Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Anne Applebaum o Polakach „antysemitach”? Uwaga – to nie są jej słowa
Czy Anne Applebaum napisała, że przegrana Radosława Sikorskiego w prawyborach jest wynikiem antysemickich poglądów polityków? W tekście wyjaśniamy, że wpis nie pochodzi z prawdziwego konta dziennikarki.
fot. Pexels / Threads / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0 / Modyfikacje: Demagog
Anne Applebaum o Polakach „antysemitach”? Uwaga – to nie są jej słowa
Czy Anne Applebaum napisała, że przegrana Radosława Sikorskiego w prawyborach jest wynikiem antysemickich poglądów polityków? W tekście wyjaśniamy, że wpis nie pochodzi z prawdziwego konta dziennikarki.
ANALIZA W PIGUŁCE
- Jedno z satyrycznych kont w serwisie X podszyło się pod dziennikarkę Anne Applebaum i pod jej nazwiskiem napisało o antysemityzmie w Polsce oraz o wynikach prawyborów, w których udział wziął jej mąż – Radosław Sikorski. Nie wszyscy jednak dostrzegli, że nie był to prawdziwy post dziennikarki, i informację rozpowszechniano dalej.
- Zawsze warto zachować ostrożność, ponieważ niektóre żarty oraz internetowy trolling mogą przerodzić się w fałszywą informację. Prawdziwe konto Anne Applebaum ma odznakę zweryfikowanego użytkownika, znacznie większą liczbę obserwujących oraz inny alias użytkownika – @anneapplebaum.
W mediach społecznościowych krąży informacja o tym, że Anne Applebaum dosadnie wypowiedziała się o antysemickich poglądach polskich polityków po przegranej jej męża w prawyborach. Jak można było przeczytać [pisownia oryginalna]: „Polacy nie dorośli do demokracji i potwierdzili, że są antysemitami. Mój mąż @radeksikorski przegrał w prawyborach prezydenckich bo ujawniono, że jestem Żydówką. To potwierdza, że nawet w szeregach @ko_klub sporo jest jeszcze faszystów któych rodziny umieszczały Żydów w obozach”.
Anne Applebaum nie zamieściła wpisu o faszystach i antysemitach
Wpis nie pojawił się na koncie prowadzonym przez dziennikarkę Anne Applebaum, ale na koncie o nazwie @RokitaDiabel666. W przeszłości to konto podszywało się m.in. pod Rafała Trzaskowskiego, Igę Świątek, Komitet Obrony Demokracji oddział Warszawa, przy czym za każdym razem nazwa konta była wydłużona względem oryginału i zawierała słowo „parody”. Ze względu na wydłużenie nazwy profilu nie wszędzie wyświetla się pełna nazwa użytkownika i nie każdy mógł zauważyć informacje o parodii.
Warto zachować ostrożność, ponieważ trolling może przerodzić się w fałszywą informację. Na naszych łamach opisywaliśmy już podobne przypadki związane z innymi politykami (1, 2). Wówczas zwracaliśmy uwagę na szczegóły, które mogą pomóc nam sprawdzić, czy konto jest fałszywe.
Co świadczy o tym, że to nie jest prawdziwe konto?
- Pierwszym elementem, na który warto zwrócić uwagę, jest alias (@) użytkownika. Anne Applebaum prowadzi konto pod nazwą @anneapplebaum. Z kolei konto, które się pod nią podszywa, to @RokitaDiabel666.
- Drugim wskaźnikiem, który może potwierdzić autentyczność, jest symbol weryfikacji. Nie zawsze jest to ostateczny dowód, ale warto to porównać, ponieważ konto należące do dziennikarki posiada „niebieską odznakę” od 2016 roku, a drugie konto, które zamieściło kontrowersyjny wpis, go nie posiada.
- Dodatkowym szczegółem może być to, że dziennikarka ma znacznie więcej obserwujących. Poza tym większość publikowanych przez nią wpisów jest w języku angielskim.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter