Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
StopFake: Fałsz – Prezydent Zełenski nie odwiedził rannych żołnierzy w szpitalu
Rosyjskie środki masowego przekazu bezpodstawnie twierdzą, że nagranie ukraińskiego Prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, który odwiedził rannych żołnierzy w szpitalu, nakręcono jeszcze w lutym.
StopFake: Fałsz – Prezydent Zełenski nie odwiedził rannych żołnierzy w szpitalu
Rosyjskie środki masowego przekazu bezpodstawnie twierdzą, że nagranie ukraińskiego Prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, który odwiedził rannych żołnierzy w szpitalu, nakręcono jeszcze w lutym.
13 marca 2022 roku niektóre rosyjskie media, powołując się na państwowy kanał RT, zakwestionowały prawdziwość kadrów z wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w kijowskim szpitalu. Kłamliwy wniosek, że nagranie wizyty Zełenskiego w placówce medycznej zostało nagrane w lutym, media wywodzą na podstawie tego, że w kadrze obok prezydenta rzekomo pojawia się medyk wojskowy Inna Derusowa, która zginęła 26 lutego 2022 roku. „Okazuje się, że opublikowane wideo ze spotkania Prezydenta Ukrainy z rannymi żołnierzami 13 marca jest fejkiem. Film został nagrany jeszcze w lutym, przed śmiercią Inny Derusovej” – pisze RT.
Jednakże RT oraz inne media błędnie zidentyfikowały kobietę z filmu. W rzeczywistości, 13 marca 2022 roku, podczas wizyty w szpitalu Zełenskiemu towarzyszyła dowódca Służby Medycznej Sił Zbrojnych Ukrainy generał brygady, Tatiana Ostaszczenko. Świadczą o tym zdjęcia służby prasowej Biura Prezydenta Ukrainy, na których Ostaszczenko można łatwo zidentyfikować zarówno dzięki zewnętrznym oznaczeniom, jak i pagonom generała brygady.
Sierżantka służby medycznej Inna Derusowa rzeczywiście zginęła w trakcie pełnienia obowiązków służbowych w dniu 26 lutego 2022 roku w Ochtyrce, w obwodzie sumskim. 12 marca 2022 roku dekretem prezydenta Zełenskiego została pośmiertnie odznaczona tytułem Bohatera Ukrainy.
Tym samym twierdzenie, że nagranie przedstawiające wizytę Wołodymyra Zełenskiego w szpitalu w dniu 13 lutego (pomyłka; 13 marca – przyp. Demagog) 2022 roku zostało nagrane jeszcze w lutym, jest nieprawdziwe.
Rosyjskie media wielokrotnie usiłowały przekonać swoich odbiorców, że Wołodymyr Zełenski rzekomo uciekł ze stolicy kraju. Jednak regularne wystąpienia prezydenta Ukrainy w publicznych i rozpoznawalnych miejscach Kijowa przekonują, że wypełnia on swoje obowiązki, przebywając w mieście.
Artykuł oryginalnie pojawił się 14 marca 2022 roku na rosyjskojęzycznej wersji strony międzynarodowego projektu fact-checkingowego StopFake.org.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter