Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
System ochrony zdrowia nie rozwija się w parze z gospodarką?
System ochrony zdrowia nie rozwija się w parze z gospodarką?
![]()
Mamy 20. gospodarkę na świecie, a system ochrony zdrowia na ok. 60 miejscu.
- Według zestawienia Międzynarodowego Funduszu Walutowego Polska w 2024 roku znalazła się na 20. miejscu wśród największych gospodarek świata pod względem produktu krajowego brutto.
- Gorzej wypadamy pod względem systemu ochrony zdrowia. W rankingu przygotowanym przez Światową Organizację Zdrowia, dotyczącym dostępu do powszechnej opieki zdrowotnej, Polska znalazła się w 2021 roku na 31. miejscu.
- W ocenie polskich naukowców polski system ochrony zdrowia – wśród tylko państw należących do OECD – plasuje się na 34. miejscu pośród 37 krajów.
- Sławomir Mentzen prawdopodobnie korzystał z klasyfikacji opracowanej przez magazyn „CEOWORLD”, w której polski system ochrony zdrowia znalazł się na 59. pozycji.
Od lat odróżniamy fałsz od prawdy. Pomóż nam działać dalej: przekaż 1,5% podatku Demagogowi! Wpisz w PIT: KRS 0000615583
Mentzen: mamy bardzo słaby działający system zdrowia
„Co Pana zdaniem najgorzej w tej chwili funkcjonuje w Polsce?” – zapytał Sławomira Mentzena redaktor Radia Wnet Krzysztof Skowroński. „To jest ciężki wybór. U nas bardzo dużo rzeczy funkcjonuje źle” – odpowiedział kandydat Konfederacji na prezydenta.
Następnie Mentzen wymienił wiele rzeczy: źle funkcjonujący system podatkowy, „tępienie” biznesu przez państwo, niedziałającą politykę historyczną oraz dysfunkcyjną energetykę. W pierwszej kolejności polityk wskazał na system ochrony zdrowia, który jego zdaniem funkcjonuje bardzo słabo.
Prezes partii Nowa Nadzieja zwrócił uwagę, że o ile polska gospodarka jest 20. największą na świecie, tak zdecydowanie gorzej jest w przypadku opieki zdrowotnej. Polski system ochrony zdrowia ma być dopiero na 60. miejscu w światowych rankingach.
Polska 21. największą gospodarką świata
W przypadku wielkości polskiej gospodarki sprawa jest jasna. Według danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), w 2024 roku produkt krajowy brutto (PKB) w Polsce, liczony w cenach bieżących, osiągnął wartość 863 mld dolarów.
To sprawiło, że Polska gospodarka była 21. największą na świecie. MFW prognozuje, że do 2029 roku sytuacja nie ulegnie zmianie. Polska pozostanie wciąż 21. gospodarką świata.
Pod względem PKB mierzonego z uwzględnieniem siły nabywczej, również w cenach bieżących, Polska w 2024 roku – według MFW – znalazła się na 20. miejscu. Zgodnie z prognozą zachowamy tę pozycję także za 5 lat.
Ranking „CEOWORLD”. System ochrony zdrowia w Polsce na 59. lokacie
Gdy Mentzen mówił o ochronie zdrowia miał zapewne na myśli zestawienie przygotowane przez magazyn „CEOWORLD”. O tym rankingu polityk Konfederacji wspominał m.in. w jednej ze swoich interpelacji poselskich.
W zestawieniu „CEOWORLD” Polska za 2024 rok uplasowała się na 59. miejscu spośród 110 krajów. Przed nami znalazły się mniej zamożne państwa, np. Albania, Serbia czy Kostaryka.
„CEOWORLD” przy tworzeniu rankingu, zgodnie z metodologiczną notką, stosuje analizę statystyczną, ale bierze też pod uwagę aspekty jakościowe. Miejsce w zestawieniu wynika z danych dotyczących infrastruktury opieki zdrowotnej, osób zatrudnionych w systemie i wydatków. Liczą się także czynniki środowiskowe, dostęp do czystej wody czy podejście rządu do zagrożeń dla zdrowia.
