Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Omikron słabszy od przeziębienia? Bezpodstawne domysły w sieci
W mediach społecznościowych pojawiają się fałszywe informacje na temat nowego wariantu SARS-CoV-2.
Omikron słabszy od przeziębienia? Bezpodstawne domysły w sieci
W mediach społecznościowych pojawiają się fałszywe informacje na temat nowego wariantu SARS-CoV-2.
Kraje podejmują – z powodu wielu niepewności – przeróżne środki ostrożności wobec wariantu Omikron. Badania na temat nowego wariantu są na bardzo wczesnym etapie, ale mylące i fałszywe przekazy na jego temat już krążą w sieci. W jednym z wpisów na Facebooku podano zestawienie objawów przeziębienia i COVID-19 wywoływanego wariantem Omikron. Na tej podstawie zasugerowano, że: „wychodzi na to, że przeziębienie jest groźniejsze”.
Czym jest wariant Omikron koronawirusa SARS-CoV-2? Nowy wariant wykryty w Afryce
Wariant Omikron (B.1.1.529) został wykryty w Botswanie i Republice Południowej Afryki w połowie listopada. Charakteryzuje się on dużą liczbą mutacji w obrębie białka kolca względem pierwotnego wariantu koronawirusa SARS-CoV-2. Wariant Omikron został zaklasyfikowany przez Światową Organizację Zdrowia jako niepokojący (Variants of Concern). Eksperci cały czas starają się ustalić jego właściwości.
Dokładniejsze odpowiedzi na liczne pytania będzie można poznać najszybciej w ciągu kilku następnych tygodni. Jak czytamy na stronie Światowej Organizacji Zdrowia: „WHO współpracuje z dużą liczbą naukowców z całego świata, aby lepiej zrozumieć Omikron. Obecnie trwające lub przeprowadzone wkrótce badania obejmują ocenę zakaźności, ciężkości zakażenia (w tym objawów), skuteczności szczepionek i testów diagnostycznych oraz skuteczności leczenia”. Więcej na ten temat możesz przeczytać w naszym tekście poświęconym wariantowi Omikron.
Wariant Omikron słabszy od przeziębienia? Nie ma ku temu obecnie żadnych dowodów
Do tej pory na całym świecie odnotowano 266 mln zakażeń, a na COVID-19 zmarło łącznie ponad 5,2 mln osób. Obecnie nie zanotowano zbyt wielu przypadków zakażeń wariantem Omikron. Większość z dotychczasowych przypadków dotyczyła młodszych osób, które nie należą do grup ryzyka. Na tej podstawie nie można dokonywać nadmiernych generalizacji. Na początku grudnia – czyli niedługo po publikacji wpisu, w którym bezpodstawnie twierdzono, że wariant Omikron powoduje chorobę lżejszą od przeziębienia – Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że:
„Nie jest jeszcze jasne, czy infekcja Omikronem powoduje cięższą chorobę w porównaniu z infekcjami innymi wariantami, w tym Deltą. Wstępne dane sugerują, że liczba hospitalizacji w Republice Południowej Afryki wzrasta, ale może to wynikać raczej z rosnącej ogólnej liczby osób zakażonych, niż z powodu specyficznego zakażenia Omikronem. Obecnie nie ma informacji sugerujących, że objawy związane z wariantem Omikron różnią się od objawów występujących w przypadku innych wariantów. Początkowo zgłoszone infekcje dotyczyły studentów uniwersytetów – młodszych osób, które mają łagodniejszą postać choroby – ale zrozumienie stopnia ciężkości wariantu Omikron zajmie od kilku dni do kilku tygodni”.
Wariant Omikron potencjalnie może powodować zachorowania na COVID-19 o przebiegu podobnym do pozostałych wariantów SARS-CoV-2. Oznacza to, że spektrum ciężkości choroby może być szerokie w zależności od przypadku (jedni będą chorować ciężko, a inni nie). Z drugiej strony, wstępnie nie wyklucza się, że częściej będzie powodował on zachorowania o łagodniejszym przebiegu. To nie oznacza, że powoduje zachorowania słabsze niż przeziębienie. Nie ma żadnych podstaw do takich stwierdzeń.
Pojawiły się też mylące przekazy, które przedstawiały wariant Omikron jako groźniejszy niż pozostałe. Takie informacje powielił Grzegorz Braun, który stwierdził, że wariant ten powoduje zdarzenia podobne do tych, co poważne, niepożądane odczyny poszczepienne, takie jak zakrzepy, mimo że również nie ma żadnych podstaw ku takim założeniom.
Obecnie nie wiadomo, czy Omikron jest bardziej zaraźliwy, jak i czy wywołuje cięższą chorobę COVID-19. Nie wiadomo też, jak bardzo skuteczne są szczepionki przeciw COVID-19 w zapobieganiu zachorowaniom oraz ograniczaniu ryzyka hospitalizacji i zgonu. Wstępnie eksperci wskazują, że ryzyko reinfekcji może wzrastać w przypadku wariantu Omikron. Więcej na ten temat możesz znaleźć w aktualizowanej analizie o wariancie.
Podsumowanie
Potwierdzenie informacji dotyczących nowego wariantu koronawirusa wymaga czasu, potrzebnego na uzyskanie wyników badań naukowców. Dezinformujące przekazy nie czekają na wiarygodne ustalenia – udzielają odpowiedzi bez naukowej wiedzy i szybko wypełniają luki, do których nauka jeszcze nie dotarła. Badania na temat wariantu Omikron są na bardzo wczesnym etapie. Nie ma podstaw, by stwierdzić, że wskazany wariant wywołuje chorobę słabszą od przeziębienia. Z wiarygodnymi informacjami na temat wariantów COVID-19 można zapoznać się na stronach Światowej Organizacji Zdrowia, a także Amerykańskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.
Nie musisz działać jak automat i udostępniać informacji bez sprawdzenia. Najwyższy czas wyłączyć automatyczny tryb i przełączyć się na myślenie.
Zobacz, co przygotowali dla Ciebie nasi ambasadorzy: Kasia Gandor, Martin Stankiewicz, Ola i Piotr Stanisławscy (Crazy Nauka), Marcin Napiórkowski oraz Joanna Gutral.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter