Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Denzel Washington odrzucił rolę w filmie Disneya? Wiadomość pochodzi ze strony z satyrycznymi newsami
200 mln dolarów – tyle miał zaoferować Disney Denzelowi Washingtonowi za udział w swojej kolejnej produkcji. Według doniesień w mediach społecznościowych aktor odrzucił rolę, ponieważ nie chciał promować „kultury woke”. To nieprawdziwe informacje. Skąd one się wzięły?
fot. Pexels / Facebook / Modyfikacje: Demagog
Denzel Washington odrzucił rolę w filmie Disneya? Wiadomość pochodzi ze strony z satyrycznymi newsami
200 mln dolarów – tyle miał zaoferować Disney Denzelowi Washingtonowi za udział w swojej kolejnej produkcji. Według doniesień w mediach społecznościowych aktor odrzucił rolę, ponieważ nie chciał promować „kultury woke”. To nieprawdziwe informacje. Skąd one się wzięły?
Analiza w pigułce
- Na Facebooku pojawiły się informacje, że Denzel Washington odrzucił rolę w filmie Disneya, za którą miał dostać 200 mln dolarów. Jako powód podał ponoć niechęć do uczestnictwa w „woke cultural”.
- Źródłem tych doniesień jest strona Zapon, publikująca satyryczne wiadomości. Rzecznik aktora zaprzeczył, aby odrzucił on propozycję koncernu. Podobne fałszywe informacje pojawiały się już wcześniej.
„Denzel Washington odrzucił rolę w Disneya w wysokości 200 milionów dolarów” [pisownia oryginalna] – to fragment wpisu opublikowanego na facebookowym koncie Narodowa Środa. Powodem rezygnacji z angażu w filmie miała być niechęć do uczestnictwa w „woke cultural” (chodzi o kulturę woke, którą określa się jako świadomość kwestii politycznych i społecznych oraz zaniepokojenie faktem, że niektóre grupy są traktowane niesprawiedliwie).
Post o tej samej treści podały również profil Konrad Wichert – Niezależny Dziennikarz i strona Ogólnopolski Kanał Informacyjny, która w przeszłości podawała fałszywe wiadomości (1, 2, 3).
Wpisy o rzekomej decyzji aktora zdobyły spore zasięgi. Pod postem Narodowej Środy zostawiono ponad 44 tys. reakcji. Wśród ponad 2 tys. komentarzy znajdziemy wiele opinii gratulujących Denzelowi Washingtonowi [pisownia oryginalna]: „Dość tej lewackiej ideologii, która niszczy człowieczeństwo. Wielki szacunek dla tego świetnego aktora”, „Skoro tacy jeszcze są to może nie wszystko jeszcze stracone”, „Szacunek dla tego pana tak powinni wszyscy reagować na tą zarazę”.
News o rezygnacji z roli pochodzi ze strony satyrycznej
W żadnym z analizowanych wpisów nie znajdziemy źródła informacji, które potwierdzałoby, że Denzel Washington nie zgodził się grać w filmie Disneya. Próba znalezienia wywiadu lub jakiejkolwiek wypowiedzi, w której padłyby takie słowa, także nie daje żadnego rezultatu. Natomiast w czasie poszukiwań można natknąć się na artykuł redakcji factcheckingowej Reutersa.
Analitykom agencji prasowej udało się ustalić, że news o aktorze i firmie Disney po raz pierwszy pojawił się na stronie Zapon.xyz. Jest to strona o charakterze satyrycznym, celowo publikująca fałszywe informacje w formie żartu. W zakładce „o nas” na wspomnianym portalu przeczytamy, że „nic co znalazło się na stronie, nie jest prawdziwe”.
Dodatkowo analitycy Reutersa skontaktowali się z przedstawicielami Denzela Washingtona, którzy powiedzieli, że informacje o odrzuceniu roli nie są prawdziwe.
Fałszywe informacje o odrzucaniu kolejnych ról przez Denzela Washingtona powracają cyklicznie
To nie pierwszy raz, kiedy postać aktora wykorzystano jako „bohatera” fałszywej wiadomości. Kiedy prześledzimy historię fake newsa o odrzucaniu przez niego roli z powodu „kultury woke” (lub „woke cultural”, jak napisano w jednym z postów) to zobaczymy, że podobne doniesienia pojawiają się w internecie co jakiś czas:
- w sierpniu 2023 roku redakcja Snopes sprawdzała informacje o odrzuceniu przez Denzela Washingtona projektu Disneya wartego 50 mln dolarów; zdaniem aktora, firma miała być „zbyt woke”,
- inną wersję tej wiadomości opisywała redakcja Reutersa w maju 2024 roku – wówczas aktor miał powiedzieć, że Disney jest „woke firmą”,
- fake news powrócił w czerwcu 2024 roku, gdy jego kolejną inkarnację analizowała redakcja Politifact. W tej wersji Washington odrzucił 100 mln dolarów, ponieważ nie chciał współpracować z Robertem de Niro, który miał być „woke aktorem”.
Wszystkie opisane przypadki łączy nie tylko postać aktora i firma, lecz także źródła doniesień. Za każdym razem były to różne strony publikujące satyryczne wiadomości.
Satyra pozbawiona pierwotnego kontekstu może stać się źródłem fałszywych informacji. Przykładem może być news o tym, że rzekomo Elon Musk zablokował na portalu X treści związane z „Disney Pride”. Jak się okazało, po raz pierwszy artykuł na ten temat pojawił się na tej samej stronie, na której opisano odrzucenie roli przez Denzela Washingtona. Dlatego zawsze warto sprawdzać pierwotny kontekst szokujących wiadomości oraz sprawdzać je w wiarygodnych źródłach.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter