Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Nie, to zdjęcie nie przedstawia ostatnich protestów we Francji
Zdjęciu nadano fałszywy kontekst. Tak naprawdę zostało zrobione w 2018 roku.
Nie, to zdjęcie nie przedstawia ostatnich protestów we Francji
Zdjęciu nadano fałszywy kontekst. Tak naprawdę zostało zrobione w 2018 roku.
W mediach społecznościowych krąży zdjęcie kobiety z flagą Francji, stojącą w zwycięskiej pozie wysoko nad tłumem. Zdaniem niektórych internautów zdjęcie przedstawia protesty przeciw decyzji prezydenta Emmanuela Macrona dot. obowiązkowych szczepień służby zdrowia i wprowadzenia tzw. przepustek sanitarnych „pass sanitaire”, potwierdzających, że określona osoba została zaszczepiona, wykonała niedawno test na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 lub przechorowała COVID-19, co umożliwiałoby dostęp do wielu miejsc publicznych.
Zdjęcie pojawiło się m.in. na facebookowym profilu Łowcy zakażonych, gdzie do zdjęcia dołączono opis „Protest Wolnych Ludzi. Francja”, a poniżej w sekcji komentarzy aktywnie zagrzewano komentatorów do podobnych protestów w Polsce.
Wskazany post uzyskał ponad 600 pozytywnych reakcji i kilkadziesiąt komentarzy nastawionych w sposób krytyczny do polityki prowadzonej przez Emmanuela Macrona. Użytkownicy Facebooka pisali: „Brawo”, „Pięknie”, „U Nas, to musieliby głodem przymierać, żeby tyle wyszło”. Jeden z użytkowników zwrócił uwagę, że zdjęcie nie pochodzi z tego roku, choć jego uwaga ostatecznie została wyparta i nie uwzględniono jej w treści posta.
Zdjęcie pochodzi sprzed kilku lat. Nie dotyczy protestów, lecz świętowania po zwycięstwie Francji w Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej 2018
Zdjęciu opublikowanemu na Facebooku nadano fałszywy kontekst, gdyż w rzeczywistości wcale nie dotyczy ono ostatnich protestów we Francji, a tym bardziej protestów w ogóle. Na podstawie samej fotografii nietrudno domyślić się, że zostało wykonane w Paryżu na Łuku Triumfalnym. Porównując obraz z innymi zdjęciami dostępnymi w sieci i widokiem w Google Maps, na podstawie układu drzew i budynków można zauważyć, że kobieta jest skierowana w stronę Avenue des Champs-Élysées. Jest to częsty punkt, w którym wykonywane są zdjęcia przy okazji różnych wydarzeń w Paryżu lub po prostu zdjęć widokowych.
Chcąc zweryfikować kontekst zdjęcia, można skorzystać z wyszukiwarki obrazów TinEye, która zwróci nam kilkanaście wyników z datami, z czego najstarsze z nich będą prowadzić do artykułów z 2018 roku, kiedy to – jak się okazuje – powstała fotografia. Z artykułów, w których opublikowano fotografię, możemy dowiedzieć się, że kobieta widoczna na zdjęciu została sfotografowana podczas świętowania zwycięstwa Francji w Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej w 2018 roku. Sprawę nadania fałszywego kontekstu opisała również redakcja Fakenews.pl.
Z doniesień medialnych wynika, że w ostatnich protestach w całej Francji wzięło udział ponad 100 000 osób, a w ich trakcie splądrowano dwa punkty szczepień przeciw COVID-19, a w niektórych miejscach doszło do starć z policją, mimo że organizatorzy nawoływali do pokojowego przemarszu. Protesty w samej stolicy nie były jednak tak tłumne, jak to można było sobie wyobrazić na podstawie analizowanego zdjęcia. Z relacji francuskiej redakcji 20 Minutes wynika, że w protestach w Paryżu udział wzięło łącznie ok. 18 tys. osób podzielonych na mniejsze grupy.
Podsumowanie
Opublikowana w sieci fotografia nie dotyczy protestów przeciw decyzji dotyczącej szczepień we Francji, lecz wydarzeń z 2018 roku. Poprzez nadanie fałszywego kontekstu niektórym zdjęciom można wpływać na emocje odbiorców. Nie jesteśmy jednak bezradni w przypadku manipulowania nami. Warto pamiętać o tym, że aby zweryfikować autentyczność kontekstu zdjęcia, zwykle wystarczy skorzystać z odwrotnego wyszukiwania obrazem, które jest oferowane przez m.in. wyszukiwarki Google Grafika, TinEye czy Yandex. Dzięki temu możemy znaleźć oryginalne miejsce opublikowania fotografii. Nierzadko jesteśmy też w stanie ustalić datę publikacji zdjęcia, jak i oryginalny kontekst.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter