Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Fałszywe informacje dotyczące kariery politycznej Fransa Timmermansa
Już w 1998 roku był wybrany do Parlamentu Holenderskiego.
Fałszywe informacje dotyczące kariery politycznej Fransa Timmermansa
Już w 1998 roku był wybrany do Parlamentu Holenderskiego.
fake news w pigułce
- Na grupie facebookowej został opublikowany post dotyczący Fransa Timmermansa, który informuje, że nie był on wybrany w żadnych wyborach powszechnych. Odnoszący się do Timmermansa obrazek jest związany z wysłuchaniem w Komisji Europejskiej podsumowania dotyczącego Krajowego Planu Odbudowy w poszczególnych krajach UE.
- Wbrew treści grafiki Frans Timmermans był posłem w latach 1998–2007 oraz 2010–2012 z ramienia Partij van de Arbeid (niderlandzkiej Partii Pracy) w niższej izbie Parlamentu Niderlandzkiego.
Osoby zajmujące wysokie stanowiska w Unii Europejskiej cieszą się dużym zainteresowaniem wśród środowisk, które uważają, że obecność Polski w Unii Europejskiej zagraża jej suwerenności. Dodatkowo osoby publiczne związane polityką często padają ofiarą dezinformacji. Tak stało się również w przypadku Fransa Timmermansa.
15 września w grupie Beka Soku z Buraka pojawił się post, w którym widzimy zdjęcie Timmermansa i podpis: „naprawdę nie potrafię pojąć dlaczego ponad 38 milionowy kraj musi się tłumaczyć przed spasionym, brodatym kretynem, nigdy przez nikogo nie wybranym w powszechnych wyborach na jakiekolwiek stanowisko”.
Post udostępniono ponad 125 razy. Komentarze, które pojawiły się pod publikacją, są pełne nieprzyjemnych określeń: „Wiepsz spaśony bez mózgu”, „To wredny typ, do tego całkiem obcy – fuj” i „Najgorzej jak zdziecinniały starzec i dotego komuch bierze się za politykę”.
Kim jest Frans Timmermans?
Zgodnie z informacjami podanymi na stronie Urzędu Publikacji UE, Komisji Europejskiej oraz Parlamentu Holenderskiego Frans Timmermans to holenderski polityk, który w strukturach Unii Europejskiej jest wiceprzewodniczącym wykonawczym ds. Europejskiego Zielonego Ładu od 2019 roku.
Po raz pierwszy do Tweede Kamer – niższej izby Stanów Generalnych Parlamentu Holenderskiego został wybrany w 1998 roku. Z ramienia Partij van de Arbeid (Partii Pracy) był posłem do 2007 roku oraz w latach 2010–2012. Został wybrany do Parlamentu Holenderskiego w wyborach powszechnych. Ponadto pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych (2012–2014) oraz ministra spraw europejskich (2007–2010).
W Komisji Europejskiej obecny jest od 2014 roku, gdy objął urząd pierwszego wiceprzewodniczącego oraz komisarza ds. lepszej regulacji, rządów prawa i Karty Praw Podstawowych. W 2019 roku został wybrany na europosła IX kadencji Parlamentu Europejskiego. Należy do Partii Socjalistów Europejskich.
Kontekst grafiki
Frans Timmermans został wywołany w kontekście wypowiedzi komisarza ds. gospodarki UE Paolo Gentiloniego, który był obecny na posiedzeniu komisji gospodarczej i budżetowej Parlamentu Europejskiego 1 września 2021 roku. Europosłowie wysłuchali podsumowania na temat Funduszu Odbudowy oraz stanu realizacji Krajowych Planów Odbudowy (KPO) w poszczególnych krajach UE. Właśnie podczas tego posiedzenia komisarz Gentiloni powiedział:
„Nie ma wątpliwości, że postawa KE wobec polskiego Krajowego Planu Odbudowy jest postawą współpracy. Fakt jest taki, że dyskusje trwają. To kwestia dotycząca wymagań co do naszych regulacji, zaleceń dla poszczególnych krajów UE, a także dyskusji – co polskie władze wiedzą bardzo dobrze – na temat prymatu prawa unijnego i potencjalnych konsekwencji tej kwestii na polski Krajowy Plan Odbudowy”.
Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis dodał:
„Zwracamy się do Polski i Węgier o dodatkowe wyjaśnienia. Chcemy się upewnić, że wszystkie warunki rozporządzenia są spełnione. Musimy otrzymać te zapewnienia, zanim będziemy w stanie rozpatrzyć wniosek pozytywnie”.
Fundusz Odbudowy to pakiet środków na rzecz ożywienia gospodarki UE po pandemii. Każde państwo członkowskie jest zobowiązane do przygotowania Krajowego Planu Odbudowy, na podstawie którego otrzyma odpowiednie fundusze. Według redakcji Reutersa Polsce ma być przekazane łącznie 57 mld euro. Polski Krajowy Plan Odbudowy został złożony do Komisji Europejskiej 3 maja. Do tej pory 18 państw uzyskało zatwierdzenie swojego KPO.
Podsumowanie
Politycy, jak np. Frans Timmermans, który od lat jest obecny w polityce holenderskiej i europejskiej, pojawiają się często w informacjach, które mają zdyskredytować ich rolę w międzynarodowej polityce. Tym razem zarzucono mu brak legitymizacji do sprawowania funkcji publicznych. Według twórcy grafiki bez poparcia obywateli wyrażonego w wyborach powszechnych nie ma on prawa stawiać szczególnie Polsce żadnych warunków. Jednak zgodnie z prawdą Timmermans był wybrany zarówno do parlamentu swojego kraju pochodzenia, jak i do Parlamentu Europejskiego.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter