Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
O. Rydzyk zdradza sekret szczęśliwego małżeństwa? Fałszywy wpis
Ojciec Tadeusz Rydzyk nie jest autorem posta.
fot. Facebook / Modyfikacje: Demagog
O. Rydzyk zdradza sekret szczęśliwego małżeństwa? Fałszywy wpis
Ojciec Tadeusz Rydzyk nie jest autorem posta.
FAKE NEWS W PIGUŁCE
- Na Facebooku opublikowano zrzut ekranu wpisu, który w serwisie X miał zamieścić ojciec Tadeusz Rydzyk. Duchowny rzekomo napisał, że mężczyzna powinien dominować nad kobietą „w wykształceniu i majątku”, aby oboje byli szczęśliwi w małżeństwie.
- Ojciec Tadeusz Rydzyk nie jest autorem posta. Wpis został opublikowany w 2019 roku przez satyryczne konto @ksTadeuszRydzyk parodiujące duchownego.
26 lutego 2024 roku na Facebooku opublikowano zrzut ekranu wpisu rzekomo opublikowanego w serwisie X przez ojca Tadeusza Rydzyka. W poście czytamy: „Od urodzenia do pogrzebu mężczyzna powinien dominować nad niewiastą, jego mądrość powinna kierować i prowadzić ją przez życie pełne zasadzek dla słabej płci. Do prawdziwego szczęścia w małżeństwie konieczne jest, aby mąż wyższość miał nad żoną w wykształceniu i majątku”.
Post w krótkim czasie od opublikowania zdobył ponad 450 reakcji. Udostępniono go ponad 120 razy. Wśród 280 komentarzy odnajdujemy liczne głosy osób, które w krytyczny sposób odnoszą się do rzekomych słów duchownego.
„Co za debil. Kto jeszcze go słucha. Z tymi madrosciami nadaje się do 18 wieku. Człowieku wstydź się” – czytamy [pisownia oryginalna]. W innym miejscu napisano: „Ten, który nie ma , żony nie powinien wypowiadać się w tym temacie” [pisownia oryginalna].
Ojciec Tadeusz Rydzyk nie jest autorem wpisu
Dzięki narzędziu do wyszukiwania obrazem Google Images odkrywamy, że zrzut ekranu rzekomego wpisu duchownego pojawił się na Facebooku już wcześniej, w lutym 2019 roku. Z kolei po próbie wyszukania konta na X (dawniej Twitter), na którym opublikowano omawiany wpis, okazuje się, że nie jest już ono aktywne.
Profil @ksTadeuszRydzyk jest nam znany – w 2020 roku na łamach Demagoga opisywaliśmy inny fałszywy wpis, który opublikowano na tym koncie. W tamtym momencie w opisie profilu widniała informacja, że jest on parodią, co zobaczyć można na poniższym zrzucie ekranu wykonanym przez nas w lipcu 2020 roku.
Uwaga na próby podszycia się pod znane osoby w internecie
Próby podszywania się pod znane osoby w sieci są zjawiskiem, które wielokrotnie analizowaliśmy. W ostatnim czasie na łamach Demagoga opisywaliśmy np. fałszywe nagrania z udziałem Donalda Tuska i Andrzeja Dudy czy próbę oszustwa z wykorzystaniem wizerunku Mr. Beasta. O tym, na co zwrócić uwagę przy weryfikacji profili internetowych, przeczytasz w innym artykule na naszej stronie.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter