Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Nie, helikoptery nie będą dezynfekować Polski z koronawirusa
Informacja ta została zdementowana.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Nie, helikoptery nie będą dezynfekować Polski z koronawirusa
Informacja ta została zdementowana.
Czas spędzany na izolacji sprzyja błyskawicznemu rozpowszechnianiu fałszywych informacji w mediach społecznościowych. Większość sensacyjnych doniesień okazuje się nieprawdziwa. Popularne łańcuszki, które są szybkie i łatwe do przesłania, wprowadzają dezinformację oraz zakłopotanie wśród użytkowników. Bardzo ważne, abyśmy przed rozpowszechnieniem podejrzanych wiadomości zweryfikowali je w pierwotnych źródłach.
W ostatnim czasie w sieci pojawił się komunikat w postaci łańcuszka dotyczącego województwa śląskiego. Informacja przekazywana w głównej mierze przez portale Facebook i WhatsApp brzmiała:
Wojewoda Śląski informuje, że dzisiaj w nocy od 23.00 do 5.00 godz. będzie przeprowadzona dezynfekcja ze śmigłowca. W tym czasie proszę o zamknięcie okien i drzwi.
Została ona szybko zdementowana przez wojewodę Jarosława Wieczorka. Nikt z przedstawicieli urzędu nie wydał oficjalnego komunikatu dotyczącego dezynfekcji miasta z powietrza przy użyciu helikopterów.
Uwaga na fake newsy! Informujemy, że rozsyłana wiadomość o planowanej »dezynfekcji ze śmigłowca « to NIEPRAWDZIWA INFORMACJA! #FAKENEWS? #kaczkadziennikarska
– czytamy w poście wojewody na Facebooku.
Informacja została ponownie zamieszczona na portalu 26 marca – tym razem z prywatnego profilu. Doczekała się ponad 6 tys. udostępnień.
Tak jak wcześniejsze doniesienie dotyczące dezynfekcji Śląska, to również jest fałszywe. W żadnym z oficjalnych źródeł rządowych nie widnieje komunikat dotyczący akcji powietrznych mających na celu dezynfekcję miejsc publicznych.
O fake newsie wokół rzekomej powietrznej dezynfekcji informowały także portale fact-checkingowe Konkret24 oraz Sprawdzam AFP. Z potwierdzonymi informacjami dotyczącymi działań służb na rzecz walki z koronawirusem zapoznać się można na oficjalnych stronach rządowych.
1 kwietnia weszły w życie nowe obostrzenia, które zakładają, że:
- mamy zachowywać 2 metry odległości od innej osoby, będąc poza miejscem zamieszkania (tyczy się również rodziny),
- osoby niepełnoletnie mogą przebywać na zewnątrz tylko pod opieką osoby dorosłej,
- zostały zamknięte miejsca rekreacyjne jak parki, deptaki czy plaże,
- lokale usługowe, jak zakłady fryzjerskie, kosmetyczne czy studia tatuażu, zostały zamknięte,
- na terenie sklepu mogą przebywać trzy osoby na jedną kasę, natomiast na poczcie mogą być to dwie osoby na jedno okienko,
- wprowadzono nakaz zakładania rękawiczek jednorazowych w czasie zakupów oraz dezynfekowania urządzeń dotykanych przez klientów w sklepach,
- sklepy, apteki i drogerie w godzinach 10-12 będą otwarte tylko dla seniorów,
- zostaną zamknięte ośrodki hotelowe i miejsca noclegowe.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter