Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
9 mld euro dla Ukraińców z polskiego budżetu? Fake news!
Fałszywe informacje na temat funduszy na rzecz wsparcia Ukrainy.
9 mld euro dla Ukraińców z polskiego budżetu? Fake news!
Fałszywe informacje na temat funduszy na rzecz wsparcia Ukrainy.
Fake news w pigułce
- W mediach społecznościowych krążą informacje, jakoby polski rząd zatwierdził przekazanie 9 mld euro na rzecz Ukraińców. Zgodnie z przekazem kwota miałaby zostać pozyskana z polskiego budżetu.
- Informacje na ten temat są nieprawdziwe. Kwota 9 mld euro to pieniądze w formie pożyczki na korzystnych warunkach przeznaczone na pomoc Ukrainie z pakietu pomocowego Unii Europejskiej.
Na facebookowym profilu byłego posła Roberta Majki opublikowano fałszywe informacje o tym, jakoby rząd planował wydatek w wysokości 9 mld euro na pomoc uchodźcom z Ukrainy, co miałoby zostać sfinansowane w polskiego budżetu. Takie same treści udostępnił fanpage GlosGminny.pl (znany z powielania fałszywych informacji): „9 mld Euro dla Ukrainy z polskiego budżetu, od polskiego podatnika dla Ukrainy. SZOK!” – czytamy w jednym z wpisów.
Z komentarzy pojawiających się pod wpisem wynika, że część internautów uznała tę informację za fakt i wywołała ona oburzenie. „Za działanie na szkodę państwa pod sąd!!!”, „Polacy w swoim czasie zdrajcom podziękują…”, „Ktoś mnie pytał o zgode na przekazanie tych pieniędzy??!??!! Pieniędzy Polaków?!?!?!” – pisali użytkownicy Facebooka.
Kwota 9 mld euro to pomoc przewidziana w ramach pakietu Unii Europejskiej
W krótkim filmie zamieszczonym na Twitterze Kancelarii Premiera Rady Ministrów (KPRM) 24 czerwca 2022 roku premier Mateusz Morawiecki mówił o zatwierdzeniu budżetu przez Radę Europejską na szczycie unijnym. Kwota 9 mld euro na rzecz pomocy Ukrainie nie dotyczy więc polskiego budżetu. Informacje na ten temat były dostępne zarówno na stronie gov.pl, jak i na stronie Komisji Europejskiej.
Fałszywe informacje rozpowszechniane w sieci opierały się na wyrwanych z kontekstu przekazach KPRM, w których wspominano o kwocie 9 mld euro na pomoc Ukrainie i nie sprecyzowano źródła finansowania. Taką lukę wykorzystano na profilach Roberta Majki i GlosuGminnego.pl, gdzie – w sposób fałszywy – dopowiedziano, że pieniądze te zostaną uzyskane z polskiego budżetu.
❗️ Premier @MorawieckiM w #Bruksela: Zatwierdziliśmy także dalszą pomoc dla Ukrainy. Ukraina jest w stanie wojny i nie ma z czego płacić pensji pracownikom, funkcjonariuszom. Przecież ci ludzie muszą też z czegoś żyć. Dlatego zatwierdziliśmy 9 mld euro pomocy dla Ukrainy. pic.twitter.com/VHe0LNnhsD
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) June 24, 2022
Na jakich zasadach pieniądze zostaną przekazane Ukrainie?
W maju Komisja Europejska (KE) zapowiedziała złożenie projektu o udzielenie pomocy makrofinansowej dla objętej wojną Ukrainy w wysokości 9 mld euro. „Odbudowa kraju po wojennych zniszczeniach będzie wymagać ogromnego globalnego wysiłku finansowego, stworzenia podwalin wolnego i dostatniego państwa, opartego na europejskich wartościach, zintegrowanego z europejską i światową gospodarką” – czytamy na stronie KE.
W czerwcu Rada Europejska zatwierdziła przyznanie pomocy na zasadzie pożyczki na korzystnych warunkach bez odsetek. Już pierwszego lipca przyznano pierwszą część kwoty w wysokości 1 mld euro.
Z oficjalnej strony Unii Europejskiej dowiemy się, że na budżet unijny składają się źródła takie jak: składki państw członkowskich (część dochodu narodowego brutto każdego z krajów w zależności od poziomu zamożności), cła na towary przywożone spoza Unii Europejskiej, niewielka część podatku VAT oraz składka wyliczana na podstawie ilości odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych, których nie poddano recyklingowi. Pozostałe źródła finansowania to m.in. odsetki, grzywny i nadwyżki z poprzednich budżetów.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter