Fake News
Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Ten napis na zdjęciu Cezarego Żaka jest fałszywy

Ten napis na zdjęciu Cezarego Żaka jest fałszywy
W rzeczywistości fotografia wyraża poparcie dla WOŚP.
Przerobione zdjęcia to jedna z najczęstszych form fake newsów. Tym razem fotomontaż dotyczył Cezarego Żaka. 7 sierpnia na Facebooku pojawił się post ze zdjęciem aktora, który trzyma w rękach kartkę z napisem ,,#Stop PiS, Dość oszustw Kaczora’’.
Post uzyskał ponad 1,6 tys. reakcji, ponad 300 udostępnień oraz ponad 40 komentarzy, w których czytamy m.in.: „Panie Cezary szacunek – jest pan nie tylko aktorsko utalentowany wszechstronnie – Ta władza przeminie – ale po niej niesmak pozostanie – no ale miejmy nadzieję, że pisowski lud się już nigdy w żaden sposób nie zaśmieje”, „Brawo TY’”, „Brawo Panie Cezary…’”
Warto podkreślić jednak, że jedna z internautek zauważyła, że zdjęcie jest przerobione: „Szanowna pani (…) proszę nie wstawiać zdjęć przeróbek. To ewidentnie podróba a pani rozpowszechnia fałszywe zdjęcie”.
Prawdziwe zdjęcie
Oryginał, którego użyto do dokonania fotomontażu, został opublikowany przez aktora na jego profilu na Facebooku 7 kwietnia 2017 roku. Aktor trzyma na nim kartkę z napisem „Nobel dla WOŚP”. Post, w którym aktor udostępnił to zdjęcie, został opatrzony komentarzem:
Podpisuję się wszystkim czym mogę pod działalnością WOŚP i jestem dumny z nominacji do Pokojowej Nagrody Nobla dla nich. Wspierajcie ich mocno bo warto. Nobel dla Orkiestry.


Nie jest to pierwszy przykład przeróbki zdjęcia Cezarego Żaka. Na naszych łamach pisaliśmy już o fake newsie, zgodnie z którym aktor miał rzekomo przestrzegać przed skutkami technologii 5G.
Nie, Cezary Żak nie trzyma zdjęcia przestrzegającego przed siecią 5G
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter