Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Wielotysięczne wygrane w kasynie online? Uwaga na oszustów!
Fałszywe wpisy zamieszczane w mediach społecznościowych promują nielegalny hazard.
Wielotysięczne wygrane w kasynie online? Uwaga na oszustów!
Fałszywe wpisy zamieszczane w mediach społecznościowych promują nielegalny hazard.
Fake news w pigułce
- Na Facebooku zaczęły pojawiać się wpisy, w których użytkownicy chwalili się wielotysięcznymi wygranymi w pewnym kasynie. Wygrane miały zostać poparte zdjęciem z wpłatą dużej sumy pieniędzy na konto w jednym z banków.
- Wpisy użytkowników nie przedstawiały prawdziwych wygranych (były kopiowanymi treściami w celu zachęcenia do wejścia na stronę). W Polsce monopol na kasyna prowadzone przez internet ma państwo – gra w kasynach bez koncesji jest nielegalna.
Na Facebooku pojawiają się wpisy, w których użytkownicy chwalą się wielotysięcznymi nagrodami uzyskanymi w pewnym kasynie online. Wiadomość wraz z rzekomym zdjęciem potwierdzającym wygraną, niezależnie od użytkownika, za każdym razem jest ta sama – nie są to więc wiadomości o prawdziwych wygranych.
Użytkownicy chwalą się wygranymi w kasynie online? Uwaga na oszustwo!
We wpisach na Facebooku, które pojawiły się m.in. na rozrywkowych lub ogłoszeniowych grupach, użytkownicy zamieszczali tekst o identycznej treści: „Dzisiaj przyszedł mi przelew na ponad 71 tys., w tamtym tygodniu był na 18 tys. i ciągle uczę się grać coraz lepiej w następnym tygodniu spróbuje ugrać +100 tys.”– czytamy. Jedyną różnicą we wpisach był link (adres strony), który jednakże przekierowywał do tej samej strony z internetowym kasynem. Wygranej miały dowodzić zdjęcia z wpłatami na konto bankowe w Alior Banku, co dodatkowo uwiarygadniało przekaz.
Linki prowadziły do podejrzanej strony z kasynem, na której próba wejścia w podstronę typu „kontakt” kończyła się przekierowaniem do innego kasyna – w tym przypadku anglojęzycznego. Nie ma więc pewności, że strona jest legalnie prowadzonym kasynem (w samej Polsce z pewnością nie jest legalne, o czym więcej poniżej).
Pod niektórymi wpisami pojawiały się komentarze użytkowników, którzy zachęcali do gry. Jednak po przejrzeniu ich profili okazywało się, że była to ich jedyna aktywność na wskazanych grupach, a treść tych komentarzy była niemal identyczna (różniły się adresy strony). To wskazuje na to, że konta użytkowników mogły zostać przejęte lub stworzono fałszywe profile po to, aby zachęcać do gry.
W niektórych przypadkach dochodziło do sytuacji, w których dwa różne konta (1,2) zamieszczały ten sam komentarz (w jednym z przypadków konto z męskim imieniem podpisywało się w żeńskiej formie).
W Polsce państwo ma monopol na kasyna online. Pozostałe są nielegalne!
Kasyna działające na terenie Polski muszą uzyskać koncesję Ministerstwa Finansów. Zgodnie z art. 5 ust. 1b ustawy o grach hazardowych z 2009 roku „urządzanie gier hazardowych przez sieć Internet, z wyjątkiem zakładów wzajemnych i loterii promocyjnych, jest objęte monopolem państwa”. Jedynym legalnym kasynem online w Polsce jest internetowe kasyno, którego właścicielem jest Totalizator Sportowy Sp. z.o.o.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter