Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Elon Musk wprowadza silnik zasilany wodą? To fake news
W tekście sprawdzamy przekazy, zgodnie z którymi Elon Musk rzekomo wypuścił na rynek „silnik wodny”. Przedsiębiorca miał ogłosić te informacje we wpisie na portalu X.
fot. Facebook / Modyfikacje: Demagog
Elon Musk wprowadza silnik zasilany wodą? To fake news
W tekście sprawdzamy przekazy, zgodnie z którymi Elon Musk rzekomo wypuścił na rynek „silnik wodny”. Przedsiębiorca miał ogłosić te informacje we wpisie na portalu X.
Analiza w pigułce
- W postach na Facebooku (1, 2) podano, że Elon Musk, prezes firmy Tesla, miał poinformować o wprowadzeniu swojej nowej innowacji – silnika zasilanego wodą. Zgodnie z treścią wpisów (1, 2) przedsiębiorstwo rzekomo rozważa wdrożenie zasilania wodorowego w swoich pojazdach.
- Żadne rzetelne źródła informacji nie potwierdzają tych przekazów (1, 2). Ani Tesla, ani Elon Musk nie podali takich komunikatów (1, 2, 3).
- Do postów (1, 2) dołączono także grafikę z wizerunkiem Elona Muska, którą wygenerowano przy użyciu sztucznej inteligencji.
Elon Musk to właściciel serwisu X oraz współzałożyciel i prezes firmy Tesla. Wizerunek przedsiębiorcy jest wykorzystywany do tworzenia nieprawdziwych treści i oszustw inwestycyjnych. W takich fałszywych przekazach miliarder ma np. zachęcać do lokowania pieniędzy na nieistniejących platformach do zarabiania.
W tym przypadku na Facebooku opublikowano posty (1, 2), w których stwierdzono, że Elon Musk rzekomo ogłosił wypuszczenie na rynek silnika samochodowego napędzanego wodą. Jak czytamy we wpisie [pisownia oryginalna]: „Elon Musk: »Właśnie wypuściłem mój silnik wodny, PONOWNIE ZNISZCZĘ cały przemysł samochodowy«. Musk ogłosił to niespodziewane ogłoszenie w poście na X, który kiedyś nazywał się Twitter. Powiedział, że Tesla przenosi swoją uwagę z zasilania bateryjnego na zasilanie wodorowe”.
Ani Tesla, ani Elon Musk nie poinformowali o wdrożeniu „silnika wodnego”
Jak ustaliła redakcja factcheckingowa PolitiFact treści zawarte w postach (1, 2) są fałszywe. Nie potwierdzają ich żadne rzetelne źródła informacji.
Na oficjalnej stronie firmy motoryzacyjnej Tesla oraz na jej profilu na X nie podano komunikatu na temat wdrażania nowego silnika samochodowego zasilanego wodą. Nie ma też przekazów dotyczących tego, że przedsiębiorstwo planuje wprowadzenie w pojazdach silników wodorowych. Elon Musk, prezes i współzałożyciel Tesli, także nie udostępnił takich wiadomości na swoim koncie na portalu X. Nie poinformowały o tym również żadne wiarygodne media (1, 2).
Obraz widoczny w poście wygenerowano przy użyciu sztucznej inteligencji
W omawianych wpisach (1, 2) widnieje grafika ukazująca Elona Muska na tle samochodu z silnikiem zawierającym niebieską ciecz. Na pierwszy rzut oka może sprawiać wrażenie autentycznej, jednak warto jej się lepiej przyjrzeć.
„AI or Not” – strona przeznaczona do wykrywania obrazów tworzonych za pomocą sztucznej inteligencji (AI) – wskazała, że grafikę prawdopodobnie wygenerowano w ten właśnie sposób. Twarz oraz struktura ubrań Elona Muska są nienaturalnie wygładzone, a rysy jego twarzy wyglądają sztucznie. Dłoń przedsiębiorcy wydaje się zniekształcona.
Czy silniki mogą być zasilane wodą?
Na stronie Wydziału Inżynierii Instytutu Technologicznego w Massachusetts (MIT) czytamy, że wykorzystywanie wyłącznie wody do napędzania pojazdów jest niemożliwe.
Cząsteczka wody jest zbudowana z atomu tlenu i dwóch atomów wodoru, które są ze sobą silnie związane. Energia uzyskana w wyniku jej rozbicia jest mniejsza niż ta, którą musimy włożyć, aby tego dokonać. Takie działanie jest mało efektywne, ponieważ zużywa energię, której nie można ponownie odzyskać i wykorzystać.
Jak podaje ScienceFeedback:
„Koncepcja »samochodu napędzanego wodą « opiera się na procesie chemicznym znanym jako elektroliza. W tym projekcie woda jest dzielona na elementy składowe, tlen i wodór. Wodór powstały w wyniku tej reakcji jest następnie spalany w celu zasilania samochodu. Jednak do przeprowadzenia procesu elektrolizy potrzebne są inne rodzaje paliwa. Dlatego samochód nie może być zasilany wyłącznie wodą i wymaga rzeczywistego paliwa”.
Zgodnie z McGill University na rynku są dostępne pojazdy napędzane wodorem, w których energia elektryczna do zasilania powstaje dzięki reakcji wodoru z tlenem w ogniwie paliwowym.
Istnieje możliwość otrzymywania wodoru również z odnawialnych źródeł energii. Obecnie pracuje się nad różnymi metodami uzyskiwania paliwa wodorowego. Najbardziej znane sposoby to: reformowanie gazu ziemnego (proces termiczny) oraz elektroliza. Inne techniki opierają się na procesach słonecznych i biologicznych.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter