Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Herbata z pokrzywy pomaga leczyć alergię? Brak na to dowodów!
Sprawdzamy tezy dotyczące leczniczych właściwości wywaru z pokrzywy.
Fot. Mareefe / Pexels / Modyfikacje: Demagog
Herbata z pokrzywy pomaga leczyć alergię? Brak na to dowodów!
Sprawdzamy tezy dotyczące leczniczych właściwości wywaru z pokrzywy.
FAKE NEWS W PIGUŁCE
- Profil Blog dla zdrowia opublikował wpis zachwalający właściwości herbaty z pokrzywy. Ma ona pomagać rzekomo np. na alergie, zapalenie stawów czy nadciśnienie.
- Wyniki badań naukowych dotyczących wpływu pokrzywy na katar sienny nie pozwalają jednoznacznie uznać naparu z tej rośliny za skuteczne lekarstwo.
- Eksperymenty sprawdzające skuteczność pokrzywy na reumatyzm nie dotyczyły herbaty.
- Badania dotyczące wpływu ekstraktu z pokrzywy na nadciśnienie nie są wystarczające, by stwierdzić jego skuteczność w terapii.
Pseudomedyczne porady to jedna z najczęściej powtarzających się dezinformacji w mediach społecznościowych. Tylko w ostatnim czasie na łamach Demagoga pisaliśmy o tym, że burak nie jest lekiem na nowotwory, a mniszek lekarski nie pomaga na zapalenie wątroby.
12 marca 2023 na profilu Blog dla zdrowia, który już wcześniej promował fałszywe informacje, pojawił się wpis dotyczący naparu z pokrzywy zwyczajnej. Jak można w nim przeczytać herbata z tej rośliny ma m.in. zmniejszać alergię, pomagać na zapalenie stawów czy nadciśnienie. Jak się jednak okazuje, do tego typu wiadomości należy podchodzić ostrożnie ze względu na ograniczone dowody naukowe.
Alergicy powinni uważać przy piciu herbaty z pokrzywy
Jak możemy przeczytać we wpisie, wypicie herbaty z pokrzywy ma „zmniejszać alergię” oraz „łagodzić objawy kataru siennego”. W rzeczywistości jednak osoby uczulone na niektóre rośliny powinny uważać na ten rodzaj naparu.
Jak opisał amerykański Narodowy Instytut Zdrowia (National Institutes of Health), pod kątem wpływu na alergiczny nieżyt nosa przebadano wiele produktów spożywczych, m.in. wyciągi z pestek winogron, spirulinę czy właśnie pokrzywę zwyczajną. We wszystkich przypadkach dowody naukowe na ich skuteczność w zwalczaniu kataru siennego były albo niespójne, albo ograniczone. Dlatego też nie można było wykazać, że te produkty są skuteczne na alergie.
O ostrożność w stosowaniu ziołowych suplementów do leczenia alergii apeluje także alergolożka Jeane Lomas. W artykule na łamach „USA Today”, dotyczącym niestandardowych metod radzenia sobie z uczuleniem, zwróciła uwagę, że podczas gdy dla większości osób tego typu środki będą bezpieczne, alergicy uczuleni na drzewa lub trawy mogą odczuć negatywne skutki wypicia takiego naparu:
„Środki ziołowe mogą znajdować się w tej samej rodzinie roślin, co niektóre z sezonowych pyłków. Rzeczywiście widziałem reakcje alergiczne na różne produkty roślinne i olejki eteryczne, zwłaszcza gdy są stosowane bezpośrednio na ciało”.
Herbata nie pomoże na zapalenie stawów
Wywar z pokrzywy – zgodnie z tym, co podano we wpisie – ma być skutecznym sposobem na stany zapalne i „ból związany z chorobą zwyrodnieniową stawów”. Tymczasem wyniki badań (1, 2) sprawdzających skuteczność tej metody dają niejednoznaczne rezultaty.
W sieci można natknąć się na dwa badania, w których sprawdzano wpływ pokrzywy na reumatyzm. Pierwsze z nich przeprowadzone w 2000 roku dotyczyło grupy 27 osób cierpiących na chorobę zwyrodnieniową stawów u podstawy kciuka. Po tygodniowym leczeniu za pomocą pokrzywy ból miał się zmniejszyć w porównaniu z grupą porównawczą.
Drugie badanie, z 2007 roku, objęło 42 pacjentów chorych na reumatoidalne zapalenie stawu kolanowego. Podobnie jak w poprzednim eksperymencie, tak i tym razem stosowano pokrzywę w celu zmniejszenia bólu i stanu zapalnego. Jak zauważyli autorzy pracy, nie stwierdzono większej różnicy pomiędzy grupą stosującą pokrzywę a grupą placebo.
Istotne w obu badaniach (1, 2) jest to, że w żadnym przypadku nie sprawdzano skuteczności herbaty z pokrzywy. Naukowcy weryfikowali, czy zapalenie można łagodzić poprzez przykładanie kłujących liści pokrzyw. Dodatkowe wątpliwości wzbudzają małe próby badawcze. Dlatego też doniesienia o rzekomej skuteczności wywaru z pokrzywy na zapalenie stawów należy uznać co najmniej za niepewne.
Czy herbata z pokrzywy obniża ciśnienie?
Inną właściwością naparu z pokrzywy ma być obniżanie ciśnienia krwi. Autorzy prac naukowych badających to zagadnienie zwracają uwagę, że pokrzywa tradycyjnie była wykorzystywana właśnie jako środek na nadciśnienie.
Do badań sprawdzających skuteczność ekstraktu z pokrzywy należy podchodzić ostrożnie. Przeprowadzone dotąd eksperymenty zostały przeprowadzone na szczurach (1, 2), bądź były to testy in vitro. Warto zaznaczyć, że ekstrakt nie jest tym samym, co herbata ziołowa dostępna w dyskoncie czy w aptece. Choć rezultaty tych badań są obiecujące, wciąż należy poczekać na wyniki badań przeprowadzonych na dużych, randomizowanych grupach kontrolnych obejmujących ludzi.
Herbata z pokrzywy nie znajduje się wśród zaleceń lekarzy
Inne problemy zdrowotne, z jakimi herbata z pokrzywy rzekomo pomaga się uporać, to m.in. zapalenie dróg moczowych oraz anemia. Obie przypadłości są dobrze opisane przez lekarzy, a ogólnodostępne rekomendacje, jak sobie z nimi radzić, zawierają informacje dotyczące m.in. diety.
Anemikom zaleca się dietę bogatą w żelazo, w której skład wchodzą np. jajka, ryby czy fasola. Z kolei infekcje dróg moczowych leczy się przede wszystkim farmakologicznie. Żadna z rekomendacji nie zaleca stosowania herbaty z pokrzywy zwyczajnej.
Podsumowanie
Większość z opisanych właściwości herbaty z pokrzywy nie znalazła potwierdzenia w badaniach naukowych. Eksperymenty z pokrzywą zwyczajną dotyczyły niewielkich grup osób bądź w ogóle nie były przeprowadzone na ludziach. W związku z tym należy podchodzić z dystansem do doniesień o „cudownych” właściwościach herbaty z tej rośliny.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter