Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Góra śmieci po wystąpieniu Grety Thunberg? To zdjęcie sprzed kilku lat!
Fotografia przedstawia pozostałości po uczestnikach festiwalu Glastonbury z przeszłości.
Góra śmieci po wystąpieniu Grety Thunberg? To zdjęcie sprzed kilku lat!
Fotografia przedstawia pozostałości po uczestnikach festiwalu Glastonbury z przeszłości.
FAKE NEWS W PIGUŁCE:
- W mediach społecznościowych pojawiły się wpisy (1,2,3), które zawierają fotografie przedstawiające rzekomo wygląd pola festiwalowego po występie Grety Thunberg na Glastonbury 2022.
- Najczęściej wykorzystywana fotografia została opublikowana pierwotnie 29 czerwca 2015 roku w „Daily Mail”. Inne zdjęcie umieszczono w bazie alamy.com 27 czerwca 2016 roku.
Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią powrócił festiwal muzyczny Glastonbury. Oprócz muzyków na scenie pojawiła się również Greta Thunberg, szwedzka aktywistka klimatyczna. W trakcie swojego przemówienia obarczała ona światowych przywódców o niepowodzenie w powstrzymaniu kryzysu klimatycznego, a także wezwała do podjęcia działań przez społeczeństwo.
Tuż po zakończeniu festiwalu w mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia (1,2,3), mające rzekomo przedstawiać wygląd pola festiwalowego po przemówieniu Grety. Wpis na ten temat opublikował m.in. Bogdan Morkisz, którego dezinformujące posty były przez nas analizowane już wcześniej. „Tak wygląda plac dla widzów w Glastonberry po przemówieniu Grety Thunberg na temat ekologii. Czy komentarze są potrzebne?” – czytamy w poście, a udostępnione fotografie przedstawiają pole festiwalowe zasłane śmieciami. Podobne wpisy pojawiły się także na profilach takich jak: HouseMafia.pl czy Antyweganizm:Ruch Oporu Mięsożerców.
Fotografia przedstawia wydarzenie sprzed kilku lat
W poszukiwaniu oryginalnej publikacji fotografii możemy posłużyć się wstecznym wyszukiwaniem grafiki. Dodatkową informacją przy szukaniu źródła zdjęcia może być informacja o jej autorze umieszczona w lewym dolnym rogu.
Dzięki tym działaniom udało nam się odnaleźć artykuł „Daily Mail” z 29 czerwca 2015 roku. Tekst dotyczy ówczesnej edycji festiwalu Glastonbury, a spośród zdjęć uwieczniających wydarzenie znajdziemy również to widoczne w poście.
Tematem fotografii użytej w nieodpowiednim kontekście, mającej zdyskredytować postać Grety Thunberg, zajęła się także redakcja Reutersa. Skontaktowała się ona z autorem zdjęcia, Davidem Hedgesem, w celu uzyskania komentarza. Fotograf potwierdził, że wykonał to zdjęcie w 2015 roku i że nie mógł wykonać fotografii w trakcie tegorocznego festiwalu, ponieważ nie było go w tym czasie w kraju.
Temat zdjęcia z festiwalu Glastonbury, fałszywie powiązanego z występem Grety Thunberg, opisywały także redakcje Konkret24 i AFP Sprawdzam.
Inne zdjęcie obecne w sieci również nie przedstawia placu po przemówieniu Grety Thunberg
W mediach społecznościowych oprócz opisywanej fotografii krąży jeszcze jedno zdjęcie, które rzekomo ma przedstawiać pole festiwalowe po występie szwedzkiej aktywistki. Znajdziemy je na profilu Antyweganizm:Ruch Oporu Mięsożerców.
Wsteczne wyszukiwanie grafiką jest pomocne również i tym razem przy ustaleniu źródła zdjęcia. Jak się okazuje, znajdziemy je w serwisie alamy.com, zawierającym różnego rodzaju stockowe fotografie. Z opisu zdjęcia dowiemy się, że zostało ono wykonane pod koniec czerwca 2016 roku, a jego autorem jest fotograf Ben Birchall.
Podsumowanie
Żadne ze zdjęć udostępnionych w omawianych wpisach nie przedstawia placu na festiwalu Glastonbury po występie Grety Thunberg. Zdjęcia z poprzednich edycji zostały użyte w dezinformującym kontekście, aby podważyć autorytet aktywistki i zarzucić jej hipokryzję.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter