Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Zełenski kupił willę Stinga za 75 mln euro? To fake news
Redakcja Lead Stories uzyskała dostęp do włoskiej bazy danych rejestru gruntów i sprawdziła, kto jest właścicielem posiadłości. Nie jest nim Zełenski.
fot. TikTok / Modyfikacje: Demagog
Zełenski kupił willę Stinga za 75 mln euro? To fake news
Redakcja Lead Stories uzyskała dostęp do włoskiej bazy danych rejestru gruntów i sprawdziła, kto jest właścicielem posiadłości. Nie jest nim Zełenski.
Analiza w pigułce
- Na TikToku oraz na Facebooku (1, 2, 3, 4, 5) użytkownicy udostępniają informację o tym, że Wołodymyr Zełenski zakupił od Gordona Sumnera – brytyjskiego muzyka znanego jako Sting – willę z winnicą za „75 mln euro”.
- Nie ma wiarygodnych informacji o tym, że prezydent Ukrainy zakupił nieruchomość. W bazie danych rejestru gruntów we Włoszech nie ma śladu po rzekomej transakcji. Właścicielami posiadłości są nadal brytyjski artysta i jego żona.
W mediach społecznościowych pojawia się sporo nieprawdziwych informacji, które mają wskazywać na to, że w czasie stanu wojennego w Ukrainie prezydent Zełenski powiększa swój majątek (np. kupując kolejne domy – 1, 2, 3).
Od kilku dni na TikToku oraz na Facebooku (1, 2, 3, 4, 5) możemy natknąć się na wiadomość o kolejnym zakupie posiadłości przez prezydenta Ukrainy. Tym razem chodzi o willę z winnicą we Włoszech. Według treści przekazu: „Zełenski kupił willę za 75 mln euro!”.
Z mediów społecznościowych dowiadujemy się też, że ponoć „słynna winnica – Tenuta il Palagio – która jeszcze do niedawna należała do niejakiego Gordona Sumnera, znanego wszystkim jako »Sting«, została zakupiona przez spółkę San Tommaso SRL, która swą siecią powiązań prowadzi do małżeństwa Zełeńskich”.
Zełenski i zakup willi? Rejestry publiczne tego nie potwierdzają
Informacje o zakupie są nieprawdziwe – Zełenski nie nabył willi we Włoszech za 75 mln euro. Już wcześniej sprawą zajęła się redakcja factcheckingowa Lead Stories. Fact-checkerzy sprawdzili bazę danych rejestru gruntów we Włoszech. Jak się okazało, właścicielami posiadłości nadal są Gordon Sumner, brytyjski muzyk znany jako Sting, oraz jego żona Trudie Styler.
Jak poinformowało na swoim kanale na Telegramie ukraińskie Centrum Zwalczania Dezinformacji (CPD), informacja najpierw pojawiła się we włoskim serwisie Database Italia.
CPD wyjaśnia w swoim komunikacie, że strona Database Italia „[…] w 2021 roku została uwzględniona w rankingu zasobów internetowych szerzących dezinformację w języku włoskim”. Co więcej, wiadomości tam zamieszczane były „wielokrotnie obalane przez włoskich weryfikatorów faktów”. Według News Guard strona jest odpowiedzialna za rozpowszechnianie teorii spiskowych propagowanych przez ruch QAnon oraz rosyjskiej dezinformacji.
W artykule Database Italia znajdziemy również zdjęcia rzekomej umowy sprzedaży. Jak wykazała redakcja Lead Stories, porównanie tych fotografii z oryginalnym dowodem własności dowodzi, że zostały one podrobione.
Informacje o luksusowym życiu Zełenskiego i ich rola w dezinformacji
W sieci można natrafić na wiele różnych informacji na temat Wołodymyra Zełenskiego oraz jego rodziny. Niektóre z tych przekazów mają przedstawiać go jako przywódcę, który w czasie wojny pławi się w luksusie.
Na łamach Demagoga analizowaliśmy między innymi fałszywe narracje o tym, że prezydent Ukrainy kupił hotel z kasynem, a jego żona stała się właścicielką luksusowego auta sportowego Bugatti. Podobne fałszywe treści były weryfikowane przez wiele redakcji na całym świecie. Dotyczyły one tego, że Zełenski miał kupić dwa luksusowe jachty, biżuterię za ponad 1 mln dolarów, posiadłość na Florydzie czy dom w Highgrove od brytyjskiego króla Karola III. Poza tym prezydent ma rzekomo posiadać m.in. 15 domów i trzy samoloty.
Nie można zaprzeczyć temu, że prezydent zgromadził pewien majątek (według redakcji Forbesa: ok. 20-30 mln dolarów). Jednocześnie trzeba mieć na uwadze, że w czasie wojny w Ukrainie fałszywe doniesienia o luksusowym stylu życia i kolejnych zakupach prezydenta mogą wywołać silne oburzenie u odbiorców, którzy nie zweryfikują tych informacji. Podobne fałszywe treści mogą mieć na celu osłabienie pozytywnego wizerunku lub podważenie autorytetu i wiarygodności osoby publicznej.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter