Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Raport 100 obietnic Zjednoczonej Prawicy
25 października 2015 roku odbyły się wybory parlamentarne, w których zwycięska okazała się Zjednoczona Prawica. Jak wygląda stan realizacji jej 100 najważniejszych obietnic?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Raport 100 obietnic Zjednoczonej Prawicy
25 października 2015 roku odbyły się wybory parlamentarne, w których zwycięska okazała się Zjednoczona Prawica. Jak wygląda stan realizacji jej 100 najważniejszych obietnic?
Już za niespełna miesiąc, 13 października, odbędą się kolejne wybory parlamentarne, w których to wybierzemy nowych posłów i senatorów. To dobry czas na całościowe podsumowanie dokonań obecnego rządu, tworzonego przez Prawo i Sprawiedliwość, Solidarną Polskę i Porozumienie.
Przedstawiamy Raport 100 obietnic Zjednoczonej Prawicy. Zebraliśmy setkę, w naszej ocenie, najistotniejszych obietnic złożonych przez kluczowych polityków Zjednoczonej Prawicy w trakcie kampanii wyborczej, a także już podczas samych rządów. Zależało nam na tym, aby obejmowały one zróżnicowane tematy, aby odnosiły się one do rozmaitych, ale za każdym razem istotnych z punktu widzenia obywateli, dziedzin życia. W przypadku obietnic zrealizowanych, interesowała nas nie tylko sama droga ich realizacji, ale także – ich namacalne efekty, ocena zmian, które zostały w ich wyniku wprowadzone w życie.
Zweryfikowane w raporcie deklaracje polityków czerpaliśmy z rozmaitych źródeł. Podstawę stanowił Program Prawa i Sprawiedliwości z 2014 roku. W drugiej kolejności, zwróciliśmy się do exposé wygłoszonych przez premier Beatę Szydło i premiera Mateusza Morawieckiego. W końcu zaś, w niektórych przypadkach, zwracaliśmy uwagę na istotne publiczne deklaracje poszczególnych polityków, ogłaszane w mediach lub na konferencjach prasowych. Stan realizacji każdej z obietnic oceniliśmy według jednej z kategorii ocen: zrealizowana, zrealizowana z opóźnieniem, częściowo zrealizowana, zamrożona i niezrealizowana. W niniejszym raporcie nie użyto funkcjonujących w naszej metodologii ocen “działania dotychczas nie podjęte”, a także “w trakcie realizacji”. Jest to spowodowane tym, że oceny te odnoszą się do stanu realizacji obietnic w trakcie trwania kadencji, nie zaś na jej zakończenie. W raporcie podsumowującym oceniamy bowiem ostateczny stan ich realizacji.
Łącznie, na sto zweryfikowanych obietnic, rozkład poszczególnych ocen przedstawia się następująco:
-
33 zrealizowane
-
4 zrealizowane z opóźnieniem
-
25 częściowo zrealizowanych
-
2 zamrożone
-
36 niezrealizowanych
Politycy dotrzymali słowa m.in. przy programie 500+, likwidacji gimnazjów czy sieci szpitali. Z opóźnieniem, wobec pierwotnie zadeklarowanych terminów, zrealizowano z kolei obietnice dotyczące bezpłatnych leków dla seniorów, czy też obniżenia wieku emerytalnego.
Zjednoczona Prawica częściowo zrealizowała obietnice związane ze zwróceniem premii, bezpłatnymi przedszkolami, czy też repolonizacją banków.
Przyznaliśmy również kategorię “zamrożone” wobec obietnic, w przypadku których zaszły zewnętrzne przesłanki uniemożliwiające ich realizację, na przykład, gdy jej realizacja wstrzymana jest do czasu orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego lub decyzji Komisji Europejskiej. Tutaj raport wskazuje na obietnice o podwyższeniu kar za pedofilię i podatku od supermarketów.
Niezrealizowane obietnice dotyczyły m. in. wprowadzenia pakietu demokratycznego, likwidacji NFZ, skrócenia kolejek do lekarzy, czy też skrócenia czasu postępowań sądowych.
Cały raport: 100 OBIETNIC ZJEDNOCZONEJ PRAWICY
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter