Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
To zdjęcie Barta Staszewskiego nie jest prawdziwe
To fotomontaż.
To zdjęcie Barta Staszewskiego nie jest prawdziwe
To fotomontaż.
Jest on jedną z częstszych technik wykorzystywanych w dezinformacji. Aktualna technologia umożliwia nam tworzenie modyfikacji bez posiadania zaawansowanych umiejętności technicznych. Istnieje wiele programów czy generatorów, które są bardzo proste w obsłudze. Dzięki nim tworzenie prostych manipulacji obrazem nie jest ani skomplikowane, ani czasochłonne.
Bardziej zaawansowane grafiki wymagają znajomości narzędzi, które umożliwiają profesjonalną edycję i obróbkę zdjęć. Gdy grafika jest wykonana przez profesjonalistę, rozpoznanie fotomontażu może być utrudnione. Wtedy z pomocą przychodzą nam narzędzia umożliwiające odwrotne wyszukiwanie obrazem jak TinEye czy Yandex.
Częstą praktyką jest wykorzystywanie przerobionych zdjęć, aby przedstawiać osoby publiczne w kompromitujących je sytuacjach lub fałszywych kontekstach, w celu dyskredytacji ich lub głoszonych przez nie poglądów.
Na początku września w mediach społecznościowych pojawiła się grafika przedstawiającą osobę trzymającą transparent z napisem „Jesteśmy ludźmi nie ideologią”, pozującą na tle postaci przebranej za psa. Post był udostępniany przez prywatne profile, a także na stronach takich jak O wszystkim i niczym (post) oraz Anty Platforma Obywatelska (post).
W dyskusji pod postami zaobserwować można wiele negatywnych komentarzy wobec samego aktywisty, jak i społeczności LGBT+ (wszystkie cytaty z pisownią oryginalną): „Brawo Wy… jesteście potrzebni… bez was ciężko by było wytłumaczyć kim jest człowiek a kim jest dziwoląg… stosujcie te metody dalej, aa i spróbujcie przebierać się za dinozaury… będziemy mieli taki Jurajski Park na ulicach… będzie ciekawie”, „Jesteście ludźmi? Chyba nie, bo ludzie powinni mieć honor i godność człowieka, a ten z tyłu na zdjęciu to co za potwór?”, „Ohydne błazny”.
Czy ta fotografia jest autentyczna?
Przedstawione na Facebooku zdjęcie jest fotomontażem.
Aktywista Bart Staszewski nie pozował na tle osób przebranych za zwierzęta. Zdjęcie zostało celowo przerobione, aby go ośmieszyć.
Zmanipulowana grafika nawiązuje do tworzonego przez część internautów wizerunku społeczności LGBT+ jako grupy nieprzestrzegającej norm społecznych i moralnych, która prezentuje nieakceptowalny i niekiedy szokujący wizerunek w przestrzeni publicznej.
Skąd pochodzi zdjęcie Barta Staszewskiego?
Bart Staszewski rzeczywiście pozował z napisem „Jesteśmy ludźmi nie ideologią”, jednak na opublikowanym przez niego zdjęciu nie ma postaci przebranej za psa. Oryginalna fotografia została wykonana podczas jednej z manifestacji, podczas której aktywista miał możliwość spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą. Opublikował ją na swoim profilu na Instagramie wraz z opisem:
Udało mi się podejść do Prezydenta Dudy. Rozmawialiśmy przez kilka minut, stałem z banerem „jestemy ludźmi a nie ideologia”, powiedziałem, co uważam, że jesteśmy nie ideologią a ludźmi, że kamienie na marszach równości to efekt homofobii, jaką sieje PiS, że powinien sie wstydzić za swoje słowa, że nie powinien dzielić Polaków i że to niegodne jego urzędu. Powiedziałem, że nie chce się przekrzykiwać z jego zwolennikami i że jako Polak mam prawo, abyśmy się spotkali w lepszych warunkach i żeby wysłuchał osoby, którymi gardzi jego partia. Zgodził się zaprosić mnie do Pałacu Prezydenckiego.
https://www.instagram.com/p/CBdLDwTnKUp/?igshid=zviknleuqc85
Skąd pochodzi zdjęcie z tła?
Oryginalna fotografia, która została wklejona jako tło, nie pochodzi z Polski, tylko z USA. Korzystają z metody odwróconego wyszukania obrazem, udało nam się ustalić, że zdjęcie zostało wykonane podczas marszu środowisk LGBT+ Seattle Pride w 2015 roku. Przedstawia ono mężczyznę określającego siebie jako „wolf pup”.
„Wolf pupping” to fetysz polegający na naśladowaniu zachowań szczeniąt i przebieraniu się za nie. Na temat tej grupy brytyjska telewizja Channel Four nakręciła w 2016 roku dokument „The secret life of human pups”. Film dostępny jest na YouTubie.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter