
Czas czytania: około min.
Nagły wzrost zgonów wśród pilotów? Manipulacja kontekstem!
03.01.2022 godz. 8:47
Dane do zestawienia zgonów nie są dokładnym źródłem informacji o wszystkich zgonach pilotów w danym roku.
FAKE NEWS W PIGUŁCE
- Artykuł na stronie kancelarii Lega Artis podaje informację o wzroście zgonów wśród amerykańskich pilotów o 1 700 proc. w 2021 roku w porównaniu z latami 2019 i 2020.
- Dane, na których opiera się wpis, pochodziły z magazynu dla pilotów. W wyjaśnieniu związku zawodowego pilotów, dotyczącym rozbieżności w liczbie zgonów, czytamy, że informacje zawarte w jednym wydaniu czasopisma nie stanowią dokładnego źródła informacji o wszystkich zgonach pilotów w danym roku.
Zgłoszenia przesyłane przez Was, naszych czytelników, to dla nas istotny element poszukiwania informacji do zweryfikowania. Jedno z Waszych ostatnich zgłoszeń dotyczyło sensacyjnej wiadomości o „drastycznym” wzroście liczby zgonów w 2021 roku wśród aktywnych zawodowo pilotów. Artykuł na ten temat został opublikowany na blogu kancelarii Lega Artis. Źródłem tej informacji miały być dane przedstawione w czasopiśmie amerykańskiego związku zawodowego pilotów.
Materiał został udostępniony m.in. na profilach facebookowych Kancelaria LEGA ARTIS, Centrum Usług Prawnych oraz Głos Gminny.pl. W treści nie podano przyczyn zwiększenia liczby zgonów wśród pilotów o ponad 1 700 proc. Jednak jak wynika z komentarzy, część czytelników uznała, że przyczyną są szczepionki: „I pewnie wszyscy zaszczepieni”; „To bedzie prawdziwy reset – nie bedzie lekarzy, pilotów, nauczycieli”; „A ilu z nich było bez szprycy”.
Dane przedstawione w czasopiśmie służą upamiętnieniu zmarłych pilotów i nie można na ich podstawie wyciągać wniosków dotyczących statystyki zgonów
Analizę dotyczącą informacji o nagłym wzroście zgonów wśród pilotów przygotowała fact-checkingowa redakcja Reutersa. Jak dowiadujemy się z ich artykułu, źródłem fake newsa o nagłym wzroście zgonów jest zdjęcie strony z czasopisma branżowego, dystrybuowanego przez Air Line Pilots Association (ALPA). Jak możemy przeczytać na stronie internetowej, jest to związek zawodowy reprezentujący ponad 61 tys. pilotów w 38 amerykańskich i kanadyjskich liniach lotniczych.
Fotografia została opublikowana na Twitterze przez jednego z użytkowników, który skomentował ją słowami: „Jestem pewien, że nie ma to nic wspólnego z #covid19 #szczepionką, której przyjęcie na większości z nich wymuszono”.
?Pilot Deaths increased 1700%?
And that's only the first 9 months of 2021 over 2020!I'm sure this has nothing to do with the #covid19 #vaccine most of them were coerced into taking.
Pilot Deaths:
2019: 1
2020: 6
2021: 109 (through September) pic.twitter.com/fkBPDCgKAk— ToTheLifeboats (@ToTheLifeboats) December 8, 2021
Opublikowanie zdjęcia wywołało spekulacje w mediach społecznościowych dotyczące przyczyny nagłego wzrostu zgonów wśród pilotów. Pojawiły się głosy, że odpowiedzialne są za to obowiązkowe szczepienia w części linii lotniczych.
W związku z niejasnościami ALPA opublikowała wpis na Twitterze:
— Air Line Pilots Association (@ALPAPilots) December 9, 2021
Jak dowiadujemy się z treści wyjaśnienia:
„W każdym wydaniu magazynu Air Line Pilot upamiętniamy pilotów ALPA, którzy odeszli – zarówno aktywnych, jak i emerytowanych. (…) Pojawiają się one na łamach, gdy zostaniemy powiadomieni przez rodzinę. Statystyki zawarte w jednym wydaniu czasopisma nie stanowią dokładnego źródła informacji o wszystkich zgonach pilotów w danym roku„.
Jak podkreśla w swojej analizie Reuters, informacja o 111 zgonach w 2021 roku zawarta w czasopiśmie oznacza, że do daty publikacji magazynu tyle rodzin zgłosiło śmierć krewnego będącego pilotem. Jedna rodzina zgłosiła śmierć bliskiego w 2019 roku, a sześć poinformowało o śmierci członków rodziny w 2020 roku. Wbrew temu, co możemy przeczytać we wpisie na blogu Lega Artis, zestawienie opublikowane w piśmie obejmuje także pilotów na emeryturze.
Magazyn „Air Line Pilot” już wcześniej publikował nazwiska zmarłych pilotów. Zdarzały się podobne rozbieżności. W wydaniu z grudnia 2018 roku możemy przeczytać, że w 2014 roku zgłoszono śmierć jednego pilota, w 2017 roku poinformowano o zgonie dwóch osób, natomiast w roku publikacji artykułu do redakcji przysłano informację o śmierci 29 pilotów. Nie można porównywać ze sobą tych danych. Zostały one zebrane w celu uczczenia pilotów, a nie prowadzenia statystyki. Nie są one też dowodem na to, że szczepionki zabijają.

Źródło: http://www3.alpa.org/publications/air-line-pilot-december-2018/air-line-pilot-december-2018.pdf
Podsumowanie
Dane opublikowane w magazynie „Air Line Pilot” opierają się na informacjach wysyłanych przez rodziny pilotów. Jak poinformowała sama redakcja: „Informacje zawarte w jednym wydaniu czasopisma nie stanowią dokładnego źródła informacji o wszystkich zgonach pilotów w danym roku”. Dane zostały zebrane w celu uczczenia pamięci pilotów, nie w celach statystycznych. Nie mogą być one dowodem na śmiertelność spowodowaną szczepionkami przeciwko COVID-19.
Z wiarygodnymi informacjami na temat szczepionek na COVID-19 można zapoznać się na stronach Światowej Organizacji Zdrowia, Amerykańskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, Europejskiej Agencji Leków, a także w białej księdze pt. „Szczepienia przeciw COVID-19. Innowacyjne technologie i efektywność”, opracowanej przez inicjatywę Nauka przeciw pandemii.
Nie musisz działać jak automat i udostępniać informacji bez sprawdzenia. Najwyższy czas wyłączyć automatyczny tryb i przełączyć się na myślenie.
Zobacz, co przygotowali dla Ciebie nasi ambasadorzy: Kasia Gandor, Martin Stankiewicz, Ola i Piotr Stanisławscy (Crazy Nauka), Marcin Napiórkowski oraz Joanna Gutral.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Wpłać darowiznę i działaj z nami!