W rankingu WHO Polska na 31. miejscu
Na 31. miejscu (na 194 państwa) polski system ochrony zdrowia znalazł się w klasyfikacji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Najnowsze zestawienie dotyczy 2021 roku.
WHO w swoim rankingu ocenia dostępność powszechnej opieki zdrowotnej. Uwzględnia przy tym 14 różnych wskaźników, podzielonych na cztery kategorie (s. 20). Wśród nich znajdziemy możliwości i dostępność systemu, radzenie sobie z chorobami zakaźnymi i niezakaźnymi, a także troskę o zdrowie matki i dziecka.
Polska – z 82 pkt na 100 możliwych – znalazła się nieco powyżej europejskiej średniej (81 pkt). Nasz kraj wyprzedziły takie państwa jak Kuba, Słowenia i Czechy.
Wśród państw OECD Polska niemal na szarym końcu
Polski system ochrony zdrowia wypada słabo na tle państw Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), do której należą głównie kraju Zachodu.
Z opracowania przygotowanego przez trzy polskie naukowczynie wynika, że w 2021 roku – na 37 państw – polski system ochrony zdrowia był na 34. miejscu. Mówiąc wprost, wśród państw OECD mieliśmy trzeci najsłabszy system opieki zdrowotnej.
W opracowaniu wskazano na problemy polskiego systemu ochrony zdrowia. Wśród nich wymienia się zbyt niskie finansowanie w połączeniu ze sposobem dystrybucji środków, zadłużenie szpitali, względnie małą liczbę lekarzy i starzejący się personel.
Niedofinansowanie oraz mała liczba lekarzy głównymi problemami
Do zbliżonych wniosków doszła organizacja OECD. W raporcie poświęconemu systemowi ochrony zdrowia w Polsce stwierdzono, że jest on przede wszystkim niedofinansowany. Problemem jest też większa koncentracja na leczeniu szpitalnym kosztem opieki ambulatoryjnej. Ponadto marginalne środki trafiają na profilaktykę i opiekę długoterminową (s. 22).
„Kluczowym wyzwaniem stojącym przed systemem opieki zdrowotnej jest niedobór pracowników służby zdrowia. Polska na tle Europy ma mało lekarzy i pielęgniarek w przeliczeniu na liczbę mieszkańców, a liczba absolwentów medycyny i pielęgniarstwa jest wciąż niska”.
Legatum Prosperity Index. Polska na 48. pozycji w kategorii zdrowie
Polska znalazła się także na 48. miejscu na 167 możliwych we wskaźniku dobrobytu, opracowanym przez firmę inwestycją Legatum (ang. Legatym Prosperity Index), w kategorii zdrowie. Wyżej uplasowały się mniej zamożne kraje, np. Sri Lanka, Kolumbia czy Kostaryka.
Trzeba mieć na uwadzę, że to zestawienie uwzględnia wiele czynników: ogólny stan zdrowia populacji, umieralność czy system opieki zdrowotnej. Ten ostatni stanowi 15 proc. oceny w ramach kategorii zdrowie (s. 85).
Program Fact-Checking and Countering Disinformation: Poland’s 2025 Presidential Election jest prowadzony przez Stowarzyszenie Demagog dzięki wsparciu EMIF zarządzanemu przez Calouste Gulbenkian Foundation. Wyłączna odpowiedzialność za wszelkie treści wspierane przez European Media and Information Fund (EMIF) spoczywa na autorach i niekoniecznie musi odzwierciedlać stanowisko EMIF i Partnerów Funduszu, Calouste Gulbenkian Foundation i European University Institute.
Przekaż nam 1,5% podatku!
Wesprzyj nas, przekazując 1,5% podatku na kontrolę polityków. Wpisz w PIT: KRS 0000615583
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter