Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Czy badanie na koronawirusa jest płatne?
Czy badanie na koronawirusa jest płatne?
Nowe 500+ według PiS! Badanie na koronawirusa w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie kosztuje dla osób nieubezpieczonych 500 złotych. Nie stać cię? To chodź po ulicach i zarażaj!
Wszystkie badania ze wskazaniem w kierunku koronawirusa są bezpłatne. Wypowiedź oceniamy jako fałszywą.
Post Roberta Biedronia
Kandydat na Prezydenta RP Robert Biedroń udostępnił na swoim profilu na Facebooku skan Zarządzenia Dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie, z którego wynika, że badanie na identyfikację koronawirusa 2019-nCOV kosztuje 500 zł.
Celem weryfikacji słów polityka zwróciliśmy się do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o komentarz w tej sprawie. W udzielonej przez resort odpowiedzi czytamy:
Obecnie w Polsce wszystkie badania ze wskazaniem w kierunku koronawirusa są bezpłatne. Innych badań w kierunku koronawirusa Ministerstwo Zdrowia nie przewiduje.
Jak wygląda procedura postępowania w przypadku osób z podejrzeniem koronawirusa?
Jak czytamy w odpowiedzi Ministerstwa Zdrowia,
Procedura dla osoby, która ma podejrzenie koronawirusa i w ostatnim czasie mogła mieć kontakt z osobą zakażoną, tj. osobą, która była w ognisku zarażenia koronawirusem, polega na monitoringu epidemiologicznym przez Wojewódzkie Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne. Jeśli stan zdrowia pacjenta będzie niepokojący, zostanie on skierowany na oddział zakaźny w celu obserwacji i przeprowadzenia badań stwierdzających lub wykluczających obecność koronawirusa.
Resort zwraca również uwagę, że „obecnie w Polsce wirus ten nie został stwierdzony w żadnej pobranej próbce. Warto również podkreślić, że mamy sezon grypowy, a objawy grypy często bywają mylone z objawami koronawirusa”.
W zarządzeniu, które przytacza Robert Biedroń, mowa jest z kolei o fakultatywnych badaniach dla chętnych (czyli takich, gdzie dana osoba nie ma wskazań koronawirusa, nie spełnia kryteriów epidemiologicznych oraz klinicznych, ale pomimo to, chce się profilaktycznie przebadać). Nie dotyczą one osób ze wskazaniem koronawirusa, dla których takie badanie, niezależnie czy ktoś jest ubezpieczony, czy też nie, jest całkowicie bezpłatne.
Opłaty za świadczenia medyczne w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym dotyczą:
- pacjentów nieubezpieczonych w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego,
- usług niefinansowanych w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego,
- innych odpłatnych usług.
Warto jednak zauważyć, że na przykład w przypadku pacjentów nieubezpieczonych cennik hospitalizacji nie obejmuje przypadków przymusowej hospitalizacji, które są bezpłatne.
Warunki przymusowej hospitalizacji reguluje art. 34 ustawy o o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.
AKTUALIZACJA 25.02
Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie poinformował na swojej stronie o zawieszeniu wykonywania komercyjnych testów na koronawirusa.
Koronawirus – najnowsze dane WHO
Zgodnie ze stanem na dzień 24 lutego na świecie stwierdzono 79 331 przypadków zarażeń koronawirusem, z czego 2069 odnotowano poza Chinami. Najnowsza liczba zgonów wynosi 2595 osób w Chinach i 23 poza Chinami. W Europie najwięcej zachorowań odnotowano we Włoszech – są to 124 potwierdzone przypadki koronawirusa, w rezultacie którego śmierć poniosły tam na razie 2 osoby.
Zalecenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego
Główny Inspektorat Sanitarny opublikował zasady postępowania epidemiologicznego i medycznego w związku z ryzykiem zawleczenia na obszar Polski koronawirusa.
Postępowaniu podlega osoba, która spełnia kryteria kliniczne ORAZ kryteria epidemiologiczne:
Kryteria kliniczne
Każda osoba u której wystąpił co najmniej jeden z wymienionych objawów ostrej infekcji układu oddechowego:
- gorączka,
- kaszel,
- duszność.
Kryteria epidemiologiczne
Każda osoba, która w okresie czternastu dni przed wystąpieniem objawów spełniała co najmniej jedno z następujących kryteriów:
- podróżowała/przebywała w regionie, w którym podejrzewa się utrzymującą się transmisję SARS-CoV-2,
- miała bliski kontakt z osobą, u której stwierdzono zakażenie SARS-CoV-2 (kontakt z przypadkiem potwierdzonym lub przypadkiem prawdopodobnym),
- pracowała lub przebywała jako odwiedzający w jednostce opieki zdrowotnej, w której leczono pacjentów zakażonych SARS-CoV-2.
Pacjent manifestujący objawy powinien być hospitalizowany na oddziale obserwacyjno-zakaźnym z zapewnieniem warunków izolacji oddechowej i ścisłego reżimu sanitarnego.
Każdą informację o stwierdzonym przypadku podejrzanym o zakażenie 2019-nCoV należy w trybie natychmiastowym zgłosić do właściwego ze względu na miejsce podejrzenia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego lub innego organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Personel medyczny mający bezpośrednią styczność z osobą podejrzaną, w tym lekarze konsultujący, powinni być zaopatrzeni w środki ochrony indywidualnej jednorazowego użycia.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter