Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Pierwsza zaszczepiona w Polsce pielęgniarka nie żyje? Fake news
Powielane przez internautów informacje są fałszywe.
Pierwsza zaszczepiona w Polsce pielęgniarka nie żyje? Fake news
Powielane przez internautów informacje są fałszywe.
W niedzielę 27 grudnia 2020 roku w Polsce rozpoczęły się szczepienia na COVID-19. Pierwszą zaszczepioną osobą była naczelna pielęgniarka Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA, Alicja Jakubowska. Wydarzenie było transmitowane w różnych mediach. Kobieta po zaszczepieniu powiedziała: „Czuję się bardzo dobrze i polecam”.
Dzień po szczepieniu, 28 grudnia, w sieci pojawił się artykuł portalu Nowe Ateny, zatytułowany: „Ups, Alicja Jakubowska nie żyje. Tragiczny los ambicjonerki, pielęgniarki CSK MSWiA, która wystąpiła w spektaklu szczepienia COVID”. Publikację udostępniano na Facebooku, m.in. w grupie Ruch Społeczny WIR: Weto+Inicjatywa+Referendum.
W komentarzach wielu użytkowników zaznaczało, że artykuł nie jest wiarygodny. Niektórzy prosili o dodatkowe źródła, w celu zweryfikowania informacji o śmierci pielęgniarki. Niestety, obecne były również osoby, które uwierzyły w sensacyjne doniesienia.
Jak było w rzeczywistości?
W artykule czytamy:
„To wiadomość jeszcze nie potwierdzona, ale taki właśnie wniosek można by wysnuć na podstawie kwerendy Facebooka, gdzie po pielęgniarce Alicji Jakubowskiej wszelki ślad zaginął, a szukają jej od wczoraj tysiące, a może nawet miliony potencjalnych »znajomych«, którzy z wielką chęcią podzieliliby się z nieboszczką swoimi opiniami, przekazaliby jej wiele różnych słów, może niekoniecznie ciepłych, ale z pewnością gorących. »Alicja Jakubowska« bowiem to najczęściej wyszukiwana fraza na Facebooku, jednak bezskutecznie. Alicja wyparowała, a wiadomo nie od dziś, że jak kogoś nie ma na Facebooku, to najpewniej nie żyje…”
Autorzy publikacji sugerują, że skoro pielęgniarka nie ma konta na Facebooku, musiała umrzeć po otrzymaniu szczepionki. Wnioskowanie to jest błędne. Nie możemy opierać osądów na informacjach, a właściwie ich braku, pochopnie zaczerpniętych z mediów społecznościowych.
W dalszej części czytamy, że zmarła pielęgniarka – według autorów – miałaby być ofiarą własnej głupoty i próżności związanej ze szczepieniem na COVID-19.
Czy pierwsza zaszczepiona w Polsce osoba nie żyje?
Nie, jest to fałszywa informacja. Tego samego dnia, w którym odbyło się szczepienie, pielęgniarka była gościem programu „Fakty po Faktach”, gdzie stwierdziła, że szczepionka dała jej nadzieję na normalność i że „czuje się bardzo dobrze”.
W celu potwierdzenia informacji o rzekomej śmierci skontaktowaliśmy się z samą Alicją Jakubowską, pierwszą zaszczepioną osobą w Polsce:
– Żyję, czuję się dobrze, mam dużo werwy, nawet więcej wigoru, niż miałam. I oczywiście namawiam na szczepienia – powiedziała nam pielęgniarka w rozmowie telefonicznej 7 stycznia.
Podsumowanie
Przekazywanie informacji w mediach społecznościowych jest bardzo łatwe. Z tego powodu każde podanie dalej dowolnej informacji powinno być poprzedzone jej weryfikacją w przynajmniej dwóch niezależnych i wiarygodnych źródłach. Publikowanie fałszywych informacji, tak jak uczynił to portal Nowe Ateny, może nieść za sobą negatywne skutki społeczne.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter