Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
To nie są tegoroczne obchody rocznicy Powstania Warszawskiego
Zdjęcie zostało wykonane w 2015 roku w Łodzi.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
To nie są tegoroczne obchody rocznicy Powstania Warszawskiego
Zdjęcie zostało wykonane w 2015 roku w Łodzi.
2 sierpnia 2020 roku jeden z użytkowników Facebooka udostępnił zdjęcie przedstawiające marsz narodowców. Na pierwszym planie widać dwóch „hajlujących” mężczyzn. Zdjęcie zostało opatrzone podpisem:
To się dzieje… Dzisiaj… W Polsce… Naprawdę…Co się z Tobą moja Ojczyzno stało?! QUO VADIS POLONIA?
Post doczekał się ponad 2,3 tys. udostępnień, a zaprezentowana w nim sytuacja wywołała negatywne komentarze internautów (pisownia oryginalna): „Symbolem tych »patriotów « jest hitlerowski gest powitania ! Brakuje tylko brunatnej koszuli i swastyki!”, „Gdzie są rodzice tych dzieci? Sądzę, że w pisie”, „A sponsorowani są oczywiście przez PiS!”
Kiedy wykonano zdjęcie?
Wbrew opisowi na Facebooku zdjęcie nie ma żadnego związku z niedawnymi obchodami rocznicy Powstania Warszawskiego. W rzeczywistości fotografia pochodzi sprzed pięciu lat, jeszcze sprzed wyborów parlamentarnych, w których wygrało Prawo i Sprawiedliwość. Została wykonana 26 września 2015 roku podczas marszu antyimigrancyjnego, który odbył się w Łodzi. Wykorzystano ją na okładce tygodnika „Angora” o numerze 40/2015, wydanego 4 października 2015 roku.
Zdjęcie było szeroko komentowane, wiele osób zarzucało pismu, że jest to fotomontaż. Sekretarz redakcji tygodnika Maciej Wilczek zaprzeczył tym zarzutom w rozmowie z „Faktem”, dodając, że w tak poważnej sprawie dziennikarze „Angory” nie pozwoliliby sobie na tego typu manipulację.
Po ukazaniu się numeru prokuratura postawiła zarzuty widocznym na fotografii 19-latkom. Mężczyźni usłyszeli zarzut publicznego propagowania faszyzmu.
Co ciekawe, nie jest to pierwszy raz, kiedy zdjęcie z marszu antyimigracyjnego w Łodzi było udostępniane długo po tym wydarzeniu.
W maju 2019 roku fotografia została udostępniona na Twitterze przez polityków Adama Struzika z PSL i Borysa Budkę z PO. Ten pierwszy zwrócił się w swoim tweecie bezpośrednio do polityków PiS, w tym do lidera partii Jarosława Kaczyńskiego.
Kolejny raz kieruję pytanie do Jarosława Kaczyńskiego, Joachima Brudzińskiego @jbrudzinski i Macieja Wąsika!Czy śpicie spokojnie? pic.twitter.com/maBvVtgUjQ
— Adam Struzik (@StruzikAdam) May 2, 2019
Na tweecie tym, jak wynika z treści, bazował Borys Budka.
Tak to Panu zostawię, zdjęcie od @StruzikAdam. pic.twitter.com/WzBO7PbAHr
— Borys Budka (@bbudka) May 2, 2019
Przywołana dyskusja dotyczyła Marszu Suwerenności, zorganizowanego 1 maja, w rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, przez środowiska Konfederacji. W trakcie trwania wydarzenia doszło do próby zablokowania go przez przeciwników Konfederacji, w wyniku czego interweniowała policja.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter