
Czas czytania: około min.
Ukraińscy uchodźcy demolują sklep? Nagranie pochodzi sprzed wojny!
16.03.2022 godz. 16:21
Wideo zdobywające popularność w mediach społecznościowych powstało przed rosyjską agresję na Ukrainę w 2022 roku.
FAKE NEWS W PIGUŁCE
- Na Facebooku popularność zdobywają nagrania przedstawiające rzekome nietaktowne i hałaśliwe zachowania ukraińskich uchodźców w jednym ze sklepów. Opis jednego z postów głosi, że materiał ten został nakręcony w Niemczech.
- Materiały te nie przedstawiają aktualnych wydarzeń i zostały udostępnione czerwcu 2021 roku. Film nagrano w Polsce, a nie w Niemczech. Dezinformacyjny charakter nagrań miał wzbudzić w odbiorcach niechęć do przyjmowania uchodźców z Ukrainy.
Jak szacuje Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. uchodźców, już ponad 3 mln osób uciekło do sąsiadujących z Ukrainą państw, by uniknąć skutków wojny; najwięcej do Polski – 1,8 mln (stan na 15.03.2022). Oprócz tego uchodźcy wyjeżdżają także do Rumunii, Mołdawii i Węgier. Tak wzmożona liczba uchodźców spowodowała pojawienie się dezinformujących przekazów, które mają na celu zniechęcić do ich przyjmowania, jak i spolaryzować społeczeństwo.
Wideo opublikowane na jednej z facebookowych grup, opisane jako „już wkrótce w Łotwie!”, ma przedstawiać nieodpowiednie zachowanie ukraińskich uchodźców, którzy uciekli przed wojną w Ukrainie. Ma to generalizować ten naród, by w oczach odbiorców przedstawić go negatywnie jako całość. To samo nagranie pojawia się także na Facebooku z opisem „Ukraińscy uchodźcy w Niemczech”.
Nagrania zostały opublikowane długo przed rosyjską inwazją
Publikacja tego typu nagrań w kontekście obecnej sytuacji międzynarodowej sugeruje, że przedstawiają one aktualne wydarzenia. Jednak jak się okazuje, obydwa filmiki zostały udostępnione w sieci w przeszłości. Teraz pojawiają się po to, by poprzez nadmierną generalizację przedstawić uchodźców w negatywnym świetle.
Wbrew temu, co znajduje się w opisie jednego z postów, nagrania nie zostały wykonane w Niemczech, lecz w Polsce. Świadczą o tym polskie opisy produktów znajdujących się na półkach. Wstępnie można było też stwierdzić, że nagranie raczej nie mogło powstać zimą 2022 roku, ponieważ ludzie w sklepie są dość lekko ubrani, a na półkach widać artykuły sezonowe przeznaczone na okres letni (m.in. skrzynie ogrodowe).
Aby znaleźć źródło nagrań, wykonaliśmy wsteczne wyszukiwania obrazem, bazując na zrzutach ekranu zawierających kadry z nagrań. Następnie skorzystaliśmy z opcji szukania obrazem w wyszukiwarce Yandex, skierowanej głównie do rosyjskich użytkowników. Dzięki temu udało się znaleźć inne kopie opublikowanych materiałów.
Analiza metadanych jednego ze znalezionych nagrań wykazała, że zostało ono zmodyfikowane 6 czerwca 2021 roku.
Potwierdzeniem tego, że nagrania te powstały przed rosyjską inwazją na Ukrainę, są również daty publikacji nagrań w innych serwisach wideo. Jedno z nagrań zostało opublikowane 9 czerwca 2021 roku, a w serwisie Pikabu.ru znajdziemy z kolei oba materiały, które udostępniono w poście. Ich data publikacji to 8 czerwca 2021 roku.
Podsumowanie
Nagrania przedstawiają wydarzenia z przeszłości. Publikowanie ich w obecnym kontekście może być próbą wzbudzenia negatywnych emocji wobec ukraińskich uchodźców. Mimo że wideo jest prawdziwe, to pokazuje wyłącznie zachowanie pewnej grupy osób. Zawsze warto pamiętać o tym, że poszczególne incydenty – nawet jeżeli są nagłaśniane – nie świadczą o powszechności zjawiska.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Wpłać darowiznę i działaj z nami!