Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Beata Kempa o oznakowaniu rządowych kolumn
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Beata Kempa o oznakowaniu rządowych kolumn
Wystarczy, że jest oznakowany pierwszy i ostatni samochód w kolumnie [rządowej], środkowe nie muszą być oznakowane.
Odnosząc się do słów pani Minister należy sprawdzić przepisy dotyczące przejazdu kolumny pojazdów uprzywilejowanych.
Przyjrzeć należy się przede wszystkim przepisom ustawy z 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym.
Analizę rozpoczynamy jednak od sprawdzenia czy pojazdem uprzywilejowanym może być pojazd Biura Ochrony Rządu. O tym, czy pojazd BOR należy do grupy pojazdów uprzywilejowanych rozstrzyga art. 53 ust. 1 pkt 10 ustawy:
Art. 53. 1. Pojazdem uprzywilejowanym w ruchu drogowym może być pojazd samochodowy:
10) Biura Ochrony Rządu;”
Kwestie dotyczące przejazdu kolumny pojazdów uprzywilejowanych rozstrzyga art. 2 ust. 38 Ustawy, który definiuje zagadnienie pojazdu uprzywilejowanego, określając przesłanki warunkujące postrzeganie go jako takiego przez innych uczestników ruchu drogowego, w związku z sygnałami świetlnymi i dźwiękowymi przezeń wydawanymi. Definicja mieści w sobie również pojęcie kolumny, na której początku i końcu znajdują się się pojazdy wysyłające oprócz światła niebieskiego i sygnału dźwiękowego czerwone światło błyskowe.
Art. 2 ust. 38 ustawy Prawo o ruchu drogowym – pojazd uprzywilejowany – pojazd wysyłający sygnały świetlne w postaci niebieskich świateł błyskowych i jednocześnie sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie, jadący z włączonymi światłami mijania lub drogowymi;
Określenie to obejmuje również pojazdy jadące w kolumnie, na której początku i na końcu znajdują się pojazdy uprzywilejowane wysyłające dodatkowo sygnały świetlne w postaci czerwonego światła błyskowego
Przepisy nie wymieniają w warunkach, które konstytuują kolumnę pojazdów jako uprzywilejowaną specjalnego oznakowania pojazdów nie będących na jej początku i końcu. Rozstrzygająca w takim przypadku może być wykładnia celowościowa przepisu. Biuro Ochrony Rządu zapewniając, na podstawie ustawy o Biurze Ochrony Rządu, bezpieczeństwo m.in. Prezesowi Rady Ministrów, koordynuje swoje prace w sposób najefektywniejszy dla ochrony osoby pełniącej jego obowiązki i w związku z tym ustawodawca nie widział konieczności w specjalnym oznakowaniu wszystkich pojazdów poruszających się w kolumnie.
Dodatkowo rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 2 września 2002 r. w sprawie okoliczności, w jakich są używane pojazdy uprzywilejowane w kolumnach wymienia sytuacje:
§ 1.Pojazdy uprzywilejowane w kolumnach są używane:
1) jeżeli zachodzi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, osób wchodzących w skład delegacji państw obcych lub organizacji międzynarodowych przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub osób, które ze względu na dobro państwa należy objąć ochroną;
W związku z powyższym, uznajemy cytowaną wypowiedź pani Beaty Kempy za prawdziwą.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter