Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Nie, fale elektromagnetyczne nie są przyczyną wszystkich pandemii
Film z nieprawdziwą teorią spiskową.
Nie, fale elektromagnetyczne nie są przyczyną wszystkich pandemii
Film z nieprawdziwą teorią spiskową.
W sieci krąży osobliwa teoria spiskowa, według której wdrażanie nowoczesnych technologii opartych o działanie fal elektromagnetycznych prowadzi do wybuchu pandemii. W jednym z filmów, w którym mamy do czynienia z tego typu przekazem, wskazywano na przykłady grypy hiszpanki, grypy Hongkong i pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Za każdą z nich miały odpowiadać kolejno: radio, technologia radiowa i 5G. Żaden z argumentów przytoczonych na nagraniu nie jest jednak wiarygodny.
Film w polskojęzycznej wersji pojawił się w styczniu na facebookowym profilu Jasna Strona Mocy, gdzie zdobył największą popularność. Po sieci krążył jednak jeszcze w 2020 roku. Początkowo popularność zyskał w marcu 2020 roku, kiedy to teorie na temat powiązań 5G i COVID-19 pojawiały się szczególnie często. Weryfikacją materiału zajęła się wtedy kanadyjski portal CBC.
Internauci w zdecydowanej większości uwierzyli, że zaprezentowana w nagraniu argumentacja jest logiczna i odpowiada prawdzie. Świadczą o tym komentarze: „Sama prawda, nie żadna teoria spiskowa, poparta wiedzą ogromną”, „Wiedza tego pana jest piorunująca”, „Uznali wirusy tylko po to, żeby kontrolować ludzkość- ze niby istnieje jakieś zewnętrzne niebezpieczeństwo” – czytamy w dyskusji pod filmem.
Fale elektromagnetyczne nie mają związku z zachorowaniami na choroby zakaźne
Film składa się z wystąpienia zawieszonego dyscyplinarnie lekarza Thomasa Cowana ze Stanów Zjednoczonych. Uważa on, że w rzeczywistości to, co nazywamy zakażeniem wirusowym, jest wywoływane przez proces pozbywania się zatrutych toksynami komórek z organizmu. W przeświadczeniu Thomasa Cowana zatrucia te powodowane są przez stopniowe wdrażanie do użytku fal elektromagnetycznych. W myśl tej teorii wraz z każdym wprowadzonym do powszechnego użytku, rewolucjonizującym elektroenergetykę wynalazkiem na świecie dochodzi do masowych zatruć organizmów, co powszechnie nazywa się „pandemią”.
Jako przykład były lekarz podaje pandemię hiszpankę, do której wybuchu miało rzekomo doprowadzić radio, które akurat weszło do użytku. Dalej Conan zauważa, że pokrycie ziemi polami radarowymi wywołało pandemię grypy Hongkong. Z wystąpienia dowiadujemy się wreszcie, że z identyczną sytuacją mamy do czynienia również obecnie, przy okazji pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, którą miała spowodować sieć 5G. Całość Amerykanin uzupełnił pokrótce o fałszywą antyszczepionkową narrację, w myśl której zawarte w szczepionkach substancje pomocnicze czynią z ludzi osoby wrażliwsze na promieniowanie i wymienione wcześniej choroby.
Zaprezentowana teoria opiera się na fałszywych związkach przyczynowo-skutkowych. To wirusy są rzeczywistymi czynnikami zakaźnymi, które przyczyniły się do powstania wszystkich wymienionych chorób. Istnienie patogenów oraz zdolność do wywoływania przez nie określonych chorób da się potwierdzić laboratoryjnie. Z kolei promieniowanie jest wszechobecne w naturalnym środowisku, a ludzkość miała z nim do czynienia od początków istnienia, stąd też nie można uznać go przyczynę chorób zakaźnych i różnych pandemii.
Błędy logiczne w argumentacji Thomasa Cowana. Omówienie przykładów pandemii
W argumentacji byłego lekarza można wskazać wiele błędów logicznych dotyczących przebiegu każdej z przywoływanych przez niego chorób. Wbrew temu, czego dowiadujemy się z filmu, rozwój technologii wykorzystujących fale elektromagnetyczne wcale nie pokrywał się z wybuchami pandemii. Thomas Cowan zakrzywił rzeczywistą sekwencję zdarzeń. Rozwój technologiczny tak naprawdę był i jest procesem ciągłym (siłą rzeczy występował we wspólnym czasie co pandemie i poza nim), który nie ma związku z chorobami zakaźnymi.
Pandemia grypy hiszpanki i radio. Pandemia hiszpanki wybuchła w 1918 roku w Stanach Zjednoczonych. W tamtym czasie nie wiedziano o tym, że za zachorowania odpowiedzialny był wirus. Potwierdzenie tego faktu udało się jednak uzyskać w późniejszych badaniach nad genomem patogenu. Natomiast pierwsze stałe komercyjne audycje radiowe zaczęły być nadawane na szeroką skalę dopiero w 1920 roku w Stanach Zjednoczonych, a zatem w momencie, w którym hiszpanka była już obecna i szerokorozpowszechniona. Radia nie można zatem w żaden sposób uznać za przyczynę wybuchu pandemii. W tym czasie wynalazek ten nie był jeszcze czymś powszechnym na całym świecie – w przeciwieństwie do zachorowań na hiszpankę.
Pandemia grypy Hongkong i technologia radarowa. Grypa Hongkong przerodziła się w pandemię w 1968 roku. Fakt ten miał związek z rozprzestrzenianiem się podtypu wirusa grypy A o nazwie H3N2. Rozwój technologii radarowej przypadł natomiast na okres lat 30. XX wieku. Prace nad nią przyśpieszyły jednak dopiero w latach 50. XX wieku. W założeniu Thomasa Cowana pandemia grypy Hongkong miała być efektem coraz większego pokrywania ziemi ową technologią. Gdyby jednak przytoczona teoria była prawdziwa, pandemia ta pojawiłaby się wcześniej i na zdecydowanie większym obszarze.
Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 i technologia 5G. Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego chorobę COVID-19, została ogłoszona w marcu 2020 roku. Wirusa wyizolowano po raz pierwszy od pacjentów w Chinach. Wspomniana przez Thomasa Cowana technologia 5G w rzeczywistości nie ma żadnego związku z zachorowaniami na COVID-19. Do masowych zachorowań doszło w państwach, w których taka technologia w ogóle nie istnieje. Najlepszym tego przykładem jest Iran, w którym od początku pandemii potwierdzono oficjalnie 1,4 mln zakażeń i 58 tys. zgonów z powodu COVID-19. Istnieje także wiele innych państw, gdzie technologia 5G nie jest rozwijana lub znajduje się na wczesnym etapie rozwoju, a które – wbrew temu, co słyszymy w filmie – zostały w dużym stopniu dotknięte przez pandemię. Nieprawdą jest również to, że przyczyną wybuchu pandemii akurat w chińskim mieście Wuhan był fakt, że to tam wdrożono najpierw technologię 5G. Jako pierwsza na świecie technologię tę wdrożyła Korea Południowa w kwietniu 2019 roku, wyprzedzając tym samym Stany Zjednoczone, Japonię i Chiny. Pierwsze potwierdzone przypadki COVID-19 w Korei Południowej pojawiły się dopiero w drugiej połowie stycznia 2020 roku, zatem po wybuchu epidemii w Chinach.
Podsumowanie
Wiadomości na temat fal elektromagnetycznych i wirusów przekazywane przez Thomasa Cowana są błędne u podstaw. Tego typu teorie spiskowe bazują często na niepełnych lub zniekształconych informacjach, które przyczyniają się do kreowania fałszywych związków przyczynowo-skutkowych. Pozwala to wyjaśnić rzeczywistość w znacznie przystępniejszy sposób, niewymagający posiadania specjalistycznej wiedzy. Odbywa się to jednak ze stratą dla rzetelności i wiarygodności przekazu.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter