Omawiamy ważne fakty dla debaty publicznej, a także przedstawiamy istotne raporty i badania.
EDMO: Zmierzch ery dezinformacji pandemicznej w UE?
Liczba zweryfikowanych fake newsów nt. pandemii COVID–19 była w kwietniu rekordowo niska. Dezinformacja kręci się wokół różnorodnych tematów.
Fot. Ono Kosuki / Pexels / Modyfikacje: Demagog
EDMO: Zmierzch ery dezinformacji pandemicznej w UE?
Liczba zweryfikowanych fake newsów nt. pandemii COVID–19 była w kwietniu rekordowo niska. Dezinformacja kręci się wokół różnorodnych tematów.
Fake newsy, które obiegły UE
W co najmniej 15 państwach zweryfikowano fałszywe twierdzenie mówiące, że Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) domaga się dekryminalizacji pedofilii – wynika z raportu Europejskiego Obserwatorium Mediów Cyfrowych (EDMO).
14 krajów obiegła fotografia wygenerowana przez sztuczną inteligencję, przedstawiająca uwięzionego Juliana Assange’a, założyciela portalu WikiLeaks.
Ukraiński dron nad placem Czerwonym w Moskwie? To fałszywe nagranie wykryto w 7 państwach. Z kolei w 9 krajach krążył fake news z plakatem zawieszonym w Mediolanie, na którym prezydent Zełenski wciągał pieniądze nosem.
Dezinformacja pandemiczna odchodzi do lamusa?
Spośród zweryfikowanych 1,4 tys. nieprawdziwych informacji zaledwie co szesnasta (6 proc.) dotyczyła pandemii COVID-19. To najmniej od rozpoczęcia prowadzenia takich statystyk. Liczba ta może jeszcze się zmniejszyć ze względu na spadek zainteresowania dezinformatorów tematyką pandemiczną po tym, jak Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła 5 maja zakończenie stanu pandemii.
Kwiecień okazał się wyjątkowym miesiącem. Tematy „dezinformującej triady” – pandemia COVID-19, klimat, wojna w Ukrainie – odpowiadały łącznie za niewiele ponad 25 proc. zidentyfikowanych nieprawdziwych informacji. Innymi słowy, 3 na 4 wykryte fake newsy odnosiły się do tematów innych niż te trzy wyżej wymienione.
Bez wątpienia treści stworzone z udziałem sztucznej inteligencji odbijają się szerokim echem wśród internautów. Jednak ich udział w wykrytych fake newsach pozostaje względnie niski. Zaledwie 4 proc. analiz factcheckingowych dotyczyło treści stworzonych z pomocą AI. Więcej na ten temat dowiesz się z naszego podcastu – z odcinka poświęconego sztucznej inteligencji.
Co w trawie piszczy
Poza dobrze znanymi fałszywymi narracjami oskarżającymi UE (np. o zmuszanie do jedzenia owadów) pojawiły się nowe wątki dotyczące unijnej polityki klimatycznej. Popularne były historie o tym, że unijne ramy prawne dotyczące zeroemisyjności budynków do 2030 roku doprowadzą do wywłaszczenia ich mieszkańców.
Na celowniku znalazły się też mniejszości, w szczególności osoby LGBTQ+. Nasilenie narracji mówiącej o niebezpieczeństwie ze strony osób transpłciowych mogło być związane ze strzelaniną w Nashville (USA), którą wszczął transpłciowy mężczyzna.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter