Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Według Czarnka za dużo edukacji zagraża cnocie? Fałszywy cytat!
Cytat przypisywany ministrowi edukacji nigdy nie został przez niego wypowiedziany.
fot. Facebook modyfikacje: Demagog
Według Czarnka za dużo edukacji zagraża cnocie? Fałszywy cytat!
Cytat przypisywany ministrowi edukacji nigdy nie został przez niego wypowiedziany.
FAKE NEWS W PIGUŁCE
- Wpis na Facebooku zawiera domniemany cytat ministra edukacji Przemysława Czarnka. Miał on rzekomo stwierdzić, że dziewczynki powinny się uczyć haftowania, a matematykę poznać na tyle, żeby móc prowadzić dom. Ponadto Czarnek miał powiedzieć: „za dużo edukacji zagraża cnocie”.
- Nie ma źródeł, które potwierdzałyby taką wypowiedź ministra. Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało nas, że Przemysław Czarnek nigdy nie wypowiedział przypisywanych mu słów.
Przypisywanie fałszywych wypowiedzi politykom to jeden z powtarzających się motywów dezinformacji w mediach społecznościowych. Na łamach Demagoga kilkukrotnie opisywaliśmy podobne przypadki, dotyczące np. wiązania dzieciom rąk, wypowiedziane rzekomo przez Marcina Warchoła czy chociażby nazwanie Tuska nazistą przez Mateusza Morawieckiego.
W ostatnim czasie na Facebooku pojawił się post zawierający rzekomą wypowiedź ministra edukacji Przemysława Czarnka. Zgodnie ze zdjęciem zawartym we wpisie miał on powiedzieć: „Oczywiście, że dziewczynki powinny się uczyć, na przykład gotowania, haftu czy modlitewnika. A matematyki tyle ile potrzeba do prowadzenia domu. Wiadomo, że za dużo edukacji zagraża cnocie”. Wypowiedź ta jest jednak fałszywa.
W prawdziwość cytatu uwierzyła część internautów, którzy w ponad 200 komentarzach w gniewny sposób odpowiadali ministrowi Czarnkowi: „A jak tam twoja kobieta???Co na to???”, „A za dużo religii w przypadku Czarnka jawnie zagroziło.jego rozumowi , który zaczyna być w zaniku.”, „Czarnek weż wsadź łeb do kubka i zalej wrzadkie tak żebyś mógł podążyć szare komórki bo są zainfekowane”.
Ministerstwo Edukacji dementuje prawdziwość cytatu
Chcąc dowiedzieć się, czy minister Czarnek rzeczywiście wypowiedział przypisywane mu słowa, zwróciliśmy się z prośbą o komentarz do Ministerstwa Edukacji i Nauki. W odpowiedzi dowiedzieliśmy się, że cytat jest fałszywy:
„Uprzejmie informuję, że minister Przemysław Czarnek nigdy nie wypowiedział cytowanych słów. Stał się niestety ofiarą manipulacji oraz pomówień”.
Skąd pochodzi zdjęcie zawarte w poście?
Dzięki wykorzystaniu wstecznego wyszukiwania obrazem znaleźliśmy oryginalną fotografię, użytą w dezinformacyjnym wpisie. Zdjęcie zostało opublikowane m.in. przez „Gazetę Wyborczą” i pochodzi z konferencji prasowej, która odbyła się 27 października 2020 roku.
Dotyczyła ona organizacji nauczania zdalnego w polskich szkołach. Zapis z tej konferencji można znaleźć np. na Facebooku czy YouTubie. W trakcie konferencji Przemysław Czarnek nie wypowiedział przypisywanych mu we wpisie słów.
Dodatkowo wypowiedź Przemysława Czarnka dla Programu 1 Polskiego Radia, w której pojawiło się sformułowanie „cnoty niewieście”, pochodzi z lipca 2021 roku. Jest to prawie 9 miesięcy później niż wspomniana konferencja.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter