Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Nie, ten wagon nie przewozi choroby COVID-19
Zdjęcie wagonu z napisem „COVID-19”, które jest szeroko udostępniane w Internecie, to w rzeczywistości przeróbka.
Nie, ten wagon nie przewozi choroby COVID-19
Zdjęcie wagonu z napisem „COVID-19”, które jest szeroko udostępniane w Internecie, to w rzeczywistości przeróbka.
W ostatnich dniach na Facebooku popularna stała się fotografia przedstawiająca wagon z napisem „COVID-19”. Internauci, którzy ją udostępniali, pisali, że w wagonie tym rzekomo przewożona jest choroba wywoływana przez koronawirusa.
Zdjęcie wagonu było szeroko udostępniane na całym świecie, a pierwsze posty na ten temat pojawiały się już w marcu.
Czy zdjęcie jest prawdziwe?
Zdjęcie wagonu ze słowem „COVID-19” to w rzeczywistości przeróbka. Sam napis został doklejony. Sprawę opisały już portale FakeNews.pl oraz AFP Fact Check.
Na fotografii widoczna jest również nazwa firmy, do której należy wagon, czyli GATX. Przedsiębiorstwo swą siedzibę ma w Stanach Zjednoczonych.
Wagon, którego zdjęcie jest udostępniane na portalach społecznościowych, to cysterna. Poniżej widać, że w miejscu, w którym wklejono napis „COVID-19”, w rzeczywistości znajduje się inny wzór graficzny.
Agencja AFP zwróciła się do firmy GATX z prośbą o komentarz na temat przerobionego zdjęcia należącego do firmy wagonu. W odpowiedzi przedstawiciele firmy przyznali, że są świadomi, że nieprawdziwa fotografia wagonu krąży po Internecie, jednak zaznaczyli, że jest ona fałszywa. Podkreślili, że napis „COVID-19” nie mógł się pojawić na żadnym wagonie, gdyż taka forma oznaczenia nie spełniłaby wymogów Stowarzyszenia Kolei Amerykańskich (Association of American Railroad – AAR).
AFP zwróciła się również do AAR z prośbą o informację czy oznaczenie „COVID-19” mogłoby pojawić się na wagonie firmy GATX. Stowarzyszenie odpowiedziało, że takie oznaczenie nie zostało zarejestrowane, a ponadto nie spełnia wymogów, gdyż oznaczenia wagonów mogą zawierać od dwóch do czterech znaków alfanumerycznych. W tym przypadku napis „COVID-19” jest za długi.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter