
Fot. Jesse Orrico / Unsplash / Modyfikacje: Demagog
Czas czytania: około min.
Wzrost przypadków zapalenia mięśnia sercowego? Wyjaśniamy!
20.01.2023 godz. 15:06
Nierzetelne zestawienie danych we wpisie Wojciecha Cejrowskiego.
FAKE NEWS W PIGUŁCE
- Wojciech Cejrowski opublikował na Twitterze wpis, w którym odnosi się do nagrania z udziałem Petera McCullougha. W nawiązaniu do szczepionek przeciw COVID-19 stwierdza w tweecie: „zapalenie mięśnia sercowego: przed 2021 – 4 przypadki na milion obecnie – 25.000 przypadków na milion i rośnie”.
- Peter McCullough nie jest wiarygodnym ekspertem w dziedzinie szczepionek. To kardiolog, który w przeszłości powielał fałszywe informacje. Z kolei przywołane dane są błędne – pochodzą one z badań (1, 2) przeprowadzonych w różnych krajach, w których brano pod uwagę zupełnie odmienne grupy wiekowe.
Dezinformacja wokół pandemii nie zwalnia tempa. Wciąż pojawiają się fałszywe lub mylące informacje o szczepionkach przeciw COVID-19 i o grożących z ich powodu powikłaniach.
„Zapalenie mięśnia sercowego: przed 2021 – 4 przypadki na milion obecnie – 25.000 przypadków na milion i rośnie” – to wpis Wojciecha Cejrowskiego na Twitterze. Na Facebooku post Cejrowskiego udostępniły fanpage, takie jak wRealu24, Wolność i Niepodległość oraz Ogólnopolski Kanał Informacyjny, a także prywatni użytkownicy.
Inne posty, które cytowały słowa Wojciecha Cejrowskiego, zdobyły ogromną popularność w mediach społecznościowych. Jeden z komentujących stwierdził, że wzrost liczby przypadków zapalenia mięśnia sercowego zaistniał „po szprycy na świrusa celebrytę”. „Szpryca zbiera żniwo” – napisał inny internauta. Pod innym wpisem możemy z kolei znaleźć komentarz o treści: „mądrzy zadają pytania ,a eunuchy intelektualni nie zadawali pytań tylko od razu się szprycowali i wyśmiewali tych co się nie dali zaszprycować.I ci zaszprycowani teraz ponoszą konsekwencje swoich głupich decyzji”.
Użytkownicy Facebooka powiązali cytat Wojciecha Cejrowskiego ze szczepionkami przeciw COVID-19. Pierwotnie jego słowa znalazły się bowiem na Twitterze jako jego komentarz do wpisu konta o nazwie Now The End Begins. Treść tweeta brzmiała: „ZRÓB OBLICZENIA: Dr Peter McCullough pokazuje nam, że przed COVID-em zapalenie mięśnia sercowego występowało około 4 przypadków na milion. Po szczepieniu zapalenie mięśnia sercowego wynosi obecnie 25 000 na milion i rośnie”.
"Zapalenie mięśnia sercowego:
przed 2021 – 4 przypadki na milion
obecnie – 25.000 przypadków na milion
i rośnie"https://t.co/aiWr8gH6tt— The Wojciech Cejrowski DLA ZUCHWAŁYCH (@TheCejrowski) January 8, 2023
Niewiarygodny autorytet – kardiolog, który powielał fałszywe treści
Wpis, na podstawie którego Wojciech Cejrowski wysnuł swoje wnioski, zawierał wideo z udziałem Petera McCullougha. Nie jest to jednak godny zaufania autorytet w sprawie szczepień.
Peter McCullough jest kardiologiem, któremu w przeszłości zdarzyło się powielać fałszywe informacje na temat szczepionek. Na łamach Demagoga sprawdzaliśmy powielane przez niego nieprawdziwe doniesienia. McCullough opowiadał wtedy o zgonach po przyjęciu szczepionki przeciw COVID-19, a także o problemach zdrowotnych wywoływanych tymi preparatami.
Redakcja factcheckingowa AFP zajmowała się nagraniem, w którym twierdził on, że szczepienia przeciw COVID-19 są zbędne dla osób poniżej 50. roku życia. Podobnie organizacja factcheckingowa PolitiFact pisała o jego fałszywych twierdzeniach na temat niebezpiecznego wpływu szczepionek na dzieci.
Błędnie zestawione wyniki badań – różne państwa i dwie odmienne grupy
Wojciech Cejrowski w swoim wpisie zestawił dane z dwóch statystyk, które McCullough podał na początku i na końcu nagrania. Kardiolog odnosi się do badań, które zostały przeprowadzone nie w jednym kraju, lecz w wielu państwach. W dodatku nie dotyczą one tej samej grupy wiekowej, przez co porównywana jest częstotliwość w dwóch odmiennych grupach, których nie powinno się zestawiać jako jednolitych.
Badanie z Finlandii dotyczy dzieci i wykonano je na długo przed pandemią
W trakcie nagrania Peter McCullough przywołuje artykuł naukowy opublikowany w 2017 roku w czasopiśmie „Journal of the American Heart Association” (czas nagrania 00:06). Publikacja dotyczyła występowania i charakterystyki dziecięcego zapalenia mięśnia sercowego. Badanie przeprowadzono w Finlandii.
Wbrew temu, co mówi McCullough, naukowcy nie badali całej populacji tego kraju, lecz wyłącznie dzieci do 15. roku życia. W badaniu bazowano na danych z lat 2004–2014. Cejrowski wprowadza więc w błąd, gdy pisze, że statystyki obejmują okres do 2021 roku.
Z publikacji w „Journal of the American Heart Association” wynika, że wśród badanej grupy wiekowej częstość występowania zapalenia mięśnia sercowego wynosiła 1,95 na 100 tys. osób, co w przeliczeniu oznacza 19,5 na milion, a nie 4 na milion, jak twierdzą Cejrowski i McCullough.
W artykule opublikowanym na łamach „Journal of the American Heart Association” cyfra „4” pojawia się w kontekście danych o zapaleniu mięśnia sercowego związanego z grypą. Naukowcy wskazali, że u 4 pacjentów odnotowano wirusa grypy (co oznacza 0,4 na milion).
Badanie z Tajlandii z inną grupą wiekową i pewnymi brakami w metodologii
Wojciech Cejrowski – podobnie zresztą jak McCullough – twierdzi, że obecnie zapalenie mięśnia sercowego występuje w 25 tys. przypadków na milion i liczba ta rośnie. W nagraniu z udziałem McCullougha pojawia się na ekranie badanie z sierpnia 2022 roku, opublikowane na łamach „Tropical Medicine and Infectious Disease” (czas nagrania 00:59). Naukowcy podjęli w nim temat wpływu szczepionki mRNA przeciw COVID-19 na układ krążenia u młodzieży.
Badanie przeprowadzono w Tajlandii. Wzięły w nim udział osoby od 13. do 18. roku życia. Odnotowano jeden przypadek zapalenia mięśnia sercowego, cztery przypadki subklinicznego zapalenia mięśnia sercowego i dwa przypadki zapalenia osierdzia na 301 uczestników. Badacze podkreślili również, że „każdy przypadek miał łagodne objawy”.
Jak zauważa Filip Szulik-Szarecki z redakcji Wojowników Klawiatury, który zajmował się tym tematem, po pomnożeniu liczby przypadków rzeczywiście otrzymamy niemal 20 tys. na milion (nie 25 tys., jak wskazują Cejrowski i McCullough). Jednak, jak podkreślają sami badacze:
„Częstość występowania zapalenia mięśnia sercowego i zapalenia osierdzia, stwierdzona w naszym badaniu, może być wyższa niż w innych badaniach ze względu na protokół badania”.
„Cardiovascular Manifestation of the BNT162b2 mRNA COVID-19 Vaccine in Adolescents”
Metodologia badania z Tajlandii wzbudziła zastrzeżenia ekspertki
Na łamach Demagoga analizowaliśmy doniesienia dotyczące badania z Tajlandii. Jego metodologia wzbudzała wątpliwości prof. Agnieszki Szuster-Ciesielskiej, ekspertki w dziedzinie wirusologii. W komentarzu dla nas specjalistka zwróciła uwagę na wątpliwej jakości sposób monitorowania objawów po drugiej dawce szczepionki, a także metody sprawdzania zmian po jej podaniu:
„Uczestnicy badania otrzymali dzienniczki, w którym mieli wpisywać zdarzenia takie jak ból w klatce piersiowej lub kołatanie serca. Uczestnicy, u których wystąpiły objawy sercowo-naczyniowe lub skutki uboczne szczepionki [jakie? Jak pacjenci mogli to ocenić?], mogli zadzwonić do głównego badacza i zostać przeniesieni telefonicznie do zespołu medycznego Szpitala Chorób Tropikalnych w celu oceny. Dlaczego to budzi wątpliwości? Po pierwsze objawy takie jak ból w klatce piersiowej lub kołatanie serca wcale nie musiało być efektem szczepionki, a po drugie nie ma pewności, czy wszystkie osoby z takimi objawami skontaktowały się z lekarzem prowadzącym”.
Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska w komentarzu dla Demagoga
Korzyści ze szczepienia przewyższają ryzyko zapalenia mięśnia sercowego
W kwietniu 2021 roku, czyli przed publikacją badania z Tajlandii, Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (CDC) odnotowało rzadkie przypadki zapalenia mięśnia sercowego w określonych grupach wiekowych. Co więcej, jak dodaje CDC, „wstępne dane z ankiet przeprowadzonych co najmniej 90 dni po rozpoznaniu zapalenia mięśnia sercowego wykazały, że większość pacjentów całkowicie wyzdrowiała z zapalenia mięśnia sercowego”.
Jednak ryzyko zapalenia mięśnia sercowego jest wyższe w przypadku zachorowania na COVID-19 niż po szczepionce, a korzyści ze szczepienia przeciwko COVID-19 przewyższają niskie ryzyko zapalenia mięśnia sercowego po otrzymaniu szczepionki.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Wpłać darowiznę i działaj z nami!