Demagog w mediach
Jak technologie mogą pomóc wydawcom w walce z dezinformacją
Dezinformacja rozprzestrzenia się dużo szybciej niż prawda, czego przykłady obserwujemy każdego dnia. Jaką rolę w tym procesie mają do odegrana media? Czy technologie mogą im pomóc w weryfikowaniu treści i eliminacji tych fałszywych? O tym rozmawiano na panelu „Prawda w erze dezinformacji”, który odbył się w ramach konferencji „Technologiczna rewolucja w mediach”.
WięcejKampania Doppelganger wciąż groźna. Jest obecna w Polsce
Kampania Doppelganger wymierzona w wybory europarlamentarne wciąż pozostaje poważnym zagrożeniem – wynika z doniesień EUvsDisinfo. Opublikowany przez Europejską Służbę Działań Zewnętrznych raport ujawnił zaawansowane taktyki, które zastosowali uczestnicy kampanii w celu rozsiewania dezinformacji.
WięcejHasztag #TakDlaCPK generowany w Rosji milion razy na dobę? Sprawdzamy słowa posła
Witold Zembaczyński twierdzi, że rosyjski serwer miał wygenerować hasztag #TakDlaCPK aż milion razy w ciągu jednej doby. Powoływał się na informacje pozyskane od Macieja Laska. Sprawdziliśmy, czy te sensacyjne doniesienia potwierdzają oficjalne źródła.
Więcej84 proc. samobójstw w Polsce popełniają mężczyźni. Gdzie szukać pomocy?
W 2023 roku 5233 osoby odebrały sobie życie. W 4404 (84 proc.) przypadkach byli to mężczyźni - podaje polska policja. Na problem uwagę zwraca Joanna Przetakiewicz, która rozpoczęła akcję "Koalicji przeciwko samotności". Gdzie osoby w kryzysie psychologicznym mogą szukać pomocy?
Więcej„Liczą na krótką pamięć”. Donald Tusk uderza w PiS
Donald Tusk odniósł się do powielanych przez niektórych polityków PiS informacji o grupach nielegalnych imigrantów znajdujących się na terenie kraju. Premier nazwał to "rasistowską propagandą". Jak ocenił, "liczą na krótką pamięć i siłę swojego wrzasku". Na jego słowa zareagował Mariusz Błaszczak.
WięcejBicie nasze powszednie – każdego roku z rąk najbliższych ginie około 30 dzieci!
Według szacunków Fundacji "Dajemy Dzieciom Siłę", rocznie w Polsce dochodzi do około 30 sytuacji, w których dziecko umiera w wyniku krzywdzenia przez dorosłych. Każdego roku ofiarami wszelkiego rodzaju przemocy pada aż 12 tysięcy nieletnich – tak wynika ze statystyk policji, tworzonych na podstawie danych z Niebieskiej Karty.
Więcej[STANOWISKO] Nocne zakazy sprzedaży alkoholu. Jak aktywiści manipulują prawdą
Alkoholizm jest poważną chorobą, która krzywdzi nie tylko osobę chorującą, lecz także całe rodziny i społeczności, jednak rozwiązaniem nie są wybiórcze i arbitralne zakazy sprzedaży alkoholu. Zamiast tego należy skupić się na egzekucji obecnie istniejących przepisów oraz zwiększenia efektywności i zreformowaniu istniejących instytucji państwa. Dlatego też Warsaw Enterprise Institute sprzeciwia się propozycji uchwały o zakazie nocnej sprzedaży alkoholu w Warszawie.
WięcejPowstaje międzynarodowa koalicja przeciwko dezinformacji
Trzynaście organizacji z sześciu krajów tworzy międzynarodowe konsorcjum CEDMO, które zajmie się badaniem i przeciwdziałaniem dezinformacji w Polsce, Czechach i Słowacji.Z ramienia naszego kraju w projekt zaangażowane są Uniwersytet SWPS, Stowarzyszenie Demagog i NASK.
Więcej„Jest drugie dno” przy zastrzeżeniu numeru PESEL? Rozwiewamy mity
Jedni twierdzą, że zastrzeganie numeru PESEL to wstęp do likwidacji gotówki, inni - że chodzi o większą inwigilację obywateli. Wokół nowej usługi narosło już wiele fałszywych przekazów. Weryfikujemy je.
WięcejKoniec z polską hodowlą zwierząt na futro? Złożenie projektu jeszcze w tym tygodniu
To kolejne podejście do wprowadzenia prawnego zakazu hodowli zwierząt na futra. Posłanka Małgorzata Tracz zapowiedziała złożenie projektu ustawy podczas najbliższego posiedzenia Sejmu. Dokument przewiduje m.in. pięcioletni projekt przejściowy i odszkodowania dla hodowców.
WięcejKaczyński mówi o „szaleństwie klimatycznym” Brukseli. Cztery fałsze naraz
Podczas wizyty w Brukseli Jarosław Kaczyński przestrzegał przed "szaleństwem klimatycznym". Mówił, że człowiek nie wpływa na zmiany klimatu. Sugerował, że aby zredukować emisję CO2 do zera, trzeba by "zlikwidować ludzi w Europie". Przywoływał wątpliwe tezy naukowe. Nic z tego nie jest prawdą.
WięcejMarcin Kostecki: w kampanii wyborczej zabrakło tematów unijnych
Frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego wyniosła w Polsce 40,65 procent. To o 5 procent mniej niż w eurowyborach 5 lat temu. Gościem Wojciecha Chromego był Marcin Kostecki ze Stowarzyszenia Demagog, który w Porannych Pytaniach ocenił kampanię i wyniki wyborów.
WięcejDemagog sprawdził, jak radzi sobie nowe TVP i wyszło, że 90% gości to politycy rządzącej koalicji
Fact-checkingowy portal Demagog opublikował kolejny raport z monitoringu TVP. Tym razem zbadano programy publicystyczne, w tym Pytanie dnia TVP1 i TVP Info Analiza ilościowa wykazała m.in., że w maju 90% gości stanowili politycy rządzącej koalicji, a do studia nie zaproszono ani jednej kobiety.
WięcejSzkoła. Dziecko uczy „zły nauczyciel”? Ze zwolnieniem go może być problem
Nie zawsze jest tak, że nauczyciel, uczniowie i ich rodzice "nadają na jednej fali". Powoduje to szeroko pojęte niezrozumienie i problemy, które mogą urosnąć do konfliktu, który powinien być rozwiązany na wyższym szczeblu. Wtedy zwykle uczniowie i ich rodzice domagają się zmiany nauczyciela, bądź nawet jego zwolnienia, jednak okazuje się, że usunięcie go ze szkoły, nawet w przypadku rażących zaniedbań, może być dość problematyczne.
WięcejUwaga na przedwyborcze fake newsy!
Dezinformacja o Unii Europejskiej dominuje na rynku nieprawdziwych informacji. Wskazuje na to międzynarodowy raport European Digital Media Observatory (EDMO).
WięcejCzysta woda w TVP czy znowu ciepła w kranie? Na pewno seksistowska
Z najnowszego raportu Stowarzyszenia Demagog wynika, że w maju do programu "Rozmowa dnia" w TVP nie zaproszono ani jednej kobiety. Najczęściej pomijaną partią w mediach była Konfederacja. Za to w porannym programie publicystycznym ponad 70 proc. gości politycznych stanowili przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej.
WięcejWyraźna tendencja. Najnowszy raport ws. TVP pokazuje jedno
Z najnowszego raportu Stowarzyszenia Demagog wynika, że w maju do programu "Rozmowa dnia" w TVP nie zaproszono ani jednej kobiety. Najczęściej pomijaną partią w mediach była Konfederacja. Za to w porannym programie publicystycznym ponad 70 proc. gości politycznych stanowili przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej.
Więcej„Czysta woda” bez kobiet i z dominacją Koalicji Obywatelskiej. Raport Demagoga
Stowarzyszenie Demagog przed wyborami do Parlamentu Europejskiego sprawdziło, którzy politycy są zapraszani do popularnych programów publicystycznych W maju do „Rozmowy dnia” w TVP nie zaproszono żadnej kobiety, a niemal 90 proc. występujących w tym programie polityków reprezentowało koalicję rządzącą.
WięcejPolityczne sympatie w mediach przed wyborami do Parlamentu Europejskiego – Raport Stowarzyszenia Demagog
Stowarzyszenie Demagog przed wyborami do Parlamentu Europejskiego sprawdziło, którzy politycy są zapraszani do popularnych programów publicystycznych w mediach publicznych i prywatnych. W maju do „Rozmowy dnia” w TVP nie zaproszono żadnej kobiety, a niemal 90 proc. występujących w tym programie polityków reprezentowało koalicję rządzącą.
WięcejWeryfikaton Demagoga: nowe narzędzie w walce z dezinformacją przed wyborami do Parlamentu Europejskiego
W świecie pełnym fake newsów i manipulacji walka o prawdę staje się bardziej wymagająca niż kiedykolwiek wcześniej. Wraz z nadchodzącymi wyborami do Parlamentu Europejskiego, Stowarzyszenie Demagog przy wsparciu Google News Initiative zorganizowało drugą edycję Weryfikatonu, czyli przedwyborczego maratonu weryfikowania informacji. To inicjatywa zmieniająca zasady gry w infosferze, mająca na celu zwiększanie dostępu do wiarygodnych informacji. Czy uczestnictwo w takich projektach może rzeczywiście wpłynąć na jakość debaty publicznej i demokrację?
WięcejNasila się rosyjska propaganda. „PE stał się dla niej polem bitwy”
Rosja nasiliła przed wyborami do Parlamentu Europejskiego dezinformację, a europarlament stał się wręcz dla niej polem bitwy - mówi w rozmowie z dziennikarką RMF FM Martyna Bildziukiewicz, szefowa unijnego zespołu do walki z rosyjską dezinformacją w UE.
WięcejInternet szarpie się z nakrętką propagandy. Kto obrywa najbardziej, a kto stoi i się śmieje?
Od Cabo da Roca do Terespola, od Laponii po Sycylię mnożą się narracje krytyczne wobec Unii Europejskiej. Niektóre obawy są uzasadnione, inne to czysta manipulacja, paszkwile i fake newsy, dzięki którym można skapitalizować strach obywateli. Kampania do tegorocznych wyborów do Parlamentu Europejskiego jak w soczewce pokazuje nastroje i narracje na Starym Kontynencie.
WięcejBraun wywołał kolejny skandal. Szokujące zachowanie w Krakowie
Kolejne bulwersujące zachowanie Grzegorza Brauna. Poseł Konfederacji usunął flagę Ukrainy z Kopca Kościuszki w Krakowie. Wszystkim następnie "pochwalił" się w sieci.
WięcejII Forum Dziennikarskie. Studenci USWPS dyskutowali o przyszłości mediów
Czy sztuczna inteligencja zastąpi dziennikarzy? Zastanawiali się nad tym studenci Uniwersytetu SWPS oraz uczniowie XXIV LO w Warszawie – uczestnicy debaty oksfordzkiej, która odbyła się 22 maja w Faktycznym Domu Kultury. Debata było częścią II Forum Dziennikarskiego poświęconego wyzwaniom mediów XXI wieku.
WięcejJak posłowie pracowali w Parlamencie Europejskim. Kto był aktywny, kto nie, a kto wpływowy
Wśród dwudziestu najbardziej aktywnych polskich europosłów minionej kadencji jest zarówno Joachim Brudziński z PiS, jak i Sylwia Spurek wybrana z list partii Wiosna. Przeanalizowaliśmy, jak pracowali wszyscy europosłowie. Zastanawia szczególnie niewielka aktywność dwóch z nich.
WięcejFestiwal Sektor 3.0: Mądrzejsza i lepsza praca dzięki technologiom
Czternasta edycja Festiwalu Sektor 3.0 okazała się rekordową pod względem frekwencji. W dniach 22-23 maja 2024 r., zarówno online, jak i w Warszawie, ponad 1000 osób wzięło udział w tym wyjątkowym wydarzeniu. Co sprawiło, że Festiwal Sektor 3.0 stał się tak popularny? Odpowiedź kryje się w fascynujących tematach, które przyciągnęły uczestników.
WięcejFałszywa depesza o mobilizacji. Kto na niej korzysta, by podgrzać nastroje?
Kiedy okazało się, że Polska Agencja Prasowa opublikowała nieprawdziwą depeszę na temat ogłoszenia przez Polskę rzekomej mobilizacji, media szybko zaczęły ją prostować. Są jednak profile, które postanowiły ją wykorzystać - na niekorzyść rządu Tuska i na korzyść Rosji.
WięcejCzy politycy mówią prawdę? Znamy zwycięzców drugiej edycji Weryfikatonu Demagoga
Jak sprawdzić, czy kandydaci do Parlamentu Europejskiego mówią prawdę? W weekend 25-26 marca Stowarzyszenie Demagog zorganizowało drugą edycję Weryfikatonu, czyli przedwyborczego maratonu weryfikowania wypowiedzi polityków. W wydarzeniu wzięli udział dziennikarze oraz studenci dziennikarstwa z całej Polski, którzy przygotowali 67 analiz wypowiedzi polityków.
WięcejWicepremier ostrzega przed rosyjskimi cyberatakami i dezinformacją. Zobacz, jak się bronić
Polska infrastruktura krytyczna jest atakowana każdego dnia - ale przed eurowyborami możemy obserwować nasilenie ataków. Czy należy się bać? Co może się wydarzyć? I najważniejsze: jak możemy się przygotować? Wyjaśniamy.
WięcejFake kNOw more – dowiedz się, jak emocje wpływają na podatność młodzieży na dezinformację.
Młodzi ludzie są bardzo narażeni na manipulację w internecie. Często klikają w różne treści nie zdając sobie sprawy, że robią to pod wpływem emocji. To właśnie one stanowią punkt wyjścia w programie Fake kNOw more, który pokazuje młodzieży, że lepsze rozpoznawanie emocji, pozwala podejmować bardziej przemyślane decyzje także te w internecie. Chcąc ułatwić zrozumienie im tej zależności Fundacja Szkoła z Klasą i Stowarzyszenie Demagog przygotowały specjalne materiały: publikację i grę karcianą, które w sposób angażujący i ciekawy zachęcają młodych do rozmowy o ich uczuciach, perspektywie i działaniach w sieci.
WięcejJak Polacy radzą sobie z dezinformacją: wnioski z najnowszego raportu
W dobie cyfrowej, gdzie każdy ma potencjalny dostęp do szerokiego grona odbiorców, problem dezinformacji nabiera coraz większego znaczenia, co podkreśla najnowszy raport „Dezinformacja oczami Polaków”. Dokument ten, zaprezentowany podczas konferencji „Razem przeciw dezinformacji. 10 lat fact-checkingu w Polsce” 12 kwietnia 2024 roku, został opracowany przez Koalicję „Razem Przeciw Dezinformacji”. W skład koalicji wchodzą takie organizacje jak Stowarzyszenie Demagog, Fundacja Digital Poland i Związek Firm Public Relations.
WięcejNawet poważne media łykają fake newsy. Fact-checking w redakcjach to mit
Po pandemii zostały nam już tylko opowieści, żele dezynfekcyjne i nawyk mycia rąk. Ale media odczuwają jej konsekwencje do dziś. Na początku 2020 roku problem dezinformacji urósł do gargantuicznych rozmiarów, raz na zawsze zmieniając pracę dziennikarzy.
WięcejDezinformacja – zmora XXI wieku. Czy da się jej unikać, jak jej przeciwdziałać?
Fake news, manipulacja, ściema – te słowa opisują dezinformację, która nie bez powodu nazywana jest „zmorą XXI wieku”. Doświadczamy jej codziennie w internecie, mediach, gazetach, a nawet w sklepach. Czym jest dezinformacja, jaki ma na nas wpływ, jak się przed nią chronić?
WięcejBudować czy dopłacać do kredytów? Koalicyjny konflikt wokół mieszkania #naStart
Nikt nie neguje faktu, że program Bezpieczny kredyt 2 proc. PiS-u przyczynił się do wzrostu cen nieruchomości. Dlaczego zatem rząd forsuje program „kredyt 0 proc.”?
WięcejNiebezpieczny moment w Polsce. Rosjanie dostali pożywkę
Politycy, dziennikarze, analitycy i inni eksperci odmieniają słowo "bezpieczeństwo" przez wszystkie przypadki, a atmosfera niepokoju w społeczeństwie tylko się powiększa. Gracze zza kulis wykorzystują tę sytuację, by atakować, podjudzać i dezinformować. Prym wiodą w tym Rosjanie. Analityczka Demagoga Izabela Tomaszewska wyjaśnia w rozmowie z "Faktem", jakie mechanizmy stoją za fake newsami.
WięcejJak bronić się przed dezinformacją? Ekspert Google wyjaśnia
– Jeśli gdzieś jest za dużo negatywnych emocji, należy na to zdecydowanie zwrócić uwagę i nie dać się złapać na ten „haczyk” – mówi w rozmowie z portalem tvp.info odpowiedzialny za Google News Lab w środkowej i centralnej Europie Daniel Rząsa. Ekspert przedstawia również sposoby walki z dezinformacją oraz wyzwania, z jakimi będziemy się mierzyć w najbliższym czasie.
WięcejPolacy vs dezinformacja. W jakie fałsze wierzymy, komu ufamy, czego się boimy
Ponad połowa Polaków wie, że celem fake newsów i teorii spiskowych jest manipulowanie opinią publiczną i realizowanie politycznych interesów. Mimo to ulegają tym manipulacjom. Jak wynika z najnowszego raportu "Dezinformacja oczami Polaków", co trzeci Polak wierzy, że zaplanowano już kolejną pandemię. Niemal co trzeci - że w Smoleńsku doszło do zamachu. Jedna piąta uważa, że skoro pada śnieg, to żadnego ocieplenia klimatu nie ma.
WięcejW Mołdawii robi się głośno o Polsce. Trop prowadzi do Rosji
Polska zamierza odsyłać migrantów do Mołdawii - takiej treści fałszywe doniesienia rozeszły się w ostatnich dniach w mołdawskiej sieci. Fake newsa zdementowały już tamtejsze władze. Interweniowała także jedna z polskich organizacji. Tymczasem rząd w Mołdawii nie ma wątpliwości. Rosyjska propaganda intensyfikuje wysiłki, by grać na osłabienie regionu i budować antyeuropejskie nastroje przed wyborami oraz kluczowym referendum.
Więcej„Dezinformacja oczami Polaków”
Rośnie skala fałszywych informacji w przestrzeni publicznej – wynika z najnowszego raportu „Dezinformacja oczami Polaków". Aż 84% Polaków zetknęło się z fake newsem, a 9 na 10 badanych potwierdziło prawdziwość choć jednej z fałszywych informacji. Tak wynika z raportu przygotowanego przez Koalicję „Razem Przeciw Dezinformacji". Więcej o tym opowiedział Marcin Kostecki, koordynator działu weryfikacji informacji ze Stowarzyszenia Demagog.
WięcejOktogram: gra, która uczy, jak rozpoznawać fake newsy w mediach społecznościowych!
Każdego dnia spada na każdego z nas ogrom informacji i chyba nikt już nie jest w stanie ustrzec się przed manipulacją, fake newsami, udostępnianiem dalej nieprawdziwych treści. Jak nie dać się nieustannie wkręcać? Okazuje się, że odpowiedzią jest odpowiednia praca z emocjami, a dobra wiadomość jest taka, że można to wytrenować w całkiem przyjemny sposób m.in. grając w grę Oktogram.
Więcej#NMInsights: „Dezinformacja oczami Polaków”: jak odróżnić prawdę od fałszu
12 kwietnia 2024 r. podczas konferencji „Razem przeciw dezinformacji. 10 lat fact-checkingu w Polsce”, swoją premierę miała druga edycja raportu „Dezinformacja oczami Polaków”. Raport został opracowany w ramach Koalicji „Razem Przeciw Dezinformacji”, tworzonej przez Stowarzyszenie Demagog, Fundację Digital Poland i Związek Firm Public Relations.
Więcej9 na 10 Polaków powieliło fake newsa. Raport „Dezinformacja oczami Polaków”
Poziom dezinformacji w Polsce jest coraz wyższy – pokazuje raport „Dezinformacja oczami Polaków”, przygotowany przez Koalicję „Razem Przeciw Dezinformacji”, którą założyły Fundacja Digital Poland, Stowarzyszenie Demagog oraz Związek Firm Public Relations.
WięcejDezinformacja oczami Polaków 2024. Najnowsze wyniki badania
Rośnie skala fałszywych informacji w przestrzeni publicznej – wynika z 2. edycji raportu „Dezinformacja oczami Polaków". Aż 84% Polaków zetknęło się z fake newsem, a 9 na 10 badanych potwierdziło prawdziwość choć jednej z fałszywych informacji. Wyniki zawarte w raporcie przygotowanym przez Koalicję „Razem Przeciw Dezinformacji" niepokoją, bo w wielu aspektach są gorsze w porównaniu do badań przeprowadzonych trzy lata temu.
WięcejPonad jedna trzecia Polaków korzysta z alternatywnych źródeł informacji. To źródło teorii spiskowych
35 proc. dorosłych Polaków czerpie wiedzę z tzw. alternatywnych źródeł informacji – wynika z raportu Stowarzyszenia Demagog i Fundacji Digital Poland „Dezinformacja oczami Polaków”. Wpływa to na wiarę w różne teorie spiskowe – na przykład, że kolejne pandemie zostały już zaplanowane, czy że wojna w Ukrainie została wywołana, by na terenie Polski utworzyć żydowskie państwo Polin.
WięcejO Fake newsach, hejcie i kulturze słowa w Miejskiej Bibliotece Publicznej
Fake newsy i hejt internetowy to zjawiska, z którymi w obecnych czasach borykają się nie tylko dziennikarze, ale także większość ludzi, przede wszystkim użytkowników socialmediów. Na pytanie jak odróżnić prawdziwe informacje od tych fałszywych będą się starali odpowiedzieć uczestnicy debaty, która odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej:
WięcejDeepfake może namieszać przy wyborczych urnach. Porozumienie gigantów w Polsce
Sztuczna inteligencja może wpłynąć na wyniki głosowania – ostrzegają eksperci. Aby zapobiec manipulacjom i masowej dezinformacji, Google, Meta i TikTok rozłożyły nad Wisłą „cyfrowy parasol”.
Więcej„Nie tak nerwowo”. Twarz TVP odpowiada na zarzut
To Marek Czyż poprowadził pierwsze po rewolucyjnych zmianach wydanie "Wiadomości". - To jest "19:30" - najważniejszy program informacyjny Telewizji Polskiej - zapowiedział wówczas prowadzący. Teraz odpowiada na zarzuty. Padły pytania o memy z Andrzejem Dudą i dlaczego nie pokazał ministra Sienkiewicza, kiedy ten nie wstał do hymnu.
WięcejMarek Czyż odpowiada na zarzuty. „Łapanie za drobiazgi”
Marek Czyż po zmianach w TVP stał się jedną z głównych twarzy nowych mediów publicznych i liderem "19:30". To właśnie on poprowadził pierwsze wydanie nowego serwisu informacyjnego, który zastąpił "Wiadomości". Z biegiem czasu widzowie zaczęli zauważać coraz więcej wpadek i niedociągnięć w "19:30". Czyż w rozmowie z "Wprost" odniósł się do zarzutów.
WięcejTrolle nie są lege artis. Rzecz o serwisie prawnym, który jest antyukraińską propagandą
We wrześniu 2023 roku w czołówce polskich serwisów ekonomicznych, prawnych i gospodarczych znalazł się blog kancelarii Lega Artis. Wyprzedził „Rzeczpospolitą” i „Gazetę Wyborczą”. Z wynikiem niemal 8 mln realnych użytkowników znalazł się w pierwszej trójce za Money.pl (WP Holding) i „Business Insider” (RASP). Lega Artis nie jest jednak serwisem ekonomicznym ani prawnym, choć na taki usiłuje pozować...
WięcejFact-checking w wyborach samorządowych. Gość Marcel Kiełtyka
Jak wygląda fact-checking w wyborach samorządowych? O sprawdzaniu polityków i zbliżającym się Weryfikatonie rozmawiają Sebastian Pypłacz i Marcel Kiełtyka, Demagog. Rozmowa nagrana podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządu.
WięcejDezinformacja w internecie. Na co zwracać uwagę przed wyborami?
Według badań tylko 5 proc. polskich internautów sięga do serwisów factcheckingowych w celu weryfikacji informacji. Kto jest najbardziej narażony na działania dezinformacyjne w okresie kampanii wyborczej? Dlaczego krytyczne myślenie i kontrola własnych emocji są kluczowe, aby chronić się przed tym zjawiskiem?
WięcejProrosyjski polityk u Moniki Jaruzelskiej. „Ryzyko szerzenia przekazu zbieżnego z rosyjską propagandą”
Monika Jaruzelska zaprosiła do swojego programu Leszka Sykulskiego, lidera prorosyjskiego ugrupowania Bezpieczna Polska. Polityk nazwał marszałka Sejmu Szymona Hołownię “słabeuszem i mięczakiem”. - Przeprowadzenie rozmowy z takimi postaciami, w stylu, jaki podczas swoich wywiadów uprawia Monika Jaruzelską, to ryzyko szerzenia przekazu zbieżnego z rosyjską propagandą, a przez to infekowanie polskiej przestrzeni informacyjnej rosyjską dezinformacją - mówi Wirtualnemedia.pl Marcel Kiełtyka ze stowarzyszenia Demagog.
WięcejPosłanka zapytała premiera o ekspertyzy ws. CPK. „Maciej Lasek opowiada bajki”
Posłanka Lewicy Paulina Matysiak po słowach Donalda Tuska o ekspertyzach, które podważają sens budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, zwróciła się o ich przedstawienie. - Jak się okazuje, nie ma żadnych ekspertyz, które podważałyby budowę CPK - ocenia wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Infrastruktury. Podobne interpelacje złożyli również posłowie PiS. "Wygląda na to, że minister Maciej Lasek urządza po prostu audytowy teatr" - skomentował Piotr Müller.
WięcejJaruzelska przeprowadziła wywiad z prorosyjskim politykiem. Nazwał Hołownię „mięczakiem”
Monika Jaruzelska znów zaprosiła do swojego programu kontrowersyjnego gościa. Mowa o Leszku Sykulskim - liderze prorosyjskiego ugrupowania Bezpieczna Droga. Rozmówca Jaruzelskiej pochwalił Wiktora Orbana, zganił natomiast marszałka Sejmu Szymona Hołownię. Nazwał go m.in. "zniewieściałym politykiem" i "mięczakiem".
Więcej„Urbański nie żyje, a Mentzen zatrzymany”. Plaga oszustw w mediach społecznościowych
Fałszywe newsy, które mówią o rzekomej śmierci lub zatrzymaniu celebryty czy polityka, znów zalewają media społecznościowe. Oszuści chcą w ten sposób wyłudzić pieniądze lub dane osobowe użytkowników. Wielkie platformy nie reagują. Dlaczego? - Polska jest dla wielkich platform technologicznych rynkiem peryferyjnym, a działania na rzecz bezpieczeństwa użytkowników z Polski nie mają - delikatnie rzecz ujmując - wysokiego priorytetu dla żadnej z wielkich firm – uważa Gosia Fraser.
WięcejHubert Urbański nie żyje? W mediach społecznościowych pojawia się plaga okrutnych fake newsów
Oszustwa w mediach społecznościowych są już na porządku dziennym. Niestety wielokrotnie widzieliśmy już fałszywe informacje o śmierci popularnych osób. Ostatnio w internecie rozpowszechniono krzywdzącą plotkę. Mowa o fake newsie, który dotyczył Huberta Urbańskiego.
Więcej„Niemożliwe”. Oskar Szafarowicz mówił prawdę o monopolowych
Oskar Szafarowicz sam nie dowierza, że mówił prawdę? "Niemożliwe" - napisał działacz młodzieżówki PiS na wieść o tym, że Demagog uznał jego wypowiedź o sklepach monopolowych za prawdziwą. W samej Warszawie jest ich sześć razy więcej niż w całej Szwecji.
Więcej#StopFakeNews – co w programie konferencji dla młodzieży
Fake newsy są problemem, który narasta z roku na rok. Coraz częściej trafiamy na informacje, które pochodzą z niepewnych źródeł. - Podczas konferencji #StopFakeNews będziemy dyskutować na temat tego, jak myśleć krytycznie, jak weryfikować informacje, gdzie szukać sprawdzonych źródeł - mówi w Czwórce Wojciech Zejda z Centrum Nauki Experyment w Gdyni. - Będziemy podpowiadać, jak unikać problemów związanych z kolportażem fake newsów.
WięcejGigantyczne kwoty. Tyle zarabiali członkowie podkomisji Macierewicza
Według wstępnych analiz działalność podkomisji smoleńskiej Antoniego Macierewicza kosztowała około 33 mln zł. Teraz Ministerstwo Obrony Narodowej ujawniło, ile zarabiali jej poszczególni członkowie. Wynagrodzenia sięgają nawet 900 000 zł.
WięcejIle zarabiali członkowie podkomisji Macierewicza? Dużo, naprawdę dużo. Są dane
Nawet 900 tys. złotych otrzymywali członkowie podkomisji smoleńskiej, którą kierował Antoni Macierewicz. Demagog otrzymał wykaz ich zarobków z MON.
WięcejTyle zarobili członkowie podkomisji Antoniego Macierewicza. Astronomiczne kwoty
Ministerstwo Obrony Narodowej ujawniło, ile dokładnie zarabiali poszczególni członkowie podkomisji smoleńskiej, powołanej przez Antoniego Macierewicza. Danymi na ten temat podzielił się portal Demagog. Rekordzista miał zarobić nawet ponad 900 tys. zł.
WięcejKomisja Macierewicza nie żałowała grosza. Wyciekła lista płac
900 035 złotych i 64 grosze. Tyle zarobił członek – rekordzista podkomisji smoleńskiej Antoniego Macierewicza. Kilka innych osób również otrzymało za swoją pracę kilkaset tysięcy złotych. Tak wynika z informacji ujawnionej właśnie przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Łączne na liście płac widnieją aż 32 pozycje, a suma wypłaconych pieniędzy idzie w miliony.
WięcejTak ocenił sto dni rządów Tuska. Niemiecki dziennikarz ostrzega
Minęło 100 dni nowego rządu Donalda Tuska. Jak wynika z analizy Stowarzyszenia Demagog, w pełni zrealizowanych został sześć ze stu zapowiedzianych konkretów. 15 punktów zrealizowano częściowo, jeden z nich zamrożono, a kolejny zostanie zrealizowany z opóźnieniem. Pozostałe 77 konkretów nie zostało zrealizowanych w ciągu pierwszych 100 dni rządów.
WięcejWeryfikaton. RadioZET.pl na przedwyborczym maratonie sprawdzania informacji
Jak sprawdzić, czy lokalni politycy mówią prawdę? Stowarzyszenie Demagog w weekend 23-24 marca zorganizowało Weryfikaton, czyli przedwyborczy maratonu weryfikowania wypowiedzi polityków. W wydarzeniu udział wzięli dziennikarze z 19 redakcji, w tym nasi koledzy z RadioZET.pl, oraz studenci dziennikarstwa z całej Polski. Uczestnicy przez weekend przygotowali 75 analiz wypowiedzi polityków.
WięcejDemagog współtwórcą największej factcheckingowej bazy danych o wyborach do Parlamentu Europejskiego
Stowarzyszenie Demagog, pierwsza w Polsce organizacja factcheckingowa, razem z European Fact-Checking Standards Network (EFCSN), Google oraz koalicją ponad 40 organizacji factcheckingowych z całej Europy tworzy kompleksową bazę danych sprawdzonych informacji. Baza dotyczy wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2024 roku.
WięcejStworzyli listę pustostanów w Warszawie. Ale ile z nich nadaje się do zamieszkania?
Ponad 300 budynków pustostanów jest w samej Warszawie - dowiedzieli się od urzędów dzielnicy aktywiści Miasto Jest Nasze.
WięcejTropią fake newsy, wyłapują kłamstwa, obnażają niewiedzę. Politycy ich chyba nie lubią
Rozmowa z Marcinem Kosteckim i Marcelem Kiełtyką, autorami serwisu Demagog, o politykach swobodnie dysponujących faktami i żmudnej walce z kłamliwymi kampaniami w mediach społecznościowych.
WięcejAntyukraińska propaganda w 2023 roku warta prawie 190 mln zł. Raport IMM i Demagoga
Instytut Monitorowania Mediów i Demagog przedstawili raport o antyukraińskiej propagandzie w polskim internecie w 2023 roku. Gdyby ktoś chciał dotrzeć do odbiorców z takim przekazem reklamowym, wydałby 189 mln zł.
WięcejTo główne zagrożenie kolejnych lat. Podpowiadamy, jak się bronić przed dezinformacją
Nie zagrożenie wojnami czy ekstremalne zjawiska pogodowe, a dezinformacja będzie największym zagrożeniem w najbliższym czasie - wynika z raportu Światowego Forum Ekonomicznego. Może uderzać także w wysiłki na rzecz zatrzymania zmiany klimatu. Żeby pomóc się z tym mierzyć, przygotowaliśmy poradnik "Jak pisać o klimacie 2.0. Czym jest dezinformacja klimatyczna i jak z nią walczyć".
WięcejDuże zmiany cen węgla na świecie. Ile kosztuje w Polsce?
Ceny węgla będą spadać. Popyt na ten surowiec jest coraz mniejszy, co zdecydowanie wpływa na obecną sytuację. Na świecie ceny są niższe, a jak to wygląda w Polsce? Czy węgiel jest tańszy?
WięcejCzy na środku Bałtyku stały knajpy? Mity o globalnym ociepleniu w średniowieczu
Norwescy Wikingowie dotarli na Grenlandię i zastali tam zieloną, kwitnącą krainę, dlatego więc nadali jej taką nazwę. Kiedy z kolei cesarz Otton III przybył do Polski na zjazd gnieźnieński, kroczył po zielonej trawie, chociaż mieliśmy wtedy marzec 1000 roku. Takie przykłady mają stanowić dowód na tzw. średniowieczne globalne ocieplenie, zwane średniowiecznym optimum klimatycznym i kontestować obecne. - Ale to fałsz - mówią klimatolodzy.
Więcej30-minutowy klip na TikToku? Trwają testy nowego formatu [OPINIE]
Czy 30-minutowy filmik na TikToku to za dużo? Tego jeszcze nie wiemy, ale wiemy, że trwają testy długiego formatu, który być może niebawem pojawi się w aplikacji.
WięcejUjawniono pełną listę członków podkomisji smoleńskiej. Muzykolożka, architekt i „fałszywy pilot”
Stowarzyszenie Demagog dotarło do pełnej listy członków zlikwidowanej podkomisji smoleńskiej Antoniego Macierewicza. Prace zespołu trwały 8 lat i brało w nich udział co najmniej 30 osób. Choć w gronie były osoby związane z lotnictwem, nie znaleziono jednak nikogo, kto miał doświadczenie w badaniu katastrof lotniczych. Nie zabrakło za to muzykologa, architekta i "fałszywego pilota".
WięcejNiebezpieczne odpady lądują na Śląsku. Śledztwo demaskuje śmieciową mafię
Składowiska nielegalnych odpadów to problem często występujący w całej Polsce, ale nie wiadomo, ile jest ich dokładnie. Szczególnie poważnym zagrożeniem są odpady niebezpieczne. W ramach śledztwa dziennikarze sprawdzili, ile takich składowisk może występować w kraju i dlaczego mafia śmieciowa najczęściej zwozi je na teren województwa śląskiego.
WięcejPolska leży na bombie. Z opóźnionym zapłonem
Nikt, nawet władze środowiskowe, nie potrafi powiedzieć, gdzie i ile dokładnie jest w Polsce składowisk niebezpiecznych odpadów. Dziennikarze TVN24 i TVN od lat opisują tę tykającą bombę. Na porzuconych odpadach setki milionów zarabiają mafie śmieciowe. W tym samym czasie samorządom brakuje pieniędzy, żeby pozbywać się trującego kłopotu...
WięcejGdańsk nie przekazał pieniędzy na muzeum dowódcy UPA
W nocy 1 stycznia w wyniku nocnego ataku dronów na Ukrainę zniszczeniu uległo we Lwowie muzeum ukraińskiego dowódcy UPA Romana Szuchewycza, który nie jest darzony szczególną sympatią wśród Polaków za zbrodnie na polskiej ludności w czasie II wojny światowej. W ciągu następnych godzin w mediach społecznościowych zaczęło krążyć twierdzenie, że Gdańsk przekazał milion złotych na odbudowę tego budynku. Nie jest to prawda…
Więcej15 lat temu w Polsce wylądowało UFO? „Obudził mnie potężny dźwięk”
Minęło dokładnie 15 lat od rzekomej wizyty kosmitów w zamieszkałej przez nieco ponad 700 osób wsi Jarnołtówek w Opolskiem. Z okazji rocznicy, nasz reporter Arek Gdula odwiedził świadków tamtych wydarzeń. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy natomiast ekspertów, którzy opowiedzieli, skąd w ludziach zamiłowanie do teorii spiskowych.
WięcejDzieci nie powinny jeść bananów zimą? Lekarz komentuje viralowe wideo z TikToka
Na TikToku pojawiło się wideo, którego autorka przestrzega rodziców przed podawaniem dzieciom zimą bananów. Jej zdaniem "oziębiają organizm i sprawiają, że pojawia się w nich wilgoć". Lek. med. Michał Sutkowski odniósł się do nagrania, które stało się viralem.
WięcejDezinformacja: będzie coraz gorzej [WYWIAD]
Ludzie nauczyli się zarabiać na dezinformacji i czerpać z niej korzyści, co oznacza, że długo się jej nie pozbędziemy, a wręcz się pogłębi. Także ostatnia kampania wyborcza brutalnie pokazała, jak nasza debata publiczna niewiele ma wspólnego z demokratyczną dyskusją
WięcejChanuka nie jest świętem satanistycznym
W grudniu 2023 roku reprezentant skrajnie prawicowej partii, ultrakatolicki poseł Grzegorz Braun, użył gaśnicy do zgaszenia świec chanukowych w Sejmie. Nagranie z tego wydarzenia pojawiło się na czołówkach światowych portali i spotkało się z jednogłośnym potępieniem w Polsce, jak i na całym świecie. Następnego dnia w mediach społecznościowych pojawił się film popierający działanie Brauna wraz ze stwierdzeniem, że żydowskie święto Chanuki jest świętem satanistycznym…
WięcejKreml uderza w Europę dezinformacją. Najnowszy raport think tanku
Akademickie Centrum Komunikacji Strategicznej opublikowało piąty comiesięczny raport "Na tropie dezinformacji". Opracowanie think tanku koncentruje się wokół rosyjskich operacji, które prowadzone były w europejskiej sferze informacyjnej w grudniu 2023 roku. Dotyczyły one głównie sytuacji zw. z wojną na Ukrainie.
WięcejJuż nie doktor Google. Zetki chodzą do doktora TikToka. Po diagnozę, wsparcie, wspólnotę
Wpisuję na TikToku hasła i hasztagi - zdrowie psychiczne, self care, neurospicy, neurodivergent, żeby przyzwyczaić algorytm do swoich zainteresowań. A potem oglądam filmiki o ADHD, autyzmie, aspergerze i coraz częściej myślę: Rel. Mam tak samo.
Więcej„ADHD to sfabrykowane zaburzenie”. Prawicowy publicysta kontra nauka
Prawicowy publicysta Łukasz Warzecha napisał, że "ADHD jest doskonałym przykładem sfabrykowanego zaburzenia". Swoje niezachwiane przekonanie w tym temacie oparł na wyciągniętym z kontekstu cytacie sprzed 10 lat. Wisienką na torcie w tym przedsięwzięciu jest fakt, że cytat zaczerpnął ze strony demagog.pl, która nadaje mu kontekst i wyjaśnia dlaczego nie świadczy o "nieistnieniu ADHD".
Więcej57# Dezinformacja w morzu tragedii. Wojna Izraela z Hamasem
W momencie gdy pojawia się ten odcinek "Techstorii", mija miesiąc od ataku Hamasu na Izrael. Jakie narracje i jakie chwyty są używane przez Hamas i władze Izraela w wojnie informacyjnej? Komu zależy na jeszcze większym chaosie informacyjnym? Jak nie dać się bezlitosnej dezinformacji i jaka jest jej skala? W jaki sposób reagują na to wyzwanie największe platformy społecznościowe i czy faktycznie TikTok rozprzestrzenia silniej narracje propalestyńskie i tym samym pokolenie Zet staje się antysemickie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym odcinku "Techstorii".
WięcejFałszywe informacje w sprawie wyborów. Uwaga na oszustów w internecie
Wybory parlamentarne budzą wiele emocji wśród obywateli, co jest doskonałym polem do działań dla oszustów i obcych służb. Uwaga na fałszywe komunikaty, przed którymi ostrzega Demagog.
WięcejWybory 2023. Upartyjnienie i centralizacja. Tak można podsumować rządy PiS
Mijająca właśnie kadencja przejdzie do historii jako coś, co ekonomista prof. Marcin Piątkowski określa mianem „wielokryzysu”. Drugie rządy PiS zaczęły się od pandemii koronawirusa, która wywołała dotkliwe skutki gospodarcze (zerwane łańcuchy dostaw, inflacja). W zeszłym roku wybuchła wojna Rosji z Ukrainą powodująca kryzys uchodźczy w Polsce.
WięcejTwitter ostrzega przed wpisem Narodowego Banku Polskiego o inflacji. „Chyba pierwszy taki przypadek”
Narodowy Bank Polski opublikował kilka dni temu na platformie X (dawniej Twitter) post na temat inflacji, który wywołał duże kontrowersje. Teraz również sam portal najwyraźniej uznał wpis za mogący wprowadzać w błąd, ponieważ zamieścił przy nim ostrzeżenie. "To chyba pierwszy przypadek, kiedy na polskim Twitterze oznaczono post oficjalnej instytucji państwowej" — pisze serwis Demagog, śledzący fake newsy.
WięcejAfera wokół produktów z zieloną żabą. Ludzie ostrzegają się w mediach społecznościowych
W branży spożywczej wiele razy głośno było o szkodliwych czy podejrzanych markach. Czy jedną z takich jest Rainforest Alliance? O czym właściwie mowa i o co chodzi z zieloną żabą? W sieci aż roi się od zaskakujących ostrzeżeń. Sprawę zbadał portal Demagog.org.pl.
Więcej#CyberMagazyn: Wychować pokolenia fact-checkerów
Na temat tego, jak skutecznie budować umiejętności dotyczące skutecznego weryfikowania informacji zapytaliśmy eksperta. Zdaniem Adama Maternika, starszego analityka w Stowarzyszeniu Demagog, każdy z nas musi patrzeć krytycznie na treści, na które trafia w sieci. „Gdy w internecie widzimy emocjonującą, polaryzującą bądź sensacyjną wiadomość, powinniśmy zastanowić się, czy nie mamy do czynienia z fake newsem. (...) Szczególnie w sytuacji, gdy wiadomość wpasowuje się w nasz światopogląd" – powiedział.
WięcejPolskie media internetowe nie radzą sobie z antyukraińskimi treściami
Antyukraińskie wpisy w komentarzach pod artykułami polskich mediów elektronicznych umykają moderatorom – twierdzi Stowarzyszenie Demagog. Przez pół roku we współpracy z Instytutem Monitorowania Mediów stowarzyszenie prześledziło niemal 340 tys. antyukraińskich wpisów w mediach społecznościowych i na forach internetowych.
WięcejJaka jest sytuacja uchodźców z Ukrainy w Polsce?
"Już w sierpniu ubiegłego roku Amnesty International zwracała uwagę na niepokojącą antyukraińską retorykę i powielanie rosyjskiej narracji przez polityków skrajnej prawicy" – czytamy w raporcie. Stowarzyszenie Demagog, wraz z Instytutem Monitorowania Mediów, przygotowało w listopadzie zestawienie, z którego wynika, że w tym miesiącu wykryto aż 73 tys. polskojęzycznych wpisów i komentarzy, które „w negatywny sposób odnosiły się do społeczności ukraińskiej”.
WięcejDemagog i IMM: antyukraińska narracja w social mediach i na forach zmalała
W kwietniu skala antyukraińskiej narracji w polskich mediach społecznościowych i komentarzach na forach zmalała w stosunku do okresu luty-marzec 2023 roku – wynika z miesięcznego raportu przygotowanego przez Stowarzyszenie Demagog i Instytut Monitorowania Mediów.
Więcej340 tys. antyukraińskich wpisów w sieci. Powielają je m.in. Grzegorz Braun i Janusz Korwin-Mikke
Od 1 listopada 2022 roku do 30 kwietnia 2023 pojawiło się ponad 340 tysięcy antyukraińskich wpisów, które uderzają w Ukrainę i Ukraińców - prezentują analitycy Instytutu Monitorowania Mediów (IMM) oraz Stowarzyszenia Demagog. W kwietniu tego roku konta posłów Grzegorza Brauna i Janusza Korwin-Mikkego znalazły się w comiesięcznym zestawieniu najbardziej zasięgowych profili na Twitterze, które powielały antyukraińską propagandę w polskich mediach społecznościowych.
WięcejAntyklimatyczna krucjata w kolorze (Twitter) Blue
Rok 2022 był najgorszy pod względem ilości treści dezinformacyjnych w całej historii istniejącej 17 lat platformy. Ponad 20 tys. razy udostępniono wówczas hasztag climate scam, czyli „klimatyczna ściema”. To 17 razy więcej niż w 2021 roku – mówi Aleksy Szymkiewicz, medioznawca i analityk w Demagogu, pierwszej polskiej organizacji fact-checkingowej.
WięcejKinga Klich o tym, jak ustrzec się deepfake’ów w roku wyborczym
Wiedząc, że taka technologia istnieje i za jej pomocą możemy wygenerować dowolny film czy zdjęcie, to musimy się mieć na baczności - mówiła Kinga Klich ze stowarzyszenia Demagog, które jest pierwszą w Polsce organizacją fact-checkingową, walczącą z fake newsami i dezinformacją. W Radiu RMF24 ekspertka podpowiadała, jak ustrzec się deepfake'ów w roku wyborczym.
WięcejFact-checking w Polsce niezwykle potrzebny. Więcej analizy, mniej emocji
Pierwszy impuls do profesjonalizacji działań polskich fact-checkerów dały pandemia i dezinformacja wokół szczepionek. Drugim impulsem była ubiegłoroczna agresja rosyjska na Ukrainę. – Trudno prowadzić w Polsce organizację fact-checkingową odartą z emocji, których czytelnicy doświadczają w innych mediach – mówi Małgorzata Kilian-Grzegorczyk, prezeska Stowarzyszenia Demagog.
WięcejPoziom antyukraińskiej propagandy spadał w lutym i marcu. Raport IMM i Demagoga
Od 1 lutego do 31 marca 2023 roku w polskich mediach społecznościowych odnotowano łącznie niemal 120 tys. wpisów i komentarzy deprecjonujących Ukrainę i Ukraińców – wynika z raportu przygotowanego przez Instytut Monitorowania Mediów i Stowarzyszenie Demagog. To czwarty raport, który powstał w ramach wspólnego projektu.
WięcejPulsar patronuje: Wybrano najlepszych łowców fałszywych informacji
W etapie i finałowym konkursu organizowanego przez Instytut Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Gdańskim, wzięło udział 15 studentów i studentek z całej Polski. Każdy uczestniczył w zajęciach przeprowadzonych przez Adama Majchrzaka – starszego analityka w Stowarzyszeniu Demagog oraz asystenta w IMDiKS.
WięcejŚrednio co godzinę pojawiało się ponad 80 antyukraińskich wpisów w sieci
Niemal 120 tys. materiałów, które w negatywny sposób odnosiły się do Ukrainy i Ukraińców opublikowano w internecie w ciągu dwóch ostatnich miesięcy - ustalili analitycy Instytutu Monitorowania Mediów (IMM) oraz Stowarzyszenia Demagog. Oznacza to, że średnio co godzinę pojawiało się ponad 80 antyukraińskich wpisów w sieci.
WięcejFakty i mity na temat technologii 5G. Jak nie dać się zmanipulować?
Dlaczego to właśnie technologia 5G wywołała tak wielką falę dezinformacji i potok fake newsów? A może te zjawiska dotyczyły również poprzednich generacji telefonii komórkowej? Dlaczego protestujemy przeciwko masztom, choć tak chętnie z nich korzystamy? Jakie mity na ten temat wciąż powielane są w społeczeństwie? Jak nie dać się zmanipulować?
WięcejTeorie spiskowe wymagają wyrozumiałości
Hejt idzie pod rękę z fake newsami, które także są ogromną bolączką środowiska lekarskiego. Jak powstają nieprawdziwe informacje, czemu tak łatwo się rozprzestrzeniają i co możemy z tym robić? O tym mówi Adam Majchrzak, analityk Demagog.org – pierwszej w Polsce strażniczej organizacji factcheckingowej, tropiącej między innymi nieprawdziwe informacje w sieci.
WięcejJak rozpoznać fake news! Dowiesz się w Akademii Fact-Checkingu!
Stowarzyszenie Demagog z Ambasadą USA zaprasza na warsztaty edukacyjne dla uczniów i nauczycieli o fake news i fact-checkingu. W Akademii Fact-Checkingu młodzi ludzie będą uczyć się, jak rozpoznać nieprawdziwe informacje w internecie, wiarygodne źródła informacji i fact-checking.
WięcejFake news – Patryk Zakrzewski (Stowarzyszenie Demagog)
Rozmowa Krzysztofa Grządzielskiego z Patrykiem Zakrzewskim o problemie fake newsów w mediach i ich wpływie na społeczeństwo oraz o działalności Stowarzyszenia "Demagog" i projekcie "Akademia Fact-Checkingu".
WięcejInteria.pl sprawdzi prawdomówność kandydatów na prezydentów miast
Użytkownicy Interia.pl w ramach zorganizowanej przez portal akcji #WybieramŚwiadomie będą mieli możliwość zadania pytań kandydatom na prezydentów miast. Odpowiedzi zostaną poddane fact-checkingowi i zweryfikowane przez analityków portalu Demagog.org.pl.
WięcejPrawda, fałsz, czy manipulacja? Terpiłowski z Demagog.org.pl: Politycy mówią nieprawdę na każdy temat
- Przekierowujemy dyskusję na fakty. One nie mają legitymacji partyjnej - mówi Paweł Terpiłowski, redaktor serwisu Demagog.org.pl, który weryfikuje wypowiedzi polityków.
WięcejPrzegląd mediów
Codzienny przegląd najciekawszych informacji z branży mediów internetowych i społecznościowych. Zapraszamy do lektury.
WięcejLubnauer: 40 procent wypowiedzi Morawieckiego to kłamstwa albo manipulacje
Lubnauer w "Rozmowie Piaseckiego" o Morawieckim i taśmach Trzeba poważnie rozważyć wniosek o wotum nieufności wobec premiera Mateusza Morawieckiego - stwierdziła w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Katarzyna Lubnauer, szefowa Nowoczesnej. - Jedni trochę kłamią, drudzy trochę bardziej, a Morawiecki najbardziej. On ma 40 procent zbadanych wypowiedzi, które są albo kłamstwami, albo manipulacjami - przekonywała.
WięcejWarszawa: Sprawdzili wypowiedzi kandydatów na prezydenta
Czy w czasie wyborczych wystąpień kandydaci zawsze mówią prawdę i dobrze znają fakty, do których się odnoszą? Analitycy portalu demagog.org.pl sprawdzili wypowiedzi kandydatów na prezydenta Warszawy.
WięcejBitwa o miasta. Ruszyła wspólna akcja przedwyborcza Interii i RMF FM
8 października br. ruszyła wyborcza akcja portalu Interia.pl i RMF FM – „Bitwa o miasta”. Przez najbliższe dwa tygodnie w 10 największych polskich miastach reporterzy przepytają kandydatów, którzy prowadzą w przedwyborczych sondażach.
WięcejLubnauer: Trzeba poważnie rozważyć wotum nieufności ws. Morawieckiego
Wotum nieufności to takie narzędzie z którego korzystamy między innymi dlatego, że jesteśmy kneblowani w Sejmie, jeśli chodzi o wszystkie inne wypowiedzi. Wotum nieufności to jedna z nielicznych możliwości wypowiedzenia się w pełni na temat tego, co złego się dzieje w państwie - powiedziała Katarzyna Lubnauer, szefowa Nowoczesnej,
WięcejRok rządów Morawieckiego. Jak idzie realizacja obietnic?
Rok temu, w trakcie expose nowy premier złożył szereg obietnic. Zapowiedział m.in. podniesienie nakładów na służbę zdrowia, walkę z rozprzestrzeniającym się wirusem ASF, czy działania na rzecz poprawy jakości powietrza. Jak idzie realizacja tych obietnic? Czy rząd Mateusza Morawieckiego wywiązuje się ze swoich zobowiązań?
WięcejRaport „Rok rządu Mateusza Morawieckiego”
Rok temu, 12 grudnia 2017 r. premier Mateusz Morawiecki wygłosił w Sejmie expose, w którym przedstawił główne kierunki działań swojego rządu. Złożył wówczas szereg obietnic, których weryfikacji podjęło się Stowarzyszenie Demagog w cyklicznym raporcie podsumowującym działania rządu.
WięcejBartosz Pawłowski dla TV Republika
Czym jest Demagog. Jak wygląda nasza praca i czy politycy kłamią? Na te pytania odpowiada Bartosz Pawłowski w programie "Polska na dzień dobry" w TV Republika
WięcejPolitycy kłamią? Założycielka Stowarzyszenia Demagog: Ponad 40% z wypowiedzi, które sprawdziliśmy w zeszłym roku, to były kłamstwa
W zeszłym roku sprawdziliśmy ponad 550 wypowiedzi polityków i aż 40% z nich to były kłamstwa i manipulacje – mówiła w TOK FM Małgorzata Kilian ze Stowarzyszenia Demagog.
WięcejCo sądzicie o wynikach naszej sondy?
Do 8 styczna można było składać swoje uwagi i pomysły dotyczące Funduszu Aktywni Obywatele, który jest jednym z jedenastu programów prowadzonych w Polsce ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego w latach 2019-2024.
WięcejStowarzyszenie Demagog przechodzi rebranding
Stowarzyszenie Demagog, zajmujące się działalnością fact-checkingową, po ponad czterech latach istnienia postanowiło odświeżyć swoją identyfikację wizualną, w tym m.in. logo. Powodem zmian jest potrzeba dotarcia ze sprawdzoną informacją do jeszcze większej liczby obywateli, czego nie da się zrobić bez przyjaznej dla oka i wzbudzającej zaufanie czytelników oprawy graficznej – tłumaczą przedstawiciele organizacji.
WięcejByły właściciel serwisu z fake newsami uruchomił witrynę, która ma z nimi walczyć
Marcel Kiełtyka z serwisu fact-checkingowego Demagog.org.pl zwraca uwagę, że Antyfake.pl nie wygląda na klasyczny serwis fact-checkingowy, bo duża część artykułów opisywanych przez serwis nie podpada pod definicję fake newsa lub dezinformacji.
WięcejWykręcić młodych z internetu
Dwie trzecie publicznych wypowiedzi polityków jest prawdziwych. Reszta to wystąpienia fałszywe albo manipulacje: Bartosz Pawłowski – starszy analityk platformy fact-checkingowej Demagog
WięcejSprawdź, zanim zagłosujesz (fact-checking)
Z Pawłem Terpiłowskim, redaktorem naczelnym serwisu demagog.org.pl m.in. o tym, kogo najczęściej wyszukują użytkownicy i jakie fałszywe informacje znajdziemy na temat Unii Europejskiej, rozmawiają Linda Matus i Krystyna Ziętak.
WięcejDemagog sprawdza i demaskuje. Co drugie słowo polityka to fałsz lub manipulacja.
- To smutny wynik, bo pokazuje, jak zepsuty jest dyskurs polityczny w Polsce - mówi Paweł Terpiłowski, redaktor naczelny serwisu Demagog, który weryfikuje wypowiedzi polityków.
WięcejFact-checking po polsku
Czy inicjatywy nakierowane na krytyczną analizę informacji, czyli popularnie zwany fact-checking, mogą przyczynić się do znaczącej poprawy sytuacji w tym zakresie? Czy mamy do czynienia z fact-checkingiem w Polsce?
WięcejStowarzyszenie Demagog będzie walczyć z fake newsami na polskim Facebooku.
Facebook zawarł porozumienie ze stowarzyszeniem Demagog, które będzie zajmowało się wykrywaniem fałszywych treści w polskiej wersji serwisu.
WięcejFacebook rozszerza program niezależnej weryfikacji informacji w Polsce
12 września br. Facebook ogłosił rozszerzenie programu weryfikacji informacji w Polsce we współpracy ze stowarzyszeniem Demagog – organizacją non-profit stawiającą sobie za cel poprawę jakości debaty publicznej poprzez dostarczanie obywatelom bezstronnej i wiarygodnej informacji.
WięcejStowarzyszenie Demagog w programie fact-checkingowym Facebooka
Stowarzyszenie Demagog we wrześniu 2019 roku ogłosiło, że stało się członkiem programu fact-checkingowego Facebooka. Dołączyło do 51 organizacji pracujących w 42 językach.
WięcejJak wyglądała realizacja obietnic wyborczych podczas rządów Prawa i Sprawiedliwości?
Likwidacja Narodowego Funduszu Zdrowia, skrócenie kolejek do lekarzy oraz zakaz hodowli zwierząt futerkowych.
WięcejPowiedzieli PiS-owi „sprawdzam”. Oto co się stało ze 100 obietnicami partii Kaczyńskiego
– W powszechnym mniemaniu PiS sprawnie realizuje obietnice z zakresu polityki socjalnej, ze sztandarowym programem 500+ na czele, ale na przykład obietnica programu darmowych leków dla kobiet w ciąży do tej pory nie została zrealizowana, pomimo kolejnych zapewnień ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego – mówi naTemat Paweł Terpiłowski, redaktor naczelny portalu Demagog.org.pl. Wraz ze współpracownikami opublikował raport, w którym sprawdził, co stało się ze 100 obietnicami PiS.
WięcejBartosz Pawłowski: sprawdzamy wypowiedzi, które da się zweryfikować
W dyskursie medialnym rzadko dochodzi do faktycznego sprawdzenia wiarygodności informacji, które podawane są dalej. Gościem Łukasza Warzechy był Bartosz Pawłowski z portalu "Demagog.org".
WięcejKomu zgłaszać fałszywe informacje przed wyborami
Na stronie bezpiecznewybory.pl można zgłaszać fake newsy – przypomina Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa. Choć Agencja Wywiadu i inne państwowe służby monitorują sieć przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi, NASK na swojej stronie zachęca internautów do raportowania nieprawdziwych informacji na własną rękę.
WięcejPiS nie chciał albo nie zdążył zrealizować wszystkich obietnic danych wyborcom
Rząd PiS podczas swojej kadencji zdołał w pełni zrealizować jedną trzecią z najważniejszych obietnic, jakie złożył wyborcom przed czterema laty. Reszta została odłożona lub zaniechano ich spełnienia.
Więcej100 obietnic PiS. Demagog rozlicza rządzących
Jaki jest stan realizacji 100 najważniejszych obietnic PiS? Jak wynika z analizy Demagoga, przez cztery lata rządów, PiS zrealizowało 33 obietnice na czas i cztery z opóźnieniem. 36 obietnic jest wciąż niezrealizowanych, dwie są zamrożone, a 25 częściowo zrealizowanych.
Więcej100 obietnic PiS. Demagog rozlicza rządzących
Jaki jest stan realizacji 100 najważniejszych obietnic PiS? Jak wynika z analizy Demagoga, przez cztery lata rządów, PiS zrealizowało 33 obietnice na czas i cztery z opóźnieniem. 36 obietnic jest wciąż niezrealizowanych, dwie są zamrożone, a 25 częściowo zrealizowanych.
WięcejZanim klikniesz „udostępnij” – jak rozpoznać fake newsa?
Fake newsy często są finansowane przez państwo, które w danym kraju chce wywołać zamęt informacyjny albo wesprzeć przychylną sobie opcję polityczną. Jak nie dać się oszukać w epoce postprawdy i manipulacji?
WięcejJak się dać oszukać?
Dajesz się nabrać na wszystko, co wyczytasz w internecie? Jesteś oburzony/a tym, że ktoś Cię okłamał? To znaczy, że jesteś łatwym celem. Sobotnią audycję Renata Gluza przygotowała właśnie dla takich jak Ty – dowiesz się z niej... „Jak się dać oszukać”.
WięcejMarcel Kiełtyka z Sosnowca tropi fake newsy i rozlicza polityków. „W fact-checkingu potrzebujemy coraz więcej rąk do pracy”
Marcel Kiełtyka z Sosnowca jest zawodowym fact-checkerem. To oznacza, że tropi fake newsy, wyłapuje manipulacje polityków i uczy innych, jak odróżnić fałszywe informacje od prawdziwych.
WięcejKoronawirus. Ponad milion publikacji w mediach społecznościowych i 235 tysięcy w tradycyjnych w niespełna dwa miesiące
Od połowy stycznia do 12 marca w polskich mediach ukazało się 235 tys. publikacji o koronawirusie. W tym samym czasie opublikowano aż 1,1 mln postów w mediach społecznościowych. To prawdziwe wyzwanie dla mediów i ich czytelników, którzy muszą mierzyć się z niepewnością źródeł i szeroką dezinformacją
WięcejWyprowadzenie psa, czytanie bajek, treningi online. Polacy i instytucje ruszyły do wzajemnej pomocy
W trudnym czasie kwarantanny wszyscy jednoczymy się przede wszystkim online. Ale nie oznacza to, że duch w narodzie wygasł, wręcz przeciwnie - siedząc w domu przed komputerami potrafimy złączyć się jak nigdy, aby pomóc innym i samemu skorzystać z pomocy. Poszukaliśmy najciekawszych internetowych inicjatyw, które pomagają nam wspólnie przetrwać czas walki z koronawirusem.
WięcejFirmy rezygnują z Facebooka. Zapewne nie na długo
Serwis doświadcza największego bojkotu w swojej historii. I to nie ze strony konsumentów, lecz biznesu.
WięcejOszustwo na Facebooku. Ktoś podszywa się pod Roberta Lewandowskiego i „oferuje” nagrody
Na Facebooku dużą popularnością cieszy się post zamieszczony na fałszywym fan page'u Roberta Lewandowskiego. Ktoś podszywa się pod kapitana piłkarskiej reprezentacji Polski i sugeruje, że w zamian za udostępnienie posta można wygrać duże pieniądze, samochód, a nawet dom.
Więcej„Fałszywe informacje to niezły biznes”. Czy można wygrać z fake newsami?
"Skala zjawiska dezinformacji, a co za tym idzie manipulacji społeczeństwem jest ogromna i nie mamy wątpliwości, że będzie narastała" - stwierdziła Małgorzata Kilian, założycielka Stowarzyszenia Demagog. Dlaczego ludzie tak „kochają” fake newsy? Czy uda nam się z nimi wygrać? Wygląda na to, że biznes dezinformacyjny ma się dobrze.
WięcejZagraj i dowiedz się, czy rozpoznasz fake newsy. Ciekawa akcja Stowarzyszenia Demagog
Stowarzyszenie Demagog postanowiło w interaktywny sposób podszkolić Polaków ze sztuki wykrywania tzw. fake newsów. Nieprawdziwe i prawdziwe nagłówki z ostatnich paru miesięcy przekształcili w ciekawą grę. Narzędzie daje też rady, jak odróżnić fakty i na co uważać w sieci.
WięcejUodpornij się na fake newsy z Fajnie, że wiesz!
Stowarzyszenie Demagog przygotowało edukacyjną grę, która uczy, jak odróżnić prawdziwe informacje od fałszywych w Internecie. Szczegóły w załączeniu.
WięcejNie tylko koronawirus. Rok dwóch pandemii
Nie tylko z pandemią koronawirusa od roku mierzy się cały świat. 31 marca ub.r Światowa Organizacja Zdrowia stwierdziła w oficjalnym komunikacie, że "infodemia", czyli fala dezinformacji związana z pojawieniem się wirusa SARS-CoV-2, stanowi równie poważny problem jak sama pandemia. Obnażyła ona bezradność rządów wobec zjawiska fake newsów w sieci, podkopała zaufanie do informacji, odmieniła sposób pracy mediów i zwiększyła znaczenie osób, zajmujących się sprawdzaniem faktów.
WięcejPytają rząd, czy zamierza czipować ludzi. Tak sprawdzają fake newsy
Świat teorii spiskowych to zamknięty, samowystarczalny obieg. Ma własnych naukowców, własne media, własnych influencerów, własne sklepy, książki i kulturę. Rozmowa z Pawłem Terpiłowskim i Marcelem Kiełtyką ze Stowarzyszenia Demagog, które zajmuje się sprawdzaniem fake newsów
WięcejFake news biznes: Jak zarabia się na kłamstwie w sieci?
Hasło "fake news" news stało się symbolem naszych czasów. Niektórzy traktują je jedynie jako ciekawostkę, dla innych bywa frazą-wytrychem, stosowaną w dyskursie na gruncie politycznym. Ale za produkcją i dystrybucją fałszywych informacji stoi coś, co wychodzi daleko poza naukowe niuanse czy ideologiczne spory. Tak jak mówi lekko wyświechtane, ale niekiedy trafne porzekadło: gdy nie wiadomo, o co chodzi, chodzi o pieniądze.
WięcejPrawda leży w fact-checkingu. Stow. Demagog mówi: „Sprawdzam!” | Małgorzata Kilian i Marcel Kiełtyka
Czy możemy mówić już o fali fake-newsów? Pojęcie obiegło już cały Internet, ale sama świadomość istnienia fałszywych informacji nie sprawi, że staną się one łatwiejsze do zidentyfikowania. Stowarzyszenie Demagog ma misję, w myśl której chce sprawdzać konkretne treści, edukować i pokazywać narzędzia. Przede wszystkim jednak ich celem jest wyposażenie nas w potężną broń wymierzoną w manipulacje, kłamstwa i półprawdy, czyli w krytyczne myślenie. Organizacja została w tym roku uhonorowana Nagrodą Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności Sektor 3.0.
Więcej#CyberMagazyn: Kampanie dezinformacyjne wobec osób LGBTI+. „Odwracają uwagę od innych problemów”
„Technika >>dziel i rządź<< to metoda doskonale znana każdej władzy. Aktualnie kozłem ofiarnym jest społeczność osób LGBTI+, ale podobny modus operandi widzieliśmy m.in. w kontekście narracji antyuchodźczych w 2014 roku i później...
WięcejPo co nam dziś media? Marcel Kiełtyka: Żeby być wolnym i świadomym
Jesteśmy już w momencie, w którym powstaje wręcz zamknięty, samowystarczalny obieg informacji w konkretnych bańkach, gdzie każdy może znaleźć taką prawdę, jaka najbardziej mu pasuje.
WięcejNowy show antyszczepionkowców w Sejmie. Ministerstwo Zdrowia zwala winę na marszałka
W podobnym tonie wypowiada się Marcel Kiełtyka z tropiącego fake newsy portalu Demagog. - Doszliśmy do momentu, w którym powstaje zamknięty, samowystarczalny obieg informacji w konkretnych bańkach, gdzie każdy może znaleźć taką prawdę, jaka najbardziej mu pasuje. Każdy może mieć swoje media, naukowców, prawników czy nawet parlamentarzystów, którzy dla swojego interesu politycznego podsycają skrajne nastroje oraz legitymizują teorie spiskowe i fałszywe informacje - komentuje Kiełtyka.
Więcej#CyberMagazyn: Co zrobić, aby edukacja w Polsce dobrze przygotowywała do walki z dezinformacją?
Związany ze stowarzyszeniem Demagog Marcin Kostecki w rozmowie z serwisem CyberDefence24.pl ocenił, że największym wyzwaniem jest obecnie opisanie problemu dezinformacji.
WięcejPolska na froncie wojny informacyjnej. „Poczucie wyjątkowości” to nasza zguba
„Aktorom, którzy stoją za dezinformacją w Polsce zależy na polaryzacji społeczeństwa, osłabieniu relacji z sojusznikami i wzmocnieniu wzajemnej nieufności” – wskazała podczas konferencji CYBERSEC CEE Regions & Cities Martyna Bildziukiewicz, Head of East Startcom Task Force. Jak radzić sobie z agresją w infosferze? Co zrobić, aby nie dać się wpędzić w wir fake newsów? Skąd płynie największe zagrożenie?
Więcej#CyberMagazyn: Dezinformacja figurą na szachownicy Kremla
„Pasywność naszych służb wobec krajowej dezinformacji, dotychczasowa bezkarność aktorów, którzy są odpowiedzialni za jej propagowanie, to najlepszy prezent dla Rosjan” – wskazuje dla CyberDefence24.pl Paweł Terpiłowski, redaktor naczelny Demagoga, komentując ofensywne operacje w infosferze ze strony Kremla. Kampanie Moskwy są połączeniem doświadczeń i działalności służb specjalnych, propagandy oraz elementów wojny informacyjnej.
WięcejKongre 590. Dezinformacja będzie narastać
Małgorzata Kilian, prezes Stowarzyszenia Demagog, organizacji, której zadaniem jest weryfikacja informacji, sprawdzanie informacji w wiarygodnych źródłach, podkreśliła, że nie jest tak, że ludzie nie chcą otrzymywać prawdziwych informacji.
WięcejSpołeczeństwo potrzebuje ogólnodostępnych narzędzi do weryfikacji informacji
Zdaniem Marcela Kiełtyki z zarządu Stowarzyszenia Demagog, dezinformacja obecnie przybiera bardzo różne formy. „Organizacje fact-checkerskie nie są w stanie sprawdzić wszystkich fake newsów, jakie pojawiają się w sieci. Oczekujemy edukacji, ale obok tej edukacji, rozwiązanie technologiczne to może być coś, co naprawdę nam pomoże w tej kwestii” - ocenił Kiełtyka.
WięcejDemagog: zanim prawda zdąży włożyć buty, kłamstwo obiegnie cały świat [WYWIAD]
Szybki obieg informacji sprawił, że wiadomości pojawiające się w mediach społecznościowych konsumujemy z automatu, jak boty. "Nie bądź botem, włącz myślenie!" - radzi Stowarzyszenie Demagog w swojej najnowszej kampanii edukacyjnej, a my rozmawiamy z członkiem zarządu Demagoga Marcelem Kiełtyką o tym, jak można przeciwdziałać fake newsom i co mogą zrobić platformy internetowe, by ułatwiać walkę z tym zjawiskiem.
WięcejDemagog w gronie przyszłych sygnatariuszy unijnego kodeksu ws. dezinformacji
Demagog, polskie stowarzyszenie walczące z fake newsami, jest jednym z przyszłych sygnatariuszy unijnego kodeksu postępowania w zakresie dezinformacji. Tym samym, znalazł się w gronie 16 podmiotów, w tym m.in. Twittcha czy Adobe, które dołączą do inicjatywy. „Jedyną drogą w walce z dezinformacją jest współpraca” – skomentowała sprawę wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Věra Jourová.
WięcejWyróżnienie Patronite.pl za podcast „Demagog”
Bartosz Pawłowski, Małgorzata Kilian, Wioletta Myszkowska oraz Marcel Kiełtyka otrzymali wyróżnienie Patronite.pl za podcast "Demagog".
Więcej“Nie bądź botem. Włącz myślenie!” – ruszyła kampania przeciwko fake newsom w sieci
Martin Stankiewicz, Kasia Gandor, Marcin Napiórkowski, Crazy Nauka (Ola i Piotr Stanisławscy) zostali ambasadorami kampanii społecznej Stowarzyszenia Demagog pod hasłem "Nie bądź botem. Włącz myślenie!".
WięcejMałgorzata Kilian (Demagog): Przestaliśmy być krytyczni – bezmyślnie scrollujemy, lajkujemy i udostępniamy
Małgorzata Kilian to założycielka i prezeska Stowarzyszenia Demagog – organizacji zajmującej się fact-checkingiem. Demagog już od 7 lat weryfikuje wypowiedzi polityków, celebrytów czy dziennikarzy. Kilian wskazuje, dlaczego fake media powielają fake newsy i jak to wpływa na świat biznesu.
WięcejW sieci szerzy się fake news. Zdjęcie z Moskwy z 1991 roku jako protest przeciwko obostrzeniom
Polscy proepidemicy udostępniają zdjęcie przedstawiające tłumy protestujących osób, które rzekomo miało zostać wykonane podczas demonstracji przeciwników obostrzeń covidowych w Austrii. Jest to jednak fake news - fotografia nie pochodzi ani z Austrii, ani nie została zrobiona w tym roku.
WięcejEdukacja Medialna z Patrykiem Zakrzewskim
W ramach obchodów 20. rocznicy istnienia Instytutu Kościuszki chcielibyśmy zaprezentować Państwu nasz najnowszy projekt, cykl podcastów #General Talks. Inicjatywa podcastów zrodziła się w ramach działań naszego zespołu, który stara się poszerzyć kanały komunikacyjne Instytutu oraz dzielić się najważniejszymi informacjami na temat cyberbezpieczeństwa.
WięcejO dezinformacji i weryfikowaniu faktów – Janusz Schwertner i Patryk Zakrzewski
Wobec szerokiego dostępu do informacji oraz faktu, że dzisiaj dziennikarzem może być każdy trzymający w ręku telefon, media i fact-checkerzy łączą siły, by weryfikować treści i zapobiegać rozprzestrzenianiu się tych fałszywych. O tym, czy każde nieprawdziwe stwierdzenie można nazwać dezinformacją, nadużywaniu pojęcia fake news ora
WięcejEdukacja kontra fake news. Wyzwania w pracy fact-checkera
Fake newsy i dezinformacja na temat 5G - o tym mówili eksperci i fact-checkerzy podczas Międzynarodowej Konferencji PEM „Fale radiowe są niewidoczne. Co robimy, by były transparentne – normy i regulacje”. Redakcja CyberDefence24.pl była patronem medialnym wydarzenia.
WięcejPrawda kontra deepfakes. „Idealne warunki do szerzenia coraz bardziej wyrafinowanej dezinformacji”
W świecie, gdzie fakty coraz wyraźniej ścierają się z fake newsami i nieustannie walczymy z dezinformacją, nowym wyzwaniem, którego „potencjał” wciąż jest jeszcze uśpiony – jest technologia deepfakes. Czy jesteśmy na nią gotowi?
WięcejIGF 2021: Prawda przegrywa z infodemią
Kampanie dezinformacyjne stały się potężnym orężem w polityce. Czy można skutecznie im przeciwdziałać bez naruszania wolności słowa?
WięcejJakie fake newsy i teorie spiskowe miały miejsce w 2021 roku?
Spieszymy z informacją, że najnowsze wydanie PR Managera jest już dostępne! Na pewno wyjątkowe, bo to ostatni numer w tym roku.
WięcejDezinformacja w internecie. Darmowy podręcznik podpowie jak odróżnić wiadomości od fake newsów
Z portalu www.cyberodporni.pl można już bezpłatnie pobrać podręcznik "Z tarczą! Jak chronić się przed dezinformacją" przygotowany przez ekspertów Instytutu Kościuszki.
WięcejOrganizacja Demagog będzie współtworzyć Europejskie Standardy fact-checkingu
Polska organizacja fact-checkingowa Demagog.org.pl wraz z sześcioma europejskimi partnerami przy wsparciu Komisji Europejskiej zajmie się wypracowaniem Kodeksu profesjonalizmu dla niezależnego europejskiego fact-checkingu.
WięcejDemagog współtwórcą projektu Europejskich Standardów Fact-Checkingu
Organizacja fact-checkingowa Demagog.org.pl wraz z sześcioma europejskimi organizacjami zajmującymi się fact-checkingiem i badaniem dezinformacji utworzy Kodeks profesjonalizmu dla niezależnego europejskiego fact-checkingu (European Fact-checking Standards Project). Projekt wspiera Komisja Europejska.
WięcejDemagog: Dla naszej organizacji słowa mają ogromne znaczenie [wywiad]
Czym jest dezinformacja, jak skutecznie weryfikuje się informacje, jakie działania na co dzień podejmuje Demagog oraz jak wykształcić w sobie krytyczne myślenie, odpowiadają Małgorzata Kilian, prezeska Stowarzyszenia Demagog oraz Marcel Kiełtyka i Kinga Osierda, członkowie organizacji.
WięcejNajpopularniejsze fake newsy 2021. Oto informacje, które okazały się wierutnym kłamstwem
Fake newsy rozprzestrzeniają się w mediach społecznościowych sześć razy szybciej niż prawdziwe wiadomości. W minionym roku także nie brakowało w sieci bzdur na ważne bieżące tematy. Które fake newsy były najbardziej popularne, a tym samym najbardziej szkodliwe?
Więcej2021 rok rekordowy pod względem fake newsów
Stowarzyszenie Demagog w podsumowaniu za 2021 rok podkreśla, że jakość debaty publicznej w Polsce sukcesywnie spada. „Po raz pierwszy w historii, wśród wypowiedzi polityków, tych nieprawdziwych (fałsz i manipulacja) było więcej niż prawdziwych” - alarmuje
WięcejDemagog: Dla naszej organizacji słowa mają ogromne znaczenie
Czym jest dezinformacja, jak skutecznie weryfikuje się informacje, jakie działania na co dzień podejmuje Demagog oraz jak wykształcić w sobie krytyczne myślenie, odpowiadają Małgorzata Kilian, prezeska Stowarzyszenia Demagog oraz Marcel Kiełtyka i Kinga Osierda, członkowie organizacji.
WięcejBogdan Pęk: – Człowiek nie jest zdolny do realnego wpływu na zmiany klimatyczne. Organizacja Demagog: – Nieprawda
- Człowiek przy dzisiejszym stanie wiedzy, techniki i technologii nie jest zdolny do realnego wpływu na cykliczne przemiany klimatyczne - mówił na antenie TVP Info były senator i europoseł PiS Bogdan Pęk. Demagog mówi wprost: "To fałsz". I tłumaczy dlaczego.
WięcejOrganizacje fact-checkingowe napisały list otwarty do władz YouTube’a
12 stycznia 2022 roku ponad 80 organizacji fact-checkingowych z całego świata zwróciło się w liście otwartym do dyrektor generalnej YouTube’a Susan Wojcicki z apelem o podjęcie zdecydowanych działań w walce z szerzącą się na platformie dezinformacją.
WięcejFact-checkerzy z całego świata apelują do szefowej YouTube’a. Chcą realnej walki z dezinformacją
Ponad 80 organizacji fact-checkingowych z ponad 40 krajów świata wystosowało list otwarty oraz podpisało się pod apelem do szefowej YouTube’a Susan Wojcicki. Wezwały ją do podjęcia zdecydowanych kroków w walce z dezinformacją tak, aby platforma nie stała się „jednym z największych globalnych kanałów dezinformacji w Internecie”.
WięcejYouTube nie radzi sobie z kłamcami
Grupa ponad 80 organizacji fact-checkingowych z całego świata nazwała YouTube'a „jednym z głównych kanałów dezinformacji na świecie". Chce, by platforma wkładała więcej wysiłku w rozwiązanie tego rosnącego problemu.
WięcejFact-checking – zweryfikować polityków
O fact-checkingu i dbaniu o jakość debaty publicznej w rozmowie Sebastiana Pypłacza i Marcela Kiełtyki, Stowarzyszenie Demagog.
WięcejFake newsy elementem wojny na Ukrainie. Kinga Klich z Demagoga: „nawet duże agencje prasowe się mylą”
- Kłamliwa narracja na temat pandemii i szczepionek oraz wpisy powielające fałszywe informacje o inwazji Putina często pochodzą z tych samych kont. Obecnie dezinformacja antyukraińska i antyrosyjska w mediach społecznościowych przykryła wpisy antycovidowe. Jeśli nie chcemy im ulec, ograniczmy korzystanie z social mediów - radzi w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Kinga Klich ze stowarzyszenia Demagog, które jest pierwszą w Polsce organizacją fact-checkingową walczącą z fake newsami i dezinformacją.
WięcejAntyuchodźcze narracje. Na co uważać w sieci?
„Uchodźcy z Ukrainy zmienią demografię Polski i Polacy będą obywatelami drugiej kategorii”, „Straż Graniczna nie kontroluje przejść granicznych i do Polski trafiają przestępcy”, „Uchodźcy z Ukrainy rozpoczną prześladowania Polaków” – takie narracje antyuchodźcze mają dominować od kilku dni w sieci, wraz z rozpoczęciem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Przestrzegamy, aby nie powielać dezinformacji w tej sprawie.
WięcejWojna może być końcem sukcesów rosyjskiej dezinformacji na świecie
– Bardzo starannie tworzony ekosystem propagandy i dezinformacji rosyjskiej na Zachodzie właśnie się załamuje. To są takie momenty, które zmieniają rzeczywistość – mówi Onetowi Michał Krawczyk, analityk z Instytutu Kościuszki. – Rosjanie nie spodziewali się aż tak przygniatającej przewagi Ukrainy na polu informacyjnym. Putin uwierzył we własną propagandę – dodaje Paweł Terpiłowski, redaktor naczelny portalu Demagog.
WięcejWojna w Ukrainie. Jak nie poddać się dezinformacji
Wojna w Ukrainie wywołana przez Rosję to nie tylko działania militarne, lecz także walka informacyjna. Trolle próbują przekonać międzynarodową opinię publiczną chociażby o składaniu broni przez ukraińskich żołnierzy, przejściu wojskowych na stronę wroga czy dzieciach salutujących Rosjanom. Na jakie fake newsy jesteśmy narażeni? Jak je rozpoznać i jak się przed nimi bronić?
Więcej„Powielenie fake newsa jest jak dodatkowy nabój w magazynku rosyjskiego żołnierza”
Wydawało mi się, że to pokolenie naszych rodziców żyło w świecie propagandy, ale ukraińsko-rosyjska wojna pokazuje, jak potężne jest kłamstwo w dzisiejszym świecie.
WięcejWojna w Ukrainie, fake news w internecie. Specjalne spotkanie dla poznańskich seniorów
"Na informacyjnym froncie - o wojnie, która toczy się w Internecie" – pod tym hasłem odbędzie się w poniedziałek specjalne spotkanie dla poznańskich seniorów. Udział w spotkaniu jest bezpłatny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy.
WięcejWojna w Ukrainie to też wojna informacyjna. Jak bronić się przed fake newsem?
Aż 72 proc. z nas nie reaguje na dezinformację - wynika z raportu Akademickiego Centrum Komunikacji Strategicznej. - Bezrefleksyjnie udostępniając dalej niesprawdzone wiadomości, pomagamy wygrać wojnę informacyjną Putinowi - mówi prezeska Stowarzyszenia "Demagog" Małgorzata Kilian.
WięcejRekomendacje w zakresie odpowiedzialnego działania w sieci. Webinar o dezinformacji i fake news
Dezinformacja i fake news dotykają nas w coraz większym stopniu – szczególnie w sytuacji wojny w Ukrainie. Jak zachować rzetelność? Jak działać bezpiecznie i twórczo?
Więcej„Działania podejmowane na lata”. Kiełtyka o kremlowskiej dezinformacji
- Musimy pamiętać, że dezinformacja, szczególnie kremlowska, to nie jest nowe zjawisko - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 specjalista ds. komunikacji Marcel Kiełtyka, członek zarządu Stowarzyszenia Demagog.
WięcejJak przeciętny internauta może samodzielnie weryfikować fake newsy?
Każdego dnia w internecie pojawia się niezliczona liczba fake newsów. W jaki sposób przeciętny użytkownik może się przed nimi bronić i je weryfikować?
WięcejPopołudnie RDC: o fake newsach i propagandzie wojennej
Gościem Roberta Łuchniaka był Marcel Kiełtyka z organizacji fact-checkingowej Demagog.
WięcejMateusz Cholewa – Stowarzyszenie Demagog
Od początku inwazji Rosji na Ukrainę w sieci obserwuje się ogromną ilość prób dezinformacji w mediach społecznościowych. Ich liczba rośnie lawinowo. Istotnym elementem są powielane fake newsy dotyczące działań wojennych czy też uchodźców z Ukrainy. Celem takich działań jest sianie paniki, pogłębianie uczucia strachu czy tworzenie chaosu informacyjnego.
WięcejRosyjska dezinformacja, czyli świat bez skrupułów i moralności. Odcinek, od którego rozboli cię głowa
W tym odcinku zanurzamy w świat bez skrupułów i moralności i przeprowadzamy prawdziwą wiwisekcję dezinformacji. Uprzedzamy też, że ten odcinek może wywoływać poczucie absurdu i poważne bóle głowy, ale to temat na tyle ważny, że polecamy odsłuchać go razem z dziećmi, z rodzicami czy dziadkami, bo wiedza o mechanizmach dezinformacji powinna stać się nam tak bliska, jak świadomość choćby zagrożeń drogowych.
WięcejDezinformacja to biznes. Czy umiemy weryfikować informacje
"Masakra w Buczy to inscenizacja", "Ukraińcy nie są narodem", "nie możemy pozwolić na to, aby Polska zamieniła się w Ukropol" – tymi słowami ci, którzy jeszcze niedawno negowali pandemię, dziś atakują ofiary wojny.
WięcejWojna w Ukrainie a hakerzy, trolle i dezinformacja?
Po raz pierwszy w historii konfliktów zbrojnych działania w cyberprzestrzeni na tak wielką skalę determinują nasze postrzeganie wojny. A że Rosja ma wprawę w walce w sieci, czas poznać jej taktyki.
WięcejWysyp antyukraińskich wpisów po finale Eurowizji. Dominująca narracja: Ukraina nie okazuje nam wdzięczności za pomoc
Bezpośrednio po finale konkursu Eurowizji w polskim internecie zaroiło się od wpisów o charakterze antyukraińskim, bazujących na informacji o nieprzyznaniu Polsce punktów przez ukraińskie jury - informują portal Wirtualnemedia.pl Instytut Badania Internetu i Mediów Społecznościowych oraz organizacja Demagog. - Zasięg tematu w mediach społecznościowych i na portalach od soboty wynosi 56 mln - mówi nam Marcin Wiśniewski, dyrektor IBIMS.
WięcejAfera po finale Eurowizji. Ekspert mówi o zorganizowanej akcji
Tysiące komentarzy, memy, grafiki, opinie - po finale Eurowizji rozpętała się burza związana z werdyktem ukraińskiego jury, które nie przyznało Polsce punktów. Na początku było to zjawisko spontaniczne, ale bardzo szybko zostało przechwycone przez trolle, które zbudowały na jego podstawie kampanię dezinformacji. O tym, jak się to robi, a przede wszystkim - jak nie dać się oszukać, opowiada Paweł Terpiłowski z organizacji Demagog, zajmującej się weryfikowaniem informacji w internecie i diagnozowaniem kampanii dezinformacyjnych.
WięcejJak antyszczepionkowcy stali się antyukraińcami
Na pace pomarańczowej ciężarówki leżą worki na zwłoki. Jeden z nich rozpięty. Wystaje głowa mężczyzny, który jakby nigdy nic pali papierosa. "Widzicie, podstawili aktorów" - takie wiadomości przesyłano w 2020 roku, przekonując, że ofiar COVID-19 nie ma. Dwa lata później ten sam film krążył po sieci i miał przekonywać, że nie ma wojny w Ukrainie, a ofiary krwawej inwazji Rosji to aktorzy. Wideo okazało się nagraniem z planu zdjęciowego do teledysku. Zdziwieni? Tak działa dezinformacja.
Więcej(Nie)prawdy. Jak stajemy się ofiarami wojny informacyjnej.
Ukraińcy zamordowali Polaka w Warszawie, a w Rzeszowie postrzelili kobietę, tymczasem policja przymusowo dokwaterowuje uchodźców zza wschodniej granicy w polskich domach – wydarzenia te łączy to, że ich nie było, ale takie informacje pojawiały się szeroko w mediach społecznościowych.
WięcejDezinformacja wymierzona w ukraińskich uchodźców. Walczą z nią wspólnie Google, NASK i Demagog
Trwa kampania przeciwko dezinformacji o ukraińskich uchodźcach, którą przygotowała należąca do Google spółka Jigsaw przy współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK oraz stowarzyszeniem fact-checkingowym Demagog. Specjalnie przygotowane filmy już po tygodniu miały w Polsce 3,2 mln wyświetleń. Spoty emitowane są też w Czechach i na Słowacji.
WięcejKampania NASK, Google i Demagoga przeciwko dezinformacji o uchodźcach z Ukrainy
W mediach społecznościowych Polski, Czech i Słowacji trwa kampania przeciwko dezinformacji o ukraińskich uchodźcach, którą przygotowała należąca do Google spółka Jigsaw przy współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK oraz stowarzyszeniem fact-checkingowym Demagog - pisze NASK.
WięcejInflacja przebija wojnę w Ukrainie w narracjach dezinformacyjnych
Już nie wojna w Ukrainie, ale inflacja staje się jednym z głównych tematów dezinformacji w mediach społecznościowych. Najnowszy raport European Digital Media Observatory wskazuje, jak bardzo zmieniła się narracja dezinformatorów w ciągu ostatniego miesiąca.
WięcejKrynica Forum już 19-21 października
Synergia świata biznesu, polityki i nauki w sercu Europy
WięcejZnamy nominowanych do Nagrody Woyciechowskiego w kategorii „Autor internetowy”
Katarzyna Gandor (Kasia Gandor), Maciej Okraszewski (Dział Zagraniczny) oraz Jarosław Wolski (WoW - Wolski o Wojnie) to osoby nominowane do Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego 2022 w kategorii „Autor internetowy”. Nagroda zostanie przyznana po raz pierwszy, a ogłoszenie zwycięzcy nastąpi podczas uroczystej gali, która odbędzie się w Warszawie 16 listopada br.
WięcejGandor, Okraszewski i Wolski nominowani do nagrody Zetki dla autora internetowego
Katarzyna Gandor, Maciej Okraszewski i Jarosław Wolski zostali nominowani do Nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego w kategorii autor internetowy.
WięcejGala wręczenia Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego 2022. Znamy laureatów
Gala wręczenia Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego w Auli Fizyki Politechniki Warszawskiej za nami. Po raz pierwszy w historii Kapituła przyznała statuetkę w dwóch kategoriach – tradycyjnej i dla autora internetowego. Laureatami nagrody zostali Paweł Reszka z "Polityki" i Katarzyna Gandor, prowadząca kanał popularno-naukowy „Kasia Gandor” na YouTubie.
WięcejPaweł Reszka laureatem Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego
Dziennikarz tygodnika "Polityka" Paweł Reszka został laureatem Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego 2022. Statuetkę otrzymał za cykl reportaży z ogarniętej wojną Ukrainy. Wyróżnienie trafiło w ręce dziennikarzy Wirtualnej Polski: Szymona Jadczaka i Mateusza Ratajczaka nominowanych za cykl materiałów śledczych dotyczących kontrowersyjnej działalności wiceministra sportu Łukasza Mejzy.
WięcejPowstała Klimatyczna Baza Wiedzy dla liderów opinii, m.in. dziennikarzy, polityków, twórców kampanii marketingowych
Klimatyczna Baza Wiedzy to ogólnodostępne, darmowe narzędzie online, zawierające aktualne i rzetelne źródła informacji na tematy związane ze zmianą klimatu. Baza służyć ma liderom opinii - dziennikarzom, naukowcom, politykom, ale też każdemu, kto chce wiedzieć i rozumieć więcej na temat zmiany klimatu. Baza jest zbiorem zweryfikowanych raportów i publikacji dotyczących klimatu, które opatrzone zostały krótkim komentarzem, ułatwiającym zrozumienie często niełatwych w odbiorze naukowych treści. Projekt wspierają eksperci i ekspertki z 18 wiodących organizacji pozarządowych, instytucji badawczych i ośrodków akademickich zajmujących się kwestiami dezinformacji i zmiany klimatu.
WięcejKlimatyczna Baza Wiedzy w walce z dezinformacją
Powstała Klimatyczna Baza Wiedzy, ogólnodostepne narzędzie online.
WięcejPanoptykon 4.0: Czy oznaczanie dezinformacji ma sens? Rozmowa z Mateuszem Cholewą
Jak wygląda praca ludzi demaskujących fake newsy i czy ten wysiłek w ogóle ma sens? Czy platformy pomagają czy bardziej przeszkadzają w docieraniu do prawdy?
WięcejNie daj się oszukać wirtualnej rzeczywistości – jak żyć wśród fake newsów?
Wciąż mamy nieodparte wrażenie, że internet jest na naszych usługach. Wszystko mamy pod kontrolą. To my przeglądamy posty pojawiające się na naszych profilach w mediach społecznościowych. To my decydujemy, co udostępnić, a czego nie. Często komentujemy medialne wydarzenia i nie boimy się dzielić własnymi opiniami. Bierzemy czynny udział w dystrybuowaniu wielu treści i jesteśmy pewni, że wiemy, co robimy.
WięcejIMM i Demagog: Antyukraińska propaganda w mediach społecznościowych rośnie
Według raportu przygotowanego przez IMM i stowarzyszenie Demagog tylko w jednym miesiącu w sieci pojawiło się ponad 73 tys. polskojęzycznych wpisów i komentarzy, które w negatywny sposób odnosiły się do Ukrainy oraz Ukraińców. Szacunkowy zasięg antyukraińskiej narracji wyniósł ponad 34 mln kontaktów. Organizacje przedstawiły raport za listopad ub. roku.
WięcejI Kongres Debaty Publicznej. Powrót do rzetelności! Czy jest możliwy?
To pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce, które zgromadziło dziennikarzy, badaczy mediów i komunikacji oraz aktywistów trzeciego sektora zaangażowanych w poprawę debaty publicznej w Polsce.
WięcejMałgorzata Kilian, Demagog: Wojna wzmocniła rolę fact-checkerów
"Wojna wzmocniła rolę fact-checkerów i pokazała wzrost zapotrzebowanie na dostarczanie sprawdzonych informacji. Społeczeństwo doświadczyło realnych skutków rozprzestrzeniania fałszywych narracji i pogłębiających się podziałów. Zagrożenie ze strony Rosji było tak realne, że ostrzeganie i opisywanie manipulacji rosyjskiej było jednym z kluczowych działań fact-checkerów" - uważa Małgorzata Kilian-Grzegorczyk, prezes Stowarzyszenia Demagog.
WięcejKlimatyczna bzdura roku. Jarosław Kaczyński ma szansę wygrać, ale konkurencja spora
Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego głosy "poważnych uczonych [...] są bardzo podzielone [na temat przyczyn zmiany klimatu]". Otóż nie są. Tę wypowiedź szefa PiS można "nagrodzić" w dziewiątej już edycji plebiscytu Klimatyczna bzdura roku.
WięcejStowarzyszenie Demagog: polskie media nie oddzielają komentarzy od informacji
Stowarzyszenie Demagog, organizacja factcheckingowa, w analizie przygotowanej na Dzień Środków Masowego Przekazu ocenia polskie media. Niezbyt dobrze.
Więcej„Nie da się przerzucić Kongijki przez płot”. Jak Pereira, Nisztor i Stankowski szkolili z walki z dezinformacją
Pięciu prowadzących i osiem godzin wykładów - tak przebiegła pierwsza sesja Młodzieżowej Akademii Walki z Dezinformacją, w czasie której słuchaczy i słuchaczki szkolili m.in. Samuel Pereira, Adrian Stankowski czy Cezary Bielakowski. Wysłuchałem wszystkich wystąpień, a organizatorzy zgodzili się na ich rejestrowanie. Prezentujemy przegląd wątków i przykładów prezentowanych w czasie styczniowych zajęć.
WięcejWspółpraca z nami
Stowarzyszenie Demagog, zwane dalej Stowarzyszeniem, działa na podstawie ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 roku Prawo o stowarzyszeniach oraz niniejszego Statutu i posiada osobowość prawną (art. 1 Statutu).
Źródłami powstania majątku Stowarzyszenia są (art.30 Statutu)
Przyjmując jakiekolwiek zewnętrzne źródło finansowania, działalności Stowarzyszenia Demagog zastrzegamy, że nie ma ono żadnego wpływu na zakres merytoryczny naszej pracy.
Cała odpowiedzialność za dobór tematyczny naszych artykułów, a także przeprowadzany w nich proces analityczny, spoczywa wyłącznie na zespole redakcyjnym portalu Demagog.
Dołącz do społeczności, dla której fakty mają znaczenie!
Nasze teksty powstają dzięki dobrowolnym wpłatom. Pomóż nam w walce o prawde!
Wpłać