Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Hołownia przyznał, że rząd Tuska łamie Konstytucję? Manipulacja
Wypowiedź Szymona Hołowni została ucięta.
fot. TikTok / Modyfikacje: Demagog
Hołownia przyznał, że rząd Tuska łamie Konstytucję? Manipulacja
Wypowiedź Szymona Hołowni została ucięta.
fake news w pigułce
- Posłanka Joanna Lichocka opublikowała na TikToku nagranie, z którego ma wynikać, że Szymon Hołownia powiedział o naruszeniu Konstytucji przez rząd Donalda Tuska [czas nagrania 0:01].
- Wypowiedź Hołowni została ucięta. W rzeczywistości marszałek Sejmu informował, że na wniosek posłów PiS politycy będą mogli zadać rządowi pytania na temat zarzucanego naruszania Konstytucji [czas nagrania 11:14].
Na TikToku pojawił się fragment z transmisji drugiego posiedzenia Sejmu. Z materiału wideo zamieszczonego przez posłankę Joannę Lichocką z klubu Prawa i Sprawiedliwości (PiS) wynika, że Szymon Hołownia powiedział, że rząd Donalda Tuska systemowo łamie Konstytucję i podstawowe zasady ustrojowe [czas nagrania 0:01]. Nagranie zostało okraszone opisem „rzadki przykład wypowiedzi Marszałka Hołowni, w której mówi samą prawdę”.
Następnie marszałek Sejmu miał wymienić naruszenia prawa, jakich dopuściła się władza wykonawcza [czas nagrania 0:10]. Chodzi o rzekome bezprawne przejęcie mediów publicznych, bezprawne zatrzymanie i pozbawienie wolności Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika oraz próbę nielegalnego odwołania prokuratora krajowego.
Film uzyskał ponad 2,2 tys. polubień oraz 340 udostępnień. Pod filmem nie znajdziemy opinii użytkowników, ponieważ opcja komentarzy została wyłączona.
Wypowiedź była ucięta. Co naprawdę powiedział marszałek Hołownia?
Oryginalna wypowiedź pochodzi z 16 stycznia 2024 roku. W trakcie pierwszego dnia drugiego posiedzenia Sejmu Szymon Hołownia przekazał, że Konwent Seniorów – opiniujący plan prac izby – pozytywnie rozpatrzył wniosek posłów PiS na temat informacji bieżącej. Marszałek powiedział dokładnie tak:
„Informuję, że Konwent Seniorów jednomyślnie zaopiniował propozycję rozpatrzenia na bieżącym posiedzeniu informacji w sprawie systemowego naruszania Konstytucji RP i podstawowych zasad ustrojowych przez rząd Donalda Tuska oraz popierającą go większość parlamentarną, zwłaszcza poprzez bezprawne przejęcie mediów publicznych, bezprawne zatrzymanie i pozbawienie wolności Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika oraz próbę nielegalnego odwołania prokuratora krajowego, o której przedstawienie wnosi Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość”.
Szymon Hołownia nie przyznał, że rząd Donalda Tuska łamie prawo
Wypowiedź Hołowni ucięto, co mogło sprawić wrażenie, że według marszałka rząd Tuska łamie prawo. Z jego oryginalnej wypowiedzi nie można wyciągnąć takiego wniosku. Marszałek Sejmu informował jedynie, że posłowie będą mogli zadać pytanie ministrom [czas nagrania 11:14].
Zgodnie z regulaminem Sejmu (art. 194) klubowi oraz grupie co najmniej 15 posłów przysługuje prawo złożenia przez członka Rady Ministrów wniosku o przedstawienie na posiedzeniu Sejmu informacji bieżącej – czyli zapytania w sprawie aktualnych prac rządu. Z prawa tego skorzystali posłowie PiS, o czym mówił marszałek w trakcie posiedzenia Sejmu.
Hołownia komentuje działania rządu. Co mówił w rzeczywistości?
Publiczne wypowiedzi Szymona Hołowni wskazują, że jego pogląd na zmiany dokonywane przez rząd jest inny niż ten przedstawiony przez posłankę Lichocką.
Hołownia poparł decyzję Prokuratura Generalnego Adama Bodnara w sprawie postawienia w stan spoczynku Prokuratora Krajowego Dariusza Barskiego. Marszałek w rozmowie z mediami powiedział, że „trafia do mnie, co mówi minister Bodnar” [czas nagrania 15:14].
Do tego Hołownia nie kwestionował wyroku sądu w sprawie Wąsika i Kamińskiego. Uznał, że wyrok jest prawomocny. Jak mówił „wyroki są wyrokami”.
Natomiast odnośnie do zmian w mediach publicznych polityk podkreślił, że postawienie spółek medialnych w stan likwidacji „budzi już znacznie mniej wątpliwości” w porównaniu do poprzedniej decyzji ministra Sienkiewicza.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter