrobyt!”. Do tych wartości nawiązuje przedstawiony w trakcie konferencji program nazwany „Plan 21”.
📢 Polska potrzebuje zmiany – dołącz do nas! 🇵🇱 #Nawrocki2025
🔥 Konferencja Programowa Karola Nawrockiego – Kandydata na Prezydenta RP!
🗓️ 2 marca 2025 r. (niedziela), godz. 11:00
📍 Hala Transcolor, ul. Szeligowska 48, Szeligi k. Warszawy
To wydarzenie, które wyznaczy kierunek… pic.twitter.com/AoMMV0AnFd— #Nawrocki2025 (@Nawrocki25) February 25, 2025
Program Nawrockiego to 21 postulatów podzielonych na cztery kategorie: dobrobyt, normalne państwo, bezpieczna Polska oraz rozwój. Jak stwierdził Karol Nawrocki, te elementy składają się na program budowy „silnej, suwerennej Rzeczypospolitej”.
Plan ten został opublikowany na stronie internetowej kandydata, a przedstawiające go grafiki udostępniono w mediach społecznościowych. Nie jest to jednak jedyny program wyborczy opublikowany dotychczas w trakcie kampanii.
Główni sondażowi konkurenci Nawrockiego i ich programy
Sprawdziliśmy, czy pozostali kandydaci, którzy zadeklarowali swój start w zbliżających się wyborach, zaprezentowali już programy wyborcze. Okazuje się, że w większości wypadków można z łatwością odnaleźć je na stronach internetowych polityków, którzy ubiegają się o fotel prezydenta.
Na stronie internetowej kandydata Koalicji Obywatelskiej Rafała Trzaskowskiego można zapoznać się z programem zatytułowanym „Mój plan na Polskę”. Polityk, przedstawiając swoje postulaty, grupuje je w kilku kategoriach. Proponuje np. „Pakt dla Bezpieczeństwa”, w ramach którego obiecuje m.in. zwiększenie nakładów na obronność do 5 proc. PKB. Oprócz tego przedstawia obietnice dotyczące m.in. „Patriotyzmu Gospodarczego” czy „Zdrowego rozsądku w życiu społecznym”.
Także program wyborczy kandydata Konfederacji Sławomira Mentzena dostępny jest w internecie. Wśród 20 postulatów zebranych pod hasłem „Silna Bogata Polska” wymienione są m.in. obietnice utworzenia silnej armii, wprowadzenia niskich i prostych podatków, zatrzymania lewicowej ideologii czy uwolnienia kryptowalut.
Programy pozostałych zgłoszonych kandydatów
Poza wymienionymi politykami na liście oficjalnie zgłoszonych kandydatów znajdują się jeszcze Grzegorz Braun, Artur Bartoszewicz, Adrian Zandberg oraz Szymon Hołownia. Jak w ich przypadku wygląda sytuacja?
Swój program wyborczy ogłosił też Szymon Hołownia, marszałek Sejmu i kandydat Polski 2050. Nazwał go „programem z myślą o ludziach” i określił mianem „»listy zakupów«, które dowiezie”. Punkty wymienione na tej liście dotyczą m.in. rozbudowy kolei i transportu publicznego, mieszkań w przystępnej cenie czy likwidacji absurdów prawnych.
Kandydat partii Razem Adrian Zandberg zebrał swoje postulaty w dostępnym na jego stronie internetowej „15-letnim planie rozbudowy Polski”. W jego ramach obiecał m.in. budowę atomowej Polski, zwiększenie wydatków na zdrowie, inwestycje w przemysł czy rozwój budownictwa mieszkalnego.
Artur Bartoszewicz na stronie internetowej opublikował „Program 777”. Swoje wyborcze postulaty przedstawił w trzech kategoriach zawierających po siedem obietnic. Kategorie zatytułował: „Stop upartyjnianiu państwa”, „Gospodarka i demografia gwarantem bezpieczeństwa”, „Polacy wielkim i dumnym narodem”. Dodatkowo przedstawił siedem programów „wielkiego awansu społeczeństwa i gospodarki”. Zapowiedział, że ich realizacja oznacza czas rozwoju i triumfu.
A co z programami Grzegorza Brauna i Magdaleny Biejat?
Programu wyborczego trudno szukać na stronie internetowej kandydatki Nowej Lewicy Magdaleny Biejat. Dotychczas polityczka podczas zorganizowanej konwencji prezydenckiej ogłosiła hasło swojej kampanii i wskazała na to, co będzie najważniejsze w jej prezydenturze. Wymieniła m.in. rozwój kolei, wsparcie dla pracowników czy walkę z kryzysem mieszkaniowym.
Chociaż wspomniany już wcześniej Grzegorz Braun rozpoczął kampanijną trasę po Polsce, to na jego stronie internetowej nie ma możliwości zapoznania się z programem wyborczym.
Mimo to pewne postulaty tego polityka były widoczne na banerach rozstawianych w trakcie spotkań z wyborcami, np. w Krakowie. Kandydat obiecuje za pośrednictwem tych materiałów m.in. zakończenie „segregacji sanitarnej” czy „ukrainizacji Polski”. Być może swój program wyborczy przedstawi w trakcie zaplanowanej na kwiecień konwencji wyborczej.
Program Fact-Checking and Countering Disinformation: Poland’s 2025 Presidential Election jest prowadzony przez Stowarzyszenie Demagog dzięki wsparciu EMIF zarządzanemu przez Calouste Gulbenkian Foundation. Wyłączna odpowiedzialność za wszelkie treści wspierane przez European Media and Information Fund (EMIF) spoczywa na autorach i niekoniecznie musi odzwierciedlać stanowisko EMIF i Partnerów Funduszu, Calouste Gulbenkian Foundation i European University Institute.
Przekaż nam 1,5% podatku!
Wesprzyj nas, przekazując 1,5% podatku na kontrolę polityków. Wpisz w PIT: KRS 0000615583
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